Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak vzniká kýla a jak ji poznáte? S návštěvou lékaře neotálejte

Redakce

Redakce

31. 10. 2017

Kýla je onemocnění, které všichni známe. Ovšem ne každý už ví, jak vlastně tento problém, který postihne v průběhu života až 5 % populace, vzniká. Jak ji poznat a kolik typů vlastně máme?

Jak vzniká kýla

Kýla se objeví ve chvíli, kdy svaly, membrány či tkáně, které mají za úkol držet vnitřní orgány na místě, začnou ochabovat, jsou čím dál slabší a tvoří se v nich otvory. Vnitřní orgán se tímto otvorem snaží protlačit ven. Je prokázáno, že pevnost břišní stěny je závislá na kvalitě pojivové tkáně. Ta se příliš ovlivnit nedá, protože je člověku dána geneticky. Kýla se objevuje z různých příčin a nikdo před ní není úplně ochráněn. Je důležité vědět, jak si můžete zkontrolovat, zda ji nemáte.

Projevy kýly

Samotná kýla vypadá jako podkožní bulka. Její obsah lze při zmáčknutí trochu zatlačit zpět. Když se nezačne léčit, hrozí riziko zaškrcení (uskřinutí) kýlního obsahu. Břišní stěna čelí zevnitř tlaku, který se různě mění. U některých lidí můžete být i zvýšený (obezita, těhotenství, chronická zácpa či zvětšená prostata). V těchto chvílích se kýla častěji projeví, ale nejedná se o přímou příčinu. Stejně tak musíme rozvrátit názor, že si způsobíte kýlu tím, že budete zvedat těžké věci.

Koho kýla ohrožuje

Kýla se může objevit v podstatě u kohokoliv, častěji však u dospělých mužů. Jak roky přibývají, ochabuje svalstvo a zhoršuje se kvalita pojivových tkání. Častěji se také problémy objevují u kuřáků.

Příznaky kýly

Už máte představu, jak kýla vzniká. Ale jaké jsou její příznaky? Hned na začátek je nutné podotknout, že se mohou projevovat postupně nebo akutně a mohou být i různě bolestivé.

Jak zpevnit pánevní dno. 15 minut cvičení zlepší vaše sexuální prožitky

Patří mezi ně:

  • bulka v břiše, tříslech, v šourku,
  • slabost, tlak, pálení či bolest v břiše, tříslech nebo v šourku,
  • větší bolestivost při námaze, kašli nebo zvedání,
  • pocit, že něco v břiše křuplo či prasklo.

Jaké typy kýl vás mohou potrápit?

  • Tříselná kýla – nejčastější druh kýly, který se vyskytuje u asi 75 % všech případů. Vzniká v tříselném kanálu, kde u mužů prochází chámovod a u žen děložní vaz.
  • Kýla v jizvě – po chirurgickém zákroku v dutině břišní vzniká riziko, že jizva po operaci povolí a vznikne kýla. Asi v 15 % případů se po nějaké době od operace jizva rozestoupí a střeva či tuková tkáň se může protlačit pod kůži.
  • Břišní kýla – objevuje se pod pupeční jizvou a spíše trápí muže.
  • Pupeční kýla – vyskytuje se nejčastěji u novorozenců, protože mají zeslabené místo v břišní stěně tam, kde prochází pupečník. Ohrožuje také ženy, které již byly několikrát těhotné.
  • Stehenní kýla – ta vzniká pod tříselným vazem, kde prochází stehenní žíla a je mnohem častější u žen.
  • Brániční kýla – typ vnitřní kýly, která vznikne tehdy, když se kýlní vak vtlačí přes bránici do mezihrudí.

Posilování pánevního dna zabrání inkontinenci. Naučte se ho aktivovat!

Léčba kýly

Jakmile začnete mít podezření na kýlu, měla by vaše první cesta vést k lékaři. Po dohodě s ním se pak můžete rozhodnout pro konzervativní léčbu nebo operaci. První alternativa spočívá v zatlačení obsahu kýly zpět do břišní dutiny, naprostý klid a žádná zátěž na břišní stěnu a nošení kýlních pásů. Je nutné podotknout, že tato opatření kýlu nevyléčí a dříve nebo později vás stejně operace čeká. Chirurgického řešení se není potřeba obávat. V celkové nebo místní anestezii provede lékař krátký řez, vrátí obsah kýlního vaku zpět do břicha a místo pečlivě zašije. Některé nemocnice provádějí operaci kýl laparoskopicky.

Pamatujte, že neléčená kýla může být i život ohrožující, zejména pokud by došlo k uskřinutí. Proto běžte k lékaři včas a návštěvu neodkládejte.

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vzniká kýla a jak ji poznáte? S návštěvou lékaře neotálejte