Menu
WomanOnly
Zahrada

Buxus neboli zimostráz je skvělou volbou na živý plot i topiary

Buxus, známější pod pojmem zimostráz, se používá na živé ploty, živé stínění zahrad, okrasné keře, ale i na topiary, tedy umělecky tvarované rostliny. Kvete krásnými žlutými květy a má tuhé drobné lístečky. Je neopadavý a mrazuvzdorný, takže dělá krásu po celý rok.

Charakteristika buxusu

Jedná se o stálezelené keře či stromy malého vzrůstu (maximálně 6 metrů), které rostou poměrně pomalu. Jsou rozšířené takřka po celém světě, snad jen s výjimkou Austrálie. Buxus má obvykle oválné, lesklé a malé listy, které dohromady tvoří kompaktní keř. Pokud se pěstují v oblastech, kde bývá zima, mohou měnit barvu podle podzimního a zimního počasí – nejčastěji jde o bronzové zbarvení.

Jeho výhodou je, že pokud o něj vhodně pečujete, vydrží vám desítky let. Jsou ideální pro zajištění stínění na zahradě. Používají se také jako topiary, tedy okrasné dřeviny, které lze stříháním různě tvarovat. Buxus jako topiar je známý již z římských dob, kde rostl v tamních okrasných zahradách. Od té doby byly a dodnes jsou oblíbené do zámeckých parků, obzvláště francouzského a italského typu. Také jsou oblíbené jako stálezelené živé ploty. U nás se můžete nejčastěji setkat se zimostrázem malolistým a zimostrázem vždyzeleným. Oba druhy kvetou od dubna do května drobnými žlutými květy.

Koupit můžete rostliny buď nezastřižené a připravené k tvarování, nebo již upravené do kuželovitých tvarů. Pokud zamýšlíte vytvořit z buxusu živý plot, kupujte rostliny s kořenovými baly namísto v květináčích. Budou se vám lépe sázet a navíc jsou levnější. Popřípadě můžete pořídit jen zakořeněné řízky určené k nasazení.

Zlatice je časně kvetoucím keřem a její varianta má i léčebné účinky na plíce

Jak sázet buxus

Pěstování se neliší od toho, zda chcete z buxusu živý plot či samostatný strom. Způsob výsadby a péče je vždy stejná. Vysazujte nejlépe na podzim či brzy na jaře – v této době se rostliny nacházejí v klidovém stavu a jejich kořenové usazení bude nejsnazší.

Připravte si dostatečně zrytou půdu do hloubky asi 80 cm, aby se mohl kořenový systém úspěšně šířit ven. Nevadí mu jakýkoliv druh půdy, preferuje však humózní zeminu. Pokud budete vysazovat na plné slunce, je důležité, aby byla půda neustále vlhká, neboť pak by se mohly listy sluncem spálit. Snese i polostín či úplný stín, čímž se hodí i pod koruny stromů a vyšší výsadby.

Pokud budete sázet buxus jako živý plot, jednotlivé keře by od sebe měly být vzdáleny kolem 20-40 cm, záleží, jak hustý plot chcete mít. Kompaktnější a trpasličí kultivary lze sázet na 15 cm od sebe. Při dobré péči by malé buxusy měly za tři až pět let vytvořit přiměřený živý plot.

Jestliže po nějaké době rostliny vyrostou a vy usoudíte, že jsou vysazeny příliš hustě, můžete je přesadit. Naopak jim také nevadí ani dost hustá výsadba a pokud vám vyhovuje, nepřesazujte.

Péče o buxus

Pokud máte zimostráz v květináčích, nevyžadují rostliny po usazení příliš zalévání. Zalijte jen pokud jsou dlouhá období sucha a také v zimě, kdy mají horší přístup k vodě.

Když máte zimostrázy vysazené volně v půdě, pravidelně zalévejte především během vegetačního období, zejména během prvního léta po výsadbě. Avšak dávejte pozor, abyste nepřekročili míru zavlažování, protože nemají rády rozmočené půdy.

Hnojení je potřeba hlavně na jaře, aby mohl buxus produkovat nové listy a hustý porost. Postačí hnojení univerzálním hnojivem, zvláště pokud máte půdu neúrodnou. Co se týče buxusu v květináčích, hnojte po celé léto každý měsíc tekutým univerzálním hnojivem.

Po hnojení je dobré zimostráz v půdě mulčovat a to každoročně, abyste udrželi vlhkost a potlačili plevel. Na mulč se doporučuje použít dobře prohnilou organickou hmotu s menšími částmi, aby se zamezilo napadení škůdců ze špatně rozložené či velkých kusů kůry apod.

Podzimní zálivka dolomitským vápnem a přihnojování, než se počasí příliš ochladí, může buxusy před bronzovým zbarvením ochránit. Na začátku jara jim hnojení univerzálním hnojivem pomůže vrátit se zpět k normální barvě.

Cesmína – keř pro vánoční dekorace i na živý plot. Jak ji pěstovat?

Prostříhávání buxusu

Mladý zimostráz v období května zkraťte až o jednu třetinu, abyste podpořili keřovitý růst. Další stříhání lze podle potřeby provádět mezi květnem a srpnem. Pokud stříháte buxus v květináči, provádějte střih od poloviny do konce léta.

Co se týče dospělého buxusu, nejlépe se zastřihuje do požadovaného tvaru v srpnu, jakmile nové výhonky ztvrdnou a růst se zpomalí. To pomůže minimalizovat poškození listů v důsledku povětrnostních podmínek nebo nemocí. Naopak se vyhněte stříhání předčasně v létě, protože to má za následek nával měkkého porostu, který je zranitelný vůči povětrnostním vlivům, a také spálení listů, vysychání či napadení plísní.

Jestliže již máte starší a třeba i zanedbaný zimostráz, obvykle dobře reaguje na radikální tvrdý řez koncem jara (květen) a lze jej seříznout na vzdálenost 15–30 cm od země. Buxus je dlouhověká rostlina a může nakonec vyrůst až do výšky 6 metrů, pokud není pravidelně zastřihován.

Možné choroby a škůdci

Plíseň zimostrázu způsobuje tmavé plochy na listech, které zhnědnou a následně opadávají. Po sobě zanechávají holé stonky na starších větvích a nové stonky pomalu odumírají.

Trusnatka (Cylindrocladium buxicola) je houbová choroba, která způsobuje vypadávání listů a nakonec oslabuje buxus. Jedná se asi o nejnebezpečnější postižení. Rychle se šíří v teplých, mokrých nebo vlhkých podmínkách. Mezi příznaky patří hnědé listy, které opadávají a zanechávají holé skvrny, černé pruhy a odumírání na mladých stoncích a bílé skvrny na spodní straně listů. Pokud si všimnete plísně, vyplatí se rychle zasáhnout, abyste své rostliny zachránili, protože jakmile se uchytí, je těžké buxus ošetřit.

Za suchého dne vyřízněte všechna těžce postižená místa a odstraňte více, než si myslíte, že je potřeba, protože nemoc se pravděpodobně rozšířila dále po rostlině, ačkoli to ještě není vidět. Odstraňte veškeré nečistoty z okolí rostliny a vyčistěte nástroje po každém sestřihu, abyste si chorobu nešťastně neroznesli na zdravé jedince. Velmi silně postižené rostliny ihned odstraňte a buxus na stejné místo znovu nevysazujte.

Bobkovišeň: Okrasný keř do živých plotů, který přežije i minusové teploty

Zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis) nebo také krušpánek. Jedná se o druh můry, která okusuje listy zimostrázu, ale také jeho zelenou kůru. Má bílá perleťová křídla s hnědým lemováním. Samička klade své vajíčka na listy buxusu, které jsou více rozpoznatelné než samotný motýl. Larvy mají lesklou hlavu a jsou žlutozelené barvy s černým a bílým značením. Vylíhnuté housenky jsou dobře maskované a keř ožírají zevnitř, proto je nutné občas zkontrolovat stav keře jeho rozhrnutím. Jakmile totiž požerou vnitřek, dostanou se ke krajům a to už může být pozdě.

Musíte si dát pozor především na jeho přemnožení. Pokud na zavíječe přijdete včas, lze larvy housenek sbírat ručně. Aktivní jsou od března do října a v tuto dobu je nutné buxus pravidelně kontrolovat. Na větší postižení se doporučuje přípravek s obsahem pyrethroidu a jeho účinek se zvyšuje pod teplotu 24 °C. Jeho aplikace působí i proti mšicím, molicím, plošticím a jiným škůdcům.

Zdroje: rhs.org.uk, gardenersworld.com, gardenersworld.com/box, gardenbeast.com, receptyprimanapadu.cz, zahradaweb.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Buxus neboli zimostráz je skvělou volbou na živý plot i topiary