Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Proč nepít alkohol? Víte, jak moc škodí jednotlivým orgánům?

Redakce

Redakce

22. 4. 2017

O škodlivosti alkoholu zde nebudeme polemizovat. Přemýšleli jste ale někdy o tom, jak konkrétně alkohol škodí jednotlivým orgánům? A co teprve pití na lačno!

 

Nejprve si uvědomme, jak alkohol putuje lidským tělem. Pokud jej konzumuje přirozenou cestou, začíná jeho cesta v ústech, odkud putuje do žaludku, následně přes střevní stěnu se dostává do cévního oběhu a krev ho již roznáší po dalších orgánech, mezi kterými jsou např. plíce, srdce, játra, ledviny a samozřejmě mozek. Teprve ve chvíli, kdy doputuje do mozku, začne ovlivňovat stav naší mysli.

1. Jak škodí alkohol v ústech

Mnoho studií prokázalo, že lidé, kteří pijí velké množství alkoholu, výrazně častěji trpí rakovinou v oblasti ústní dutiny, jícnu a krku.

2. Jaké důsledky má alkohol na žaludek

Málokdo přemýšlí o všech následcích, které má alkohol na náš žaludek. Alkohol v žaludku totiž stimuluje tvorbu žaludečních šťáv, které mohou překyselovat organizmus a následně vyvolávat nepříjemné pocity pálení žáhy apod. Na druhou stranu zvýšený objem žaludečních šťáv také vytváří pocit plného žaludku a nasycenosti, čímž snižuje chuť k jídlu. I proto se často lékaři setkávají s alkoholiky, kteří rovněž trpí podvýživou.

Zejména pití na lačný žaludek zvyšuje pravděpodobnost žaludečních vředů a rakoviny žaludku. A neměli bychom zapomínat, že pokud pijeme na lačno, alkohol je minimálně zředěný a v plných dávkách putuje do střev, odkud se vstřebává do cévního systému. Výrazně tak zhoršujeme dopady alkoholu na všechny orgány, které následují.

3. Alkohol v cévním systému

Jakmile se alkohol dostane do cév, způsobí jejich roztažení, čímž dojde k dočasnému poklesu krevního tlaku, snížení rychlosti pulsu a také pocitu tepla. Pozor, jedná se jen o pocit, který může být velmi nebezpečný, pokud jsme opravdu v chladu. Náš odhad situace nemusí být adekvátní a snadněji dojde k prochladnutí.

4. Jak se chová alkohol v močovém systému

Alkohol je močopudný, tedy cca 20 minut po konzumaci alkoholu začne působit na zvýšenou tvorbu moči. Pokud pijeme alkoholu více, zvyšujeme riziko dehydratace organismu. Nezapomínejte proto prokládat alkohol i nealkoholickými nápoji, nejlépe obyčejnou vodou!

5. Význam jater

Játra odbourávají alkohol a zabraňují tak otravě organismu. U většiny lidí ale zvládají odbourat cca 1 nápoj za hodinu, proto jediný způsob, jak se zbavit alkoholu v těle je dát játrům čas. Odbourávání alkoholu ale zabírá čas, který je potřebný na odbourávání jiných škodlivin v těle, např. přebytečných tuků. Ty se pak v játrech usazují a játra zůstávají poškozené. Hojení jaterní tkáně probíhá jizvou, která již plně nenahrazuje původní jaterní tkáň. Tak v průběhu života dochází k neustálému poklesu schopnosti jater odbourávat škodliviny a i alkohol. Je to jeden z důvodů, proč čím jsme starší, tím méně alkoholu vydržíme.

6. Jak působí alkohol na mozek

V mozku alkohol ovlivňuje všechny jeho centra. Dochází tak k zhoršování zpracovávání všech smyslových podnětů, jako jsou zrakové a sluchové vjemy, dotyky, vnímání bolesti atd. Snižuje se pohybová koordinace, což je dáno nejen neschopností mozku vysílat kvalitní signály o dalších pohybech, ale právě i nedostatečnými informacemi o poloze jednotlivých částí těla. S pohybovou koordinací úzce souvisí i schopnost řeči a správné artikulace. Mozek přestává adekvátně vyhodnocovat situace, a proto se u nás objevuje neadekvátní chování a výkyvy nálad. V krajních případech může dojít k celkové ztrátě vědomí vyžadující hospitalizaci.

Dlouhodobá a zejména intenzivní konzumace alkoholu má následky i na náš celkový psychický stav. U alkoholiků se setkáváme s poruchami jako jsou deprese, úzkosti, poruchy spánku a pozornosti.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Proč nepít alkohol? Víte, jak moc škodí jednotlivým orgánům?