Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Anglický buldok: Dříve bojový pes, dnes klidný a mírumilovný společník

Původně se angličtí buldoci využívali k tzv. bull-baitingu neboli zápasům s býky. Dnes jsou z nich přátelští společníci, kteří milují děti. Jak se o anglického buldoka starat a pro koho je toto plemeno vhodné?

Anglický buldok – základní informace

Anglický buldok je kompaktní pes se zavalitým tělem a mohutnou hlavou. Je velmi přátelský, klidný a vhodný i k dětem. Svému páníčkovi je oddaný a často trpí separační úzkostí, proto se příliš nehodí k lidem, kteří tráví mnoho času mimo domov.

Nelze nezmínit zdravotní problémy, jimiž angličtí buldoci trpí kvůli stavbě těla. Jedná se zejména o dýchací a srdeční potíže, problémy s klouby, očima a ušima a také zapařeniny, které vznikají v kožních záhybech. V průměru se angličtí buldoci dožívají 11 let, což na tak malé plemeno není příliš.

Účel chovu anglického buldoka se v průběhu historie několikrát změnil. Původně sloužili k hnaní dobytka na trh a zápasům s býky (tzv. bull-baiting). Tento hrůzný sport byl na počátku 19. století zakázán a s tím začala také přeměna anglického buldoka z relativně divokého psa na mírnějšího gaučáka a rodinného parťáka. Buldok, kterého známe dnes, je vyrovnaný, klidný, mírumilovný a přátelský k dětem.

V kohoutku angličtí buldoci dosahují výšky zhruba 31 až 36 centimetrů a váží přibližně 23 až 25 kilogramů. Srst může být jednobarevná i vícebarevná, mezi typické barvy patří béžová, červená, bíle žíhaná a hnědá, nepovolená je například černá, modrá, čokoládová nebo lila. Oči bývají velmi tmavě hnědé až černé, uši jsou malé a vysoko posazené, ocas je rovný a měl by směřovat dolů. Pro anglické buldoky je obecně typické statné, svalnaté tělo a silné končetiny. Při hraní angličtí buldoci často funí a chrochtají.

Malá psí plemena. Jaké si vybrat, když si nemůžete dovolit velkého psa

Povaha anglického buldoka

Navzdory své minulosti je toto plemeno velmi klidné, laskavé a láskyplné. Angličtí buldoci jsou velmi oddaní psi, kteří milují přítomnost svých páníčků. Zároveň jsou temperamentní a svou rodinu jsou odhodlaní bránit. K cizím lidem nebo psům se však nechovají automaticky agresivně a konflikty nevyhledávají. S dalšími domácí zvířaty se snesou, nicméně je lepší je s nimi seznámit v nízkém věku.

Angličtí buldoci zpravidla nebývají energičtí a lenost jim rozhodně není cizí. Je nutné dbát na to, aby měli dostatek pohybu, jinak hrozí přibírání.

Pro koho je anglický buldok vhodný?

Vzhledem k jeho neagresivní povaze lze anglického buldoka doporučit i začínajícím chovatelům. Je však třeba počítat s tím, že by tito psi neměli zůstávat příliš dlouho o samotě. Často trpí separační úzkostí, která se projevuje nervozitou, vykonáváním potřeby v bytě, kňučením či hysterickým pobíháním. Jejím důsledkem bývá mimo jiné ničení nábytku nebo zahrady.

Dále je nutné brát v potaz poměrně vysokou váhu anglických buldoků v poměru k jejich velikosti, která může představovat problém v případě nutnosti psa zvedat a přenášet. Vzhledem k tomu, že se jedná o plemeno náchylné ke zdravotním problémům, je potřeba mít také dostatečnou finanční rezervu na případná veterinární ošetření.

Životu v bytě se anglický buldok přizpůsobí dobře a bude skvělým společníkem také pro začínající rodiče. Rád si zdřímne na pohovce, zároveň však ocení pravidelné procházky a občasné hraní.

Nejlínější psí plemena. Jakého psa vybrat, pokud nemáte rádi dlouhé procházky

Péče o anglického buldoka

Kvůli specifické stavbě těla a hlavy jsou angličtí buldoci náchylní k různým zdravotním problémům, kterým lze do jisté míry předejít správnou péčí. Nejčastěji se u nich objevují kloubní, srdeční, dýchací a kožní potíže, dále také záněty uší a problémy s očima. Rovněž mají tendenci k přibírání, proto je nutné zajistit adekvátní množství pohybu.

Angličtí buldoci nesnáší horko a vlhko. V parných dnech je potřeba sledovat, zda se pes nepřehřívá, a případně ho okamžitě vzít na chladnější místo. Na příliš chladné počasí jsou také citliví, v mrazech je tedy potřeba omezit procházky na minimum. Dlouhé procházky obecně nebývají příliš vhodné, a to kvůli kloubním problémům, kterými tito psi rovněž trpí. Je vhodné tuto skutečnost zohlednit při výběru krmiva a zvolit takové, které zdraví kloubů podporuje. Případně může být potřeba zajistit speciální kloubní výživu.

Srst žádnou zvláštní péči nevyžaduje, čas od času by se však měla pročesat pomocí kartáče nebo vyčesávací rukavice. Kožní záhyby se musí udržovat v čistotě, jinak hrozí zapařeniny, zápach a vypadávání srsti. Každý den je potřeba záhyby otírat vlhkým hadříkem a následně kůži dobře osušit.

Poměrně běžně se u anglických buldoků vyskytuje problém s vychlípením očního víčka a u mladých psů také tzv. třetí víčko, kdy v koutku oka vyhřezne žláza. Tento problém je naštěstí snadno řešitelný. Angličtí buldoci trpí také záněty uší, jejichž příčinou je nadměrná produkce ušního mazu. Předejít jim lze pravidelným čištěním uší. V případě vážných respiračních obtíží může být u anglických buldoků nezbytný chirurgický zákrok v oblasti nozder.

Jedná se o malé labužníky, kteří se rádi přejídají. Je proto nutné regulovat přísun potravy a samozřejmě zajistit vhodné krmivo, s jehož výběrem případně pomůže veterinář nebo chovatel. Nezbytná je také běžná péče, jež zahrnuje stříhání drápků, pravidelné veterinární prohlídky a očkování.

Zmíněným zdravotním problémům lze částečně zabránit správnou péčí a také pořízením štěněte anglického buldoka u zkušeného chovatele, který zná zdravotní stav rodičů a tím i genetické predispozice. Plemeno anglický buldok a také chovatele tohoto plemene v České republice zaštiťuje KAB ČR Klub anglických bulldogů České republiky, z.s.

Zdroje: dogtime.com, kabcr.cz, wikipedia.org, thesprucepets.com

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Anglický buldok: Dříve bojový pes, dnes klidný a mírumilovný společník