Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Bengálská kočka je temperamentní mazlíček, jehož předkem je divoká leopardí kočka

Milovníci koček mohou zbystřit! Představíme vám plemeno, které vás možná zcela chytí za srdce. Jedná se o bengálskou kočku, která je u chovatelů velice oblíbená a žádaná. Zajímavostí je, že má dědičnou imunitu proti kočičí leukémii. V České republice je toto plemeno dosud vzácné. A i když vypadá jako leopard, je to mírumilovné zvířátko!

Povaha bengálské kočky

Bengálská kočka své divoké předky nezapře, přesto není žádným zabijákem. Je to temperamentní a hravé plemeno, které vyžaduje dostatek podnětů a osobní svobody. Nerada se nudí a nesnáší samotu, proto počítejte s tím, že vám bude asistovat naprosto u všeho, třeba i na záchodě. Ostatně jako každá správně zvědavá kočička! Navíc mají bengálské kočky velmi silný lovecký pud, takže je potřeba dobře je zabavit, jinak se zabaví samy a budou vám domů nosit myši, krtky, ptáky nebo si třeba troufnou i na něco většího.

Kočky milují pohyb a zábavu, nebudou se chtít jen povalovat na gauči. Bengálky jsou velice aktivní, takže očekávat můžete jejich pohyb ve výškách, z vašeho bytu si udělají lanové centrum a mohou zběsile skákat po nábytku z jednoho pokoje do druhého. Je vhodné, aby kočičky měly i dost hraček, tunelů, prolézaček a hlavně škrabadel, jinak můžete svoje křesla a gauč rovnou vyhodit. Bengálské kočky jsou velice hravé, společenské a nerady tráví čas samy. Oblíbí si hru s dětmi a budou opravdu vyžadovat dostatek pozornosti po celý den. Zajímavostí je, že na rozdíl od jiných koček, mají rády vodu.

Pozor také na jednu věc. Tyto kočky nejsou tiché. Často se velmi hlasitě projevují a mají zvláštní způsob mňoukání a vydávají typické syčivé zvuky.

Mainská mývalí kočka: Přítulný společník do rodiny

Původ bengálské kočky

Toto plemeno bylo vyšlechtěno křížením leopardích divokých koček pocházejících z Asie s domácími kočkami. To vše probíhalo v Americe pod taktovkou chovatelky Jean Mill v 60. letech 20. století. Tehdy se ukázalo, že samci nové generace bengálské kočky jsou neplodní. Proto Jean Mill nadále křížila kočky s domácími kocoury, aby se plemeno mohlo dále rozmnožovat, což se povedlo. Plemeno bylo pak uznáno v roce 1998 evropskou organizací FIFE. Tehdy už se nějaké bengálské kočky vyskytovaly i u nás v České republice, kam byly dovezeny přibližně v roce 1994. Pořád jsou ale u nás vzácné a jejich cena se pohybuje v desítkách tisíc korun.

Vzhled bengálské kočky

A jak taková kočička vypadá? Je moc krásná. Její srsti dominují takřka leopardí skvrny. Zbarvení je opravdu různorodé, vzácně se vyskytují i celočerné kočky. Žádoucí znak na srsti je tzv. glitter, zlatavý odlesk. Tělo je pevné a svalnaté. Bengálská kočka může vážit běžně až 10 kg, protože má těžké kosti. Srst je krátká a oči lemované očními linkami.

Existují různé barevné druhy této kočičky:

  • Brown tabby – black marbled/spotted – černě mramorovaná/tečkovaná kočka
  • Seal sepia – sépiová tečkovaná/mramorovaná kočka
  • Snow – sněžná mramorovaná/tečkovaná kočka
  • Seal mink – norčí mramorovaná/tečkovaná kočka

Pes nebo kočka? Jaké domácí mazlíčky preferujete podle znamení zvěrokruhu?

Bengálská kočka a zdraví

Bengálské kočky jsou zajímavé tím, že nemají geny kočičí leukémie stejně jako divoké kočky, se kterými byly domácí kočky kříženy. Tato dědičná imunita se dosud zkoumá ve vědeckých laboratořích. Kočičky jsou celkově velmi zdravé a odolné, občas se vyskytují oční zákaly nebo srdeční problémy.

Zdroje: wikipedie, spokojenypes.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Bengálská kočka je temperamentní mazlíček, jehož předkem je divoká leopardí kočka