Menu
WomanOnly
Vánoce

Vánoční stromeček v květináči. Parťák pro nejedny společné Vánoce

Bez stromečku si Vánoce umí představit jen málokdo. Trendem posledních let je pořídit si vánoční stromeček v květináči, který s vámi bude prožívat svátky opakovaně. Musíte ale dodržet několik zásad.

Na co si dát při výběru pozor

Při výběru stromečku v květináči/kontejneru buďte opatrná. Ne všechny stromečky v květináči jsou totiž určené pro další pěstování. Některé se do kontejneru dávají, jen aby zůstaly déle svěží během Vánoc, a pak se vyhodí.

Jak tedy rozeznat tyto narychlo do zeminy usazené stromečky od těch pečlivě pěstovaných? Je zde několik indicií. První je už místo, kam si jdete stromeček vybrat. Volte kvalitní zahradnictví nebo lesní školku. Dále, stromečky v květináčích by měly být uchovávány v chladu, aby se nenarušilo období jejich vegetativního klidu. Třetí indicií je vzhled jejich kořenů a větviček. Pokud zatáhnete za kontejner a on se snadno oddělí, s dalším pěstováním tohoto stromečku rozhodně nepočítejte. Při bližším pohledu na kořeny byste viděla, že jich má pouze několik a silnějších. Jedná se o stromeček nedávno vytržený i s kořeny, aby déle vydržel po dobu Vánoc. Jehličí nebude elastické, může být nažloutlé.

Stromeček v květináči určený pro další pěstování má kořeny bohatě rozvětvené a jemnější, má tzv. kompaktní kořenový bal. Zemina pevně drží na kořenech a ty drží pohromadě ve tvaru kontejneru. Má elastické větvičky a ohebné jehlice, které jsou svěží, pěkně zelené a neopadávají. Tyto stromečky jsou pěstované pomalu, během života několikrát přesazené do většího květináče, který odpovídá jejich velikosti.

Vánoční hvězda, symbol adventu. Jak o ni pečovat, aby vydržela i po svátcích?

Jaký druh stromečku v květináči vybrat

Pokud předem víte, že až stromeček přesáhne maximální výšku stropu ve vašem bytě či domku, vysadíte ho na zahradě, můžete vybírat z klasických druhů jehličnanů. Máte-li však k dispozici pouze malý balkon nebo terasu, sáhněte raději po zakrslém kultivaru.

Oblíbenými vánočními stromky, vhodnými i do květináče, jsou:

Jedle kavkazská (Abies nordmanndiana)

Nejoblíbenější druh vánočního stromečku u nás, ale také nejdražší. Má pravidelnou stavbu, takže se dobře zdobí. Jehlice jsou lesklé tmavozelené, dlouhé asi 4 cm. Strom nádherně voní a moc nepíchá. Je rozšířený, jak naznačuje jeho jméno, na Kavkaze. Do výšky 180 cm roste 10-12 let.

V kontejnerech jsou nabízeny i další druhy jedlí, například jedle ojíněná (Abies concolor), jedle balzámová (Abies balsamea), jedle korejská (Abies coreana) nebo jedle vznešená (Abies nobilis). Oblíbené jsou i jejich zakrslé varianty. Například jedle ojíněná Archer’s Dwarf dosahuje výšky maximálně 150 cm a má krásné modrozelené jehlice. Případně Violacea Compacta se stříbrnými a modrozelenými jehlicemi dorůstající do 200 cm výšky.

5 tipů na vánoční dekorace z věcí, které máte běžně doma

Smrk pichlavý (Picea pungens)

Druhý nejoblíbenější druh vánočního stromečku, nejhezčí ze smrčků. Také je pěkně stavěný, jehlice má dlouhé asi 3 cm, mají matnou zelenou nebo modrozelenou až stříbřitou barvu. Pochází ze Severní Ameriky. Do výšky 180 cm vyroste za 10-11 let.

Smrk ztepilý (Picea abies)

Dříve velice oblíbený, nyní nahrazován smrkem pichlavým. Má jehlice dlouhé 2-3 cm, tuhé, tmavozelené. Do 180 cm výšky doroste za 9-10 let. Řezaný brzy opadává.

Jako zakrslé kultivary vhodné do kontejneru jsou pěstovány například smrk Omorika (Picea omorika Nana gracilis) a smrk Picea abies ‚Wills zwerg‘. Oba dosahují výšky maximálně 300 cm.

Z borovic se v kontejneru nabízí  borovice černá (Pinus nigra), pocházející z Balkánu. Její nevýhodou je, že roste rychle, 180 cm výšky dosáhnou asi za 7 let a navíc má řídké větve.

Pozvolný přechod do tepla a zpět

Stromeček v květináči není dobré kupovat na poslední chvíli. Jeho aklimatizace na teplo totiž musí být postupná. Ideální je jej ponechat alespoň týden na světlém a chladném místě, např. na chodbě. Nejprve v teplotě kolem nuly, poté postupně navykat na vyšší, až se přiblíží pokojové teplotě. Přímý přechod do tepla by pro strom znamenal teplotní šok, příchod jara, a mohl by začít rašit. Pak by jeho návrat ven nebyl možný.

V teple může být stromeček maximálně 3-4 dny, v místnosti, kde je do 20°C a 50% vlhkost vzduchu pak vydrží až týden, ale nesmí být poblíž radiátoru nebo krbu.

Příprava na návrat ven musí být obdobná, jen v opačném sledu. Pokud v plánovaný den návratu ven mrzne, je potřeba pobyt na chodbě prodloužit. Nejlepší je vracet jej na balkon, terasu či zahradu při oblevě.

Vánoční úklid: 8 kroků, jak ho zvládnout v pohodě a bez stresu

Domácí péče o stromeček v květináči

Při pobytu stromečku v obývacím pokoji či jiné části bytu, kde je vyšší teplota, je potřeba jej jednou za 2 dny zalít. A také jej pravidelně několikrát denně rosit. V rámci zvlhčování vzduchu pod něj také můžete umístit nádobu s vodou, případně do květináče umístit sníh. Substrát musí být pořád vlhký. Určitě nesmí stát u zdroje tepla.

Péče po zbytek roku

Po přesunu ven dbejte na to, aby byl stromeček dobře chráněn proti promrznutí, na zahradě je ideální jej i s květináčem zapustit do země. Je tam lépe chráněný. Samozřejmě jej můžete mít i na balkóně nebo terase, tam už je ale potřeba nádobu obalit izolací. Stromečku svědčí spíše stinné místo.

V průběhu roku je potřeba ho zalévat asi 2krát týdně a pravidelně hnojit. Každý rok je potřeba ho přesadit do většího květináče. U starších stromků pak jednou za 2 roky.

Pokud budete o stromeček dobře pečovat, bude vám na Vánoce dělat společnost 5-7 let. Pak si asi budete chtít pořídit nový. Klidně zase v květináči.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Vánoční stromeček v květináči. Parťák pro nejedny společné Vánoce