Menu
WomanOnly
Apetit

7 způsobů, jak využít mrkvovou nať. Hodí se do vývaru, salátu i pomazánky

Nať z mrkve nevyhazujte. Obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek, navíc je chutná a hodí se do celé řady pokrmů. Podívejte se, jakými způsoby lze mrkvovou nať využít.

Jak mrkvová nať prospívá našemu zdraví?

Většina lidí využije pouze kořen mrkve a natě se zbaví. To je ale velká škoda. Mrkvovou nať lze použít jako přísadu do mnoha jídel a zároveň má řadu pozitivních účinků na zdraví. Je totiž zásobárnou velkého množství vitamínů a minerálů, neobsahuje žádný tuk ani cholesterol a skvěle se hodí i do redukčního jídelníčku.

Jak připomíná portál Světového muzea mrkve, mrkvová nať je bohatá na vitamin A, vitamin C, vlákninu, železo, draslík a vápník. Dále je zdrojem vitaminu K, karotenoidů a antioxidantů. Díky tomu můžeme její konzumací podpořit imunitní systém, eliminovat toxiny a podpořit trávení. Látky obsažené v mrkvové nati dále zvyšují hustotu kostí, regulují krevní tlak a zlepšují náš zrak.

Mrkev a zdraví. Je skutečně důležitá pro oči? Pozor ať nezežloutnete!

Jak využít mrkvovou nať?

Mrkvová nať má nepříliš výraznou, lehce nahořklou chuť, kterou lze případně zjemnit blanšírováním. Dobře chutná v kombinaci s různými druhy zeleniny i ovoce, můžete ji tedy přidat například do polévky, smoothie, salátu či pomazánky nebo z ní udělat pesto, dip chimichurri a podobně.

Výhodou je, že si mrkvovou nať lze mimo jiné nasušit a použít později. Samozřejmě ji můžete využít i za čerstva, a to právě do zmíněných salátů, smoothie, pesta a dalších podobných pochutin.

Pokud ji chcete nějaký čas uchovávat v lednici, nejprve ji dobře omyjte, osušte a poté zabalte do vlhké papírové utěrky a dejte do sáčku nebo uzavíratelné dózy. Takto v chladničce vydrží pár dní. Nicméně jestliže plánujete mrkvovou nať využít v syrovém stavu (např. do salátu), doporučujeme ji zpracovat co nejdříve.

Chuťově nať z mrkve připomíná listy červené řepy nebo mangold. Pokud máte rádi kořenovou zeleninu a lehce zemitou chuť, určitě si mrkvovou nať oblíbíte.

1. Pesto z mrkvové natě

Sice se nejčastěji setkáváme s pestem z bazalky nebo sušených rajčat, nicméně pravdou je, že lze tuto jednoduchou omáčku připravit v podstatě z jakékoliv bylinky či listové zeleniny. Pesto z mrkvové natě uděláte jednoduše – stačí nať rozmixovat s olivovým olejem, česnekem, parmezánem, špetkou soli a případně také ořechy. Na čtyři hrsti natě použijte zhruba osm lžic oleje, zbytek ingrediencí dávkujte dle chuti.

Pesto z mrkvové natě se hodí do těstovin, na pečivo, do zeleninových salátů i do krémových polévek. Uchovávejte ho stejně jako klasické pesto z bazalky, tedy v uzavíratelné sklenici v chladničce.

Batáty nahradí mrkev i brambory. Jako hranolky jsou nepřekonatelné

2. Mrkvová nať do vývaru

Mrkvovou nať můžete přidat také do masového nebo zeleninového vývaru. Pro tento účel se hodí zejména nať z mladších mrkví, která bývá méně hořká.

Vývar z mrkvové natě lze v zásadě připravit dvěma způsoby – buď na něj použijete pouze mrkvovou nať (+ koření), nebo nať přidáte k dalším ingrediencím. Obojí je možné. Pokud zvolíte první způsob, získáte chuťově méně výrazný vývar, který se hodí například do smetanových krémových polévek.

Na 300 g mrkvové natě použijte zhruba dva litry vody. Přidejte sůl, bobkový list a případně také další oblíbené koření. Vývar z mrkvové natě stačí vařit na mírném ohni zhruba hodinu. Poté jej přeceďte a použijte, popřípadě uchovejte na později.

3. Chimichurri z mrkvové natě

Chimichurri je argentinská pasta, která se běžně připravuje z čerstvé petrželky, česneku, olivového oleje, oregana a vinného octa. Používá se k dochucení grilovaného masa, popřípadě jako marináda, do níž se maso před grilováním naloží. Dále ji využijete například k dochucení grilované zeleniny, salátů nebo polévek.

Pro přípravu této jednoduché studené omáčky můžete namísto petrželky bez problému použít právě mrkvovou nať. Na dvě hrsti natě budete potřebovat čtyři stroužky česneku, půl lžičky oregana, špetku chilli, zhruba osm lžic olivového oleje, lžíci vinného octa a sůl dle chuti. Vše rozmixujte a nechte alespoň půl hodiny uležet.

Rajčata a mrkev jsou zdravější po uvaření. O jaké vitamíny se připravujete?

4. Salát z mrkvové natě

Salát je zřejmě to nejjednodušší, co lze z mrkvové natě připravit. Jednoduše ji očistěte, pokrájejte a přidejte k dalším ingrediencím. Skvěle chutná v kombinaci s jinými druhy zeleniny, s fazolemi, cizrnou, bulgurem či například quinoou.

5. Mrkvová nať do pomazánek

Zjednodušeně lze říci, že kam se hodí čerstvá petrželka, tam se hodí i mrkvová nať. Bude tedy skvělou přísadou do tvarohových i luštěninových pomazánek včetně cizrnové pomazánky hummus. Mrkvovou nať můžete dále přidat například do pomazánky s mrkví a celerem, pro kterou je doslova jako stvořená.

6. Mrkvová nať místo sušených bylinek

Pokud se vám mrkvovou nať nechce zpracovávat za čerstva, můžete si ji jednoduše nasušit do zásoby. Poté ji využijete jako jiné sušené bylinky, tedy například od polévek, do marinád, do různých zeleninových omáček a podobně. Sušenou mrkvovou natí si můžete také jednoduše posypat namazané pečivo či například grilované maso.

Jedovatý bolehlav si můžete splést i s mrkví. Pozor ať nedopadnete jako Sokrates

7. Mrkvová nať do smoothie

V neposlední řadě lze mrkvovou nať využít jako surovinu do zeleninových i ovocných smoothie. Zkuste například smoothie z borůvek, mrkvové natě, pomerančové šťávy, banánu a lžičky medu. Jednoduše tak získáte lehkou a chutnou svačinu plnou vitamínů.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

7 způsobů, jak využít mrkvovou nať. Hodí se do vývaru, salátu i pomazánky