Menu
WomanOnly
Zahrada

Bylinková spirála: Bohatá úroda bylinek s minimem námahy

Pokud byste chtěli pěstovat vlastní bylinky, ale na zahradě nemáte dostatek místa, může pro vás být vhodným řešením právě bylinková spirála. Zjednodušeně řečeno jde o záhonek pro bylinky ve tvaru spirály, který bývá zakončený jezírkem. Jeho specifický design umožňuje pěstování bylinek či jiných rostlin s různými nároky na světlo a vlhkost půdy, a to pěkně pohromadě na malém prostoru. Další z mnoha výhod bylinkové spirály je, že ji dokáže postavit úplně každý. Podívejte se, jak na to.

Vlhkomilné a suchomilné bylinky na jednom místě

Design bylinkové spirály vymyslel australský psycholog, přírodovědec a „otec permakultury“ Bill Mollison. Záhon je zkonstruován tak, aby poskytl optimální podmínky jak rostlinám, které potřebují hodně vody a stín, tak těm, kterým vyhovuje spíše suchá půda a sluneční paprsky. Díky tomu můžete pěstovat různé druhy bylinek i v případě, že vaše zahrada pro ně sama o sobě nenabízí vhodná místa. Důvody pro stavbu bylinkové spirály jsou tedy především praktické, ačkoliv není pochyb o tom, že jde o pěkný dekorativní prvek na zahradu či dvorek.

Velkou výhodou je, že budete mít všechny rostliny pěkně pohromadě. Nemusíte tedy od vaření odbíhat do různých koutů zahrady, stačí dojít do „zahradního supermarketu“ a natrhat vše potřebné. S tím souvisí další věc – nejvhodnější umístění bylinkové spirály je v blízkosti kuchyně, ovšem pokud takovou možnost nemáte, samozřejmě se nic neděje.

Jaké bylinky sbírat v dubnu? Příroda nenabízí jen kopřivy a medvědí česnek

Umístění a rozměry bylinkové spirály

Bylinková spirála může být umístěna na trávníku i na betonu, vždy by však měla stát slunném místě. Většina bylinek potřebuje hodně světla, proto záhon nestavte v blízkosti vysokých zdí nebo pod stromy. Na druhou stranu je dobré, když je bylinková spirála chráněna před silným větrem, který by mohl bylinky poškodit.

Spodní část spirály by měla být orientována na sever a horní na jih. Průměr by měl být alespoň dva metry a výška minimálně 60 centimetrů, ideálně však jeden metr. Ve velkých bylinkových spirálách můžete kromě bylinek pěstovat také zeleninu.

Bylinková spirála je v podstatě zídka, která se stáčí do tvaru spirály. Často bývá zakončena malým jezírkem, není to však podmínkou. Pro její stavbu se používají různé materiály, mezi které patří kameny, cihly či například dřevná kulatina. Nejjednodušší je spirálu postavit z cihel, popřípadě lze koupit trojrozměrnou spirálu z drátěného pletiva a vyplnit ji malými kamínky. Všechny zmíněné materiály fungují jako izolace a budou tak udržovat teplo v případě ochlazení.

Proč si pořídit bylinkovou spirálu?

Bylinky nejenže skvěle dochutí jídlo, ale také pomohou při různých zdravotních problémech. Jejich pěstování v bylinkové spirále je navíc velmi jednoduché, a to i v případě, že na zahradničení nezbývá čas.

Pro stavbu bylinkové spirály nepotřebujete velký prostor a dokonce ani trávník. Pokud si navíc pořídíte automatické zavlažování, nemusíte se o bylinky téměř vůbec starat. Jen je občas přihnojíte, popřípadě doplníte zeminu. Dokonce se lze jednoduše vyhnout i prorůstání záhonku plevelem – stačí dospodu spirály umístit karton nebo textilii proti plevelu.

Bylinková spirála se hodí do jakýchkoli podnebních podmínek. V případě vysokých srážek podpoří odtok vody, v období sucha zase zadrží vodu ve spodní části, kam se umisťují vlhkomilné rostliny. Jedná se tedy o velice efektivní způsob pěstování, díky kterému lze mít přístup k čerstvým bylinkám prakticky bez práce.

Které bylinky sbírat v květnu? Příroda nabízí suroviny do salátu i na léčivé čaje

Stavba bylinkové spirály krok za krokem

Účelem bylinkové spirály je vytvořit několik zón s různými podmínkami, které umožní pěstování rostlin s různými nároky na světlo, vlhkost a propustnost půdy.

Spodní část spirály by měla být vyplněna směsí zeminy a kompostu v poměru 1:1, střední část by měla obsahovat zeminu bez kompostu a vrchní část zeminu smíchanou s pískem. Horní část spirály má směřovat na jih, spodní na sever.

Konstrukce bylinkové spirály

  1. Místo, kde bude spirála stát, si vyznačíme např. kolíky. Po celé ploše vykopeme cca 20 centimetrů zeminy.
  2. Pokud chceme spirálu zakončit jezírkem, vyhloubíme na jejím konci hlubší jámu, kterou pokryjeme vrstvou písku, netkanou textilií a jezírkovou folií. Případně můžeme zakopat pozinkovanou nádobu, která bude jezírko představovat. Další možností je spirálu zakončit cihlami, kameny či jiným používaným materiálem.
  3. Poté je čas pustit se do stavby zídky. Začínáme v nejspodnější části spirály a postupujeme směrem nahoru. Postupně spirálu vykládáme kartonem nebo netkanou textilií proti plevelu a zasypáváme vrstvou štěrku a vhodným typem zeminy. Různé druhy zeminy s odlišnou mírou propustnosti přispívají k vytvoření specifických mikroklimat. Před vysazováním bylinek necháme zeminu pár dnů usadit.

Jaké bylinky pěstovat v bylinkové spirále?

Bylinková spirála bez problému pojme všechny druhy bylinek, které se běžně používají v kuchyni nebo k léčebným účelům. Při jejich sázení pamatujte na to, že spodní část je převážně ve stínu a zadržuje největší množství vody, střed je spíše v polostínu a obsahuje méně vlhkou půdu a horní část je nejsušší a vystavena slunci.

Autor příspěvků pro web PermacultureNews Jonathon Engels připomíná, že při rozmisťování rostlin je kromě jejich individuálních potřeb nutné brát v úvahu také to, jak se mohou ovlivňovat navzájem. Určité kombinace bylinek nemusí být vhodné, některé byliny zase dorůstají do výšky desítek centimetrů a mohou tak zastínit svého „souseda“ a podobně.

Obecně platí, že spodní část bylinkové spirály nabízí vhodné podmínky pro pěstování máty (tu je vhodné umístit co nejblíže jezírku), bazalky, meduňky, pažitky a petrželky. Do střední části spirály můžete zasadit například kapucínku, kopr, koriandr, anýz či saturejku. Horní část je ideálním stanovištěm například pro oregano, tymián, rozmarýn, majoránku, levanduli nebo estragon.

Bylinková spirála je skvělou příležitostí, jak mít čerstvé bylinky na dosah ruky. Vyžaduje minimální investici i údržbu, zvláště pokud si pořídíte samozavlažovací systém. Kromě bylinek v ní můžete bez větší námahy pěstovat také různé druhy zeleniny, popřípadě okrasných zahradních květin.

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Bylinková spirála: Bohatá úroda bylinek s minimem námahy