Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Tyto příznaky přechodu u ženy zná málokdo. Co považujeme za nemoc?

Redakce

Redakce

6. 8. 2018

Období klimakteria začíná mezi čtyřiceti a padesáti lety. Přechod je u žen spojen s příznaky, které se leckdy nedají dobře rozpoznat. O jaké příznaky se jedná? A kdy je potřeba zajít k lékaři? Odpovědi nabízí tento článek.

Příznaky začínajícího přechodu

Informace k tématu poskytl sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan. K příznakům menopauzy se řadí návaly horka a potu, bušení srdce, nervozita, brnění či mravenčení končetin, výkyvy nálad a nespavost. Objevují se sklony k depresím, noční pocení a mohou se objevovat první poruchy menstruačního cyklu.

Návaly horka se projevují jako náhlý pocit tepla v horní části těla, obvykle jsou nejvíce v obličeji či na krku a dekoltu. Některé ženy uvádějí, že pocit mimořádného a náhlého tepla pociťují v celé oblasti hrudníku. Kůže je nerovnoměrně zarudlá, objevují se červené skvrny a náhlé pocení. S těmito projevy se mohou vyskytovat změny tepové frekvence, kdy se jedná o nepravidelný nebo velmi rychlý pulz. Návaly, které se objevují během noci, se nazývají noční pocení a dovedou ženu probudit z hlubokého spánku. Většina těchto příznaků se vyskytuje ještě v prvním roce po poslední menstruaci.

Nástup období přechodu, jinak řečeno klimakteria, se ale projevuje příznaky, které nejsou příliš běžné, a tak je spousta žen nerozpozná. Takzvané subakutní příznaky, způsobené poklesem hladiny estrogenu, se dostavují až několik měsíců po menopauze. Projevují se například atrofizací poševní sliznice, která vysychá, snižuje se její obranyschopnost vůči infekcím a je snáze zranitelná.

Dalším příznakem je vysychání sliznic okolo očí, kdy dochází k vysušováním slzných žláz a poškození rohovky, což vede k pocitu takzvanému písku v očích. Vysušen může být rovněž i hrtan, hltan a nos, často se objevuje suchá rýma. Nedostatek estrogenu o sobě dává vědět častým nočním nebo urgentním močením a provázejícími bolestmi. Přibývá vrásek, nastává úbytek vlasů a zhoršuje se kvalita nehtů.

O klimakteriu napovídají rovněž změny metabolismu. Ty jsou spojeny s inzulínovou rezistencí, kdy hrozí větší riziko diabetu, zvyšováním hladiny cholesterolu a nebezpečím vážných chorob, například osteoporózy, infarktu myokardu nebo centrální mozkovou příhodou.

Velké břicho v přechodu: Jak se ho zbavit?

Předčasná menopauza a její příznaky

V současné době se objevuje předčasná menopauza mnohem častěji, než bylo obvyklé zhruba před dvaceti lety. Statistiky uvádějí, že se týká každé 20. ženy v populaci a postihuje i ty velmi mladé, někdy dokonce okolo dvaceti let věku. V takových případech se za příčinu považuje nezdravý životní styl a velmi nízká tělesná váha. Pokud má žena minimální tělesný tuk, snižuje se tvorba estrogenu. Velmi často se objevuje mezi modelkami nebo u vrcholových sportovkyň. Často se týká velmi mladých dívek, které trpí poruchou příjmu potravy.

Leckdy se předčasná menopauza objeví i tam, kde je tělesná konstituce v normě. Důvodů může být několik. Jedním z nich je třeba Turnerův syndrom, nebo autoimunitní onemocnění, kdy tělo vytváří protilátky, které poškozují funkci ženských vaječníků.

Bohužel, se s předčasnou menopauzou, v důsledku nemoci, setkávají onkologické pacientky, které podstoupily chemoterapii nebo ozařování.

Ve většině případů, však ani medicína, není schopna dopátrat se skutečného důvodu.

Menopauza (přechod) ve čtyřiceti letech

Menopauza je přirozený proces, který nastává u žen mezi čtyřiceti a šedesáti lety. Jde o fyziologický děj, kdy ženské pohlavní orgány přestávají plnit svou hlavní funkci. Snižuje se tvorba hormonů, především estrogenu. A právě pohlavní hormon estrogen je hlavní příčinou všech potíží, které k přechodu u žen náleží, a jejich výčet naleznete v předchozích kapitolách. Jejich charakter je většinou krátkodobý, trvá pouze několik minut, byť jsou velmi intenzivní a nepříjemné. Mohou se však vyskytovat ve formě chronické, kdy hovoříme o změnách dlouhodobých.

Osteoporóza začíná nenápadně. Koho ohrožuje a jak se jí bránit?

Chronické potíže menopauzy:

  • Metabolický postmenopauzální syndrom (nemoci srdce a cév)
  • Postmenopauzální osteoporóza (řídnutí kostí)

Menopauza a menstruace

Menopauza neboli přechod, je fyziologický, tedy zcela přirozený proces, který může být doprovázen bolestmi hlavy, bolestmi v podbřišku a mnoha dalšími, velmi nepříjemnými projevy. Každá žena vám popíše jiné a také zcela jinou intenzitu potíží, ale postupné poruchy menstruačního cyklu, prodlužování doby mezi menstruacemi, až do úplného vymizení, to je společným faktorem u každé z nich. Mezi menopauzou a ztrátou menstruace, hledejte vždy přímou úměru.

5 nejčastějších příznaků přechodu u žen. Co s nimi?

Jak dlouho trvá přechod u ženy?

Na tuto otázku neexistuje správná odpověď. Všechny příznaky přechodu u ženy mohou trvat různě dlouhou dobu. Od několika měsíců po řadu let. Odhadnout délku přechodu nedokáže ani moderní medicína. Obecně se uvádí, že trvá přibližně 3-5 let. Tento údaj berte pouze jako orientační. I zde totiž platí, že jde o záležitost zcela individuální.

Pokud však základní projevy, které vám ztěžovaly život, odezněly, potom můžete usuzovat, že přechod je definitivně za vámi.

Perimenopauza může začít už ve třiceti. Co je a není v pořádku?

Jak vlastně probíhá menopauza?

Menopauza se začíná objevovat kolem 40, roku života ženy. Ne však nijak náhle. Její nástup je velmi postupný:

  • Premenopauza – normální průběh menstruace, postupné snižování hladiny hormonů. Okolo 45. roku slábne menstruační krvácení a většinou po 50. roku zcela mizí.
  • Perimenopauza– zhruba rok před samotným vymizením menstruace
  • Samotná menopauza nastává v momentu poslední menstruace a pokračuje do jejího úplného ukončení
  • Postmenopauza – zhruba rok od úplného ukončení menstruace, která je charakteristická snížením a nakonec ukončením reprodukčního období vaječníků. Nejčastěji je definována pro věkovou kategorii žen do 60. Roku věku, kdy je období přechodu považováno za ukončené.

Test na menopauzu

Statistické údaje říkají, že devět z deseti žen trpí s přicházející menopauzou různými problémy. Většinu z nich už jsme vyjmenovaly. Někdy však nejsou tak průkazné a nedá se tedy určit, zda se týkají opravdu nastupující menopauzy. To zda probíhající potíže souvisí s přechodem, se dá zjistit celkem jednoduše. Dnes jsou na trhu běžně dostupné testy, které se dají použít v domácích podmínkách a pomohou vám určit, zda se opravdu nacházíte v období menopauzy.

Test je skutečně velmi jednoduchý a jeho použití zvládne každá žena. Provádí se ponořením testovací kazety do vzorku moči a výsledek se určí pomocí barevných proužků. K provedení testu se doporučuje použít ranní moč, ve které je obsaženo nejvíce hormonů, a tudíž bude výsledek přesnější. Pokud máte menstruační cyklus, doporučuje se provedení testu v průběhu prvního týdne. Druhý test si udělejte o týden později. Pokud je vaše menstruace nepravidelná, potom si můžete udělat test kdykoli během měsíce a druhý o týden později. Výsledek bude znám během pěti minut. Jeho spolehlivost je 99%. Pamatujte si, že test není určen k opakovanému použití, proto si vždy pořiďte nový.

Ženy by měly vyhledat odbornou pomoc

Problémem je, jak už je nastíněno v předchozích řádcích, že většina žen klimakterické příznaky nerozpozná a problémy přičítá jiným, často virovým nebo infekčním onemocněním. Málokterá žena tak navštíví lékaře včas. Návštěvu odborníka by však měly vyhledat všechny ženy a také ty, u nichž se dostavuje nadměrné, časté a silné krvácení, ale rovněž depresivní nálady, poruchy spánku, výkyvy nálad, bušení srdce, noční pocení, stavy úzkosti a mnohé další.

Lékař by měl následně určit léčebnou kúru, jež zmírní běžné i méně obvyklé projevy týkající se přechodu u žen. Nemusí se vždy jednat o hormonální přípravky nebo hormonální tělíska. Na trhu se objevují i přírodní přípravky, leckdy pomohou bylinky a speciální čajové směsi.

Užívat lze například přírodní doplňky stravy s obsahem včelích produktů typu Sarapis Plus nebo přípravky s mateří kašičkou, které jsou obohacené o bylinné extrakty, vitamíny a další nutriční látky, jež posilují metabolismus, udržují přirozenou hladinu cukru v krvi a celkově podporují ženský organismus v období tolik citlivém, byť jde o fyziologický proces, nazývaném menopauzou, klimaktériem neboli přechodem.

Období přechodu, bohužel, doprovázejí i mnohé mýty. Mezi nejčastější z nich, patří automatické zvyšování váhy, ztráta chuti na sex, informace, že menopauza trvá velmi dlouho nebo, že ženy v tomto období ztrácí mozkovou tkáň.

Nic z toho není pravda, tak ženy, hlavu vzhůru! Přechod taky zvládnete.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Tyto příznaky přechodu u ženy zná málokdo. Co považujeme za nemoc?