Menu
WomanOnly
Zahrada

Brslen je krásný a odolný keř, ale pozor na něj, je také velmi invazivní

Brslen je opadavá (někdy i stálezelená) dřevina s drobnými, nejčastěji růžovými květy. V Česku se můžeme setkat s přirozeně rostoucími druhy brslenu bradavičnatého a evropského. Nejčastěji jsou brsleny vysazovány jako okrasné keře a některé z nich jsou jedovaté.

Charakteristika brslenu a jeho druhy

Brslen evropský je charakteristický tím, že na podzim vytváří zářivě růžové květy s oranžovým plodem a zelenými listy, které místy mají sytě růžové lemování. Tento menší vřetenovitý strom roste ve velké části Evropy, neboť je dobře adaptabilní na různá podnebí. Také není nijak náročný na složení půdy a keřům tak nevadí ani špatné půdní podmínky. Přestože má rostlina především okrasnou úlohu, je zároveň jedovatá a rychle se rozmnožuje – proto je brslen v mnoha zemích považován za invazní rostlinu.

Brslen fortuneův existuje hned několik odrůd, obvykle pojmenovaných podle barvy listů. Jedna z nejoblíbenějších je známá jako Emerald Gold, a jak jeho název napovídá, má zlaté a zelené listy. Tento brslen pochází z Číny a sázet jej můžete takřka kamkoliv, kde je slunce a alespoň trochu stínu. Má raději kyselejší a vlhčí půdy, které jsou dobře odvodněné. Jinak je na podmínky pěstování zcela nenáročný. Jeho výhodou je silná mrazuvzdornost.

Brslen křídlatý je také někdy nazývaný jako tzv. „hořící keř“ díky svému červenému zbarvení listů, které chytá na podzim. Jedná se o opadavý, pomalu rostoucí keř. Často je hodně zavětvený a rozrůstá se do šířky. Na jaře má jasně zelené listy a ke konci léta se začíná zbarvovat do syté červené a postupně tmavne do vínové. Kolem září se objevují jasně oranžové plody. Zahradníci jej doporučují nestříhat, brslen pak bude mít husté a kompaktní zalistnění.

Brslen korkovitý je opadavý keř, který má původ v Číně. Jeho květy vyrůstají na stopkách a tvoří něco jako lampiónky. Větve jsou pokryté korkovitou kůrou, listy má podlouhlé a na podzim se zbarvují dočervena.

Brslen japonský je asi nejlistnatější z druhů brslenů a doporučuje se na živé ploty, neboť je extrémně hustý. Dorůstá až výšky 4-5 metrů a je tak skvělou ochranou pro vaši zahradu. Často se využívá k sestřihu na bonsaje.

Dechberoucí katalpa. Strom, který odpuzuje komáry a zvlhčuje své okolí

Výsadba brslenu

Keře rychle rostou, pokud mají přístup k plnému světlu. Proto vyberte místo, kde je pro něj dostatečný prostor a světlo – čím více světla bude mít, tím budou listy i květy brslenu zářivější. Nejlepší dobou pro výsadbu je začátek jara nebo pozdní léto až podzim, kdy jsou denní teploty mírnější. Pokud je nasadíte v horkém a suchém počasí, nebudou vám růst.

Jakmile brslen nasadíte, je třeba jej silně zalít a pak nechat vlhkou půdu vyschnout, aby se kolem kořenového systému vytvořila pevnější vrstva. Následně můžete přejít na normální pravidelné zavlažování, které by mělo být střídmé. Navíc, jakmile se keř usadí (kolem jednoho roku) a řádně zakoření, často jej už ani není potřeba zalévat – jen pokud jsou opravdu silná a vleklá sucha.

Hnojení a ořezávání

Hnojení brslenu není nezbytně nutné. Pohnojte jen pokud je keř viditelně oslabený – vhodné je vyvážené univerzální hnojivo.

Keře nejlépe seřezávejte po posledním mrazu v sezóně. Větší část druhů brslenů je sice mrazuvzdorná, nicméně při nepřízni počasí a silném větru se mohou poškodit velké části keře.

Pryskyřníky: Jak se jich zbavit na zahradě a které druhy naopak pěstovat?

Množení brslenu

Brslen evropský se množí pomocí řízků, nebo i ze semen. V obou případech je nutné jej pravidelně zalévat, aby půda byla neustále vlhká. Necháme jeden rok růst než přesadíme na trvalé místo.

Z řízků množíme následovně: ze zralého keře vezmeme na konci léta zralé řízky, měly by být ještě zelené. Ty zanoříme do truhlíku, kde zakoření. Umístíme květináče na nepřímé sluneční světlo a necháme do jara růst.

Pomocí semen množíme: z brslenu po vyzrání – konec září až začátek října – sebereme z květů oranžové tobolky a ty se zasejí do květináče. Jakmile brslen ze semen vyklíčí a je vzhledově připraven k přesazení (do jednoho roku), vysaďte jej na jaře či začátkem léta ven.

Pro koho je brslen jedovatý?

Jestliže budete na svou zahradu vysazovat brslen evropský, mějte na paměti, že je jedovatý pro psy a kočky. Potíže může způsobit také dětem, které nejspíš budou zajímat pestře zbarvené květy. Naopak by brslen neměl být toxický pro koně, hospodářská zvířata a třeba ani ptáky. Pro ty je potravou a roznášejí jej.

Zdroje: horticulture.co.uk, thespruce.com, gardenersworld.com, pfaf.org, havlis.cz/zlaty, havlis.cz/kridlaty

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Brslen je krásný a odolný keř, ale pozor na něj, je také velmi invazivní