Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

3 důvody proč máme suché ruce v zimě a 3 tipy na účinnou pomoc

Někteří lidé bez ohledu na věk či pohlaví v zimě trpí na suché ruce, zejména se jedná o hřbety rukou. Pokožka je suchá, šupinatá, zarudlá a snadno praská a krvácí. Některé tyto stavy přechází až do formy atopického ekzému. Čím je to způsobeno a jak ruce pečovat?

1. Alergie na chlad v zimě

Jednou z možných příčin může být i lehká alergie na chlad, která však bývá i závažnou diagnózou. Člověk totiž z chladu může dostat až anafylaktický šok. Projevy alergie na chlad jsou stejné jako u je tomu u jiných alergií. Mezi typické příznaky alergie na chlad patří suché ruce v zimě, zarudnutí, svědění a pálení kůže, kopřivka a otoky po těle, otoky jazyka po konzumaci zmrzliny a chladných nápojů, únava, bolesti hlavy, kloubů a svalů nebo až dušnost. Mezi typický projev alergie na chlad patří takzvaná chladová kopřivka.

Alergie na roztoče a alergie na chlad nejvíce řádí v zimě. Jak se s nimi vypořádat?

Kdo může trpět alergií na chlad? Zvýšená pravděpodobnost, že se u vás tato nepříjemná alergie projeví, nastává v případě různých autoimunitních chorob, polyvalentních alergií, potravinových alergií, při infekcích jater, například mononukleóze a podobně. Pomoci mohou antihistaminika a hlavní je také nevystavovat se chladu a teple se v zimě oblékat. Samozřejmostí je nekoupat se v zimě v ledové vodě, ostatně lékaři to nedoporučují ani v létě! Pro člověka s alergií na chlad může být koupel ve studené vodě velmi nebezpečná, a to až smrtelně.

2. Atopický ekzém a potravinová alergie

Další příčinou, proč máme v zimě zarudlé, suché ruce s praskající pokožkou, která může také svědit, bývá vznik atopickému ekzému jako důsledek potravinové alergie či nesnášenlivosti. U atopiků se potíže zhoršují vždy na jaře a na podzim, nejčastěji s přicházejícím podzimem, kdy potíže gradují právě v zimě. Doporučuje se nejen správná péče o pokožku, ale také úprava jídelníčku, protože mnohé potraviny mohou potíže zhoršovat.

Nejčastějším alergenem bývá kravské mléko a veškeré produkty z něj, pak například také vejce, lepek, případně další alergeny. Z nepravých alergií ekzém obecně zhoršují dráždivé potraviny jako jsou stimulanty a koření, například česnek, zázvor, pepř, chilli, kakao, ale třeba také rajčata nebo kyselé ovoce, v zimě tedy hlavně citrusy. Určitě se poraďte se svým alergologem a kožním lékařem o možných příčinách vašich potíží. Někdy může suché ruce v zimě nebo alergii zhoršit třeba i domácí mazlíček a alergie na jeho srst, případně alergie na roztoče a prach, které se nacházejí v domácnostech, v nichž během zimy trávíme více času.

3. Suché ruce v zimě a namáhaná pokožka

Pokud se nejedná o příznak žádné alergie ani ekzému, berte to prostě tak, že máte velmi citlivou pokožku, která jen reaguje na nepříznivé vnější vlivy. Nebylo by divu, kdybyste měli vysušenou a rozpraskanou pokožku jako důsledek častého namáčení rukou a používání dráždivých chemických prostředků, mezi něž samozřejmě také patří přípravky na nádobí, prací prostředky nebo třeba i mnohá tekutá mýdla. Každý tolik chemie na citlivou pokožku rukou opravdu nesnese. Stačí už všudypřítomný chlad a to, když někdo nenosí v zimě rukavice, případně si po umytí rukou pokožku ani dosucha neotře. Pokožce neprospívá ani rychlé střídání extrémních teplot, když například přejdeme z mrazu do plně vytopené místnosti.

Tak jako například olizování rtů v zimě, mrazu či větru způsobuje praskání rtů, tak také mokré ruce v zimě snadno rozpraskají. U starších osob je rovněž pokožka méně odolná, než je tomu například u dětí, proto je důležitá správná péče, a to nejen o pokožku rukou. Pokud pracujete rukama a jste vystavováni jejich neustálému zašpinění či namáčení a používání různých čistících prostředků, o to důležitější je o své ruce maximálně pečovat.

Jak pečovat o suchou pokožku rukou v zimě?

1. Noste rukavice!

V prvé řadě při práci vždy používejte ochranné pomůcky. Tohle zásadní pravidlo by mělo být opravdu dodržováno. Jestliže vám nesedí gumové rukavice nebo máte alergii na latex, možností je používat například silikonové rukavice, a to bez pudru, který obvykle ještě více ruce podráždí. Rukavice noste pokud nemáte myčku nebo myjete přípravkem na nádobí silně zašpiněné nádobí, při přímém kontaktu s dalšími přípravky pro používání na úklid v domácnosti, s pracími prostředky a při další hrubé práci či práci na zahradě.

Mýdlové ořechy na praní. Ekologická varianta pracího prostředku potěší i alergiky

Kromě ochranných rukavic je samozřejmě vhodné nosit rukavice v zimě, když jdeme ven. I když máme pocit, že nám není zima, vysušená pokožka rukou tím trpí. Dříve lidé nosili rukavice běžně celoročně, například různé látkové, krajkové nebo kožené. Ruce tak byly chráněny před špínou i bacily, a byly v teple.

2. Používejte šetrné mycí a dezinfekční přípravky!

Výhodou je mít ekologickou domácnost a používat nedráždivé a šetrné prací prostředky i přípravky pro úklid domácnosti a mytí nádobí, ale ani u nich se někdy používání rukavic nevyhnete. Je to však 100 a 1, a to nejen z hlediska zdraví pokožky rukou! Kupte si alespoň šetrné hypoalergenní mýdlo a rozhodně také vůbec nepoužívejte různé mycí gely s parfemací nebo tekutá mýdla. Postačí vám třeba marseillské mýdlo nebo přírodní olivové mýdlo.

Jak si vyrobit dezinfekci doma. Použijte esenciální oleje s antiseptickými účinky!

V době pandemie koronaviru také potíže zhoršuje neustálá dezinfekce rukou různými přípravky, z nichž některé opravdu nejsou šetrné. Mnohé z nich jsou na bázi alkoholu, ale ten také pokožku značně vysušuje. Vyberte si takový přípravek, který vás nebude dráždit (nejlépe něco přírodního) a nenanášejte jej na hřbety rukou, stačí pouze na konečně prstů nebo dlaně, tedy plochy, kterými se nejvíce dotýkáme různých předmětů. Pokud vám dezinfekce opravdu nedělá dobře, nepoužívejte ji vůbec.

3. Bambucké máslo, sádlo, nebo kokosový olej

Čím mazat suchou pokožku rukou? Možností je spousta, ale důležité je zvolit pro vás správný krém, případně také na noc něco mastnějšího pro dokonalé promazání pokožky. Určitě se vyhněte zbytečné chemii a parfémovaným přípravkům. Kožní lékař vám může doporučit speciální a výživné krémy pro suchou a atopickou pokožku z lékárny. Firem, které je nabízejí, je celá řada a každý si může vybrat to, co mu bude vyhovovat.

Během dne je vhodnější ve vytopené místnosti promazávat ruce krémem, který nebude příliš mastný a nebude nám znemožňovat práci, do mrazu ven ale nepoužívejte krémy obsahující vodu. To je samozřejmost, kterou znají i maminky malých dětí, jimž natírají v mrazu tvářičky. Vhodné jsou přírodní krémy obsahující bambucké máslo, které je k promazání suché pokožky opravdu výborné. Čisté bambucké máslo můžete použít i k promazání suchých rukou kdykoliv doma, případně také na noc.

Bambucké máslo na vlasy, jizvy či ekzém. Proč je vhodné do kosmetiky?

Někomu vyhovuje třeba i kokosový olej o krémové konzistenci nebo dokonce sádlo. Vyzkoušejte si, co vám individuálně sedí a pokud si budete chtít dobře promazat ruce něčím mastnějším, ať už během dne či na noc, použijte bavlněné rukavice, které zabrání tomu, že něco znečistíte a hlavně podpoří účinek masti. Ruce budou v teple a mast se jen tak rychle nesetře.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

3 důvody proč máme suché ruce v zimě a 3 tipy na účinnou pomoc