Menu
WomanOnly
Zahrada

Cínie neboli ostálka je houževnatá květina, co se týče škůdců. Vysaďte si tuto letničku!

Ostálka, pravděpodobně známější jako cínie (z latinského Zinnia), je okrasná letnička, široce oblíbená mezi zahrádkáři. Není náchylná na onemocnění, pokud se o ni dobře staráte, na druhou stranu nevyžaduje nijak zvlášť přehnanou péči a vysadit si ji můžete jednoduše ze zakoupených semen a po vypěstování již můžete semena sbírat sami. Jak na ni?

Charakteristika ostálky

Ostálka pochází z rodu hvězdicovitých, kam patří také astra, heřmánek a třeba i slunečnice. Cínií je nespočet kultivarů, které se liší barvami a velikostmi. Sice rostou pouze jednu sezónu, ale je velmi jednoduché získat z dospělých květin semena, která příští jaro nasadíte na svůj záhonek znovu. Často se díky svému jednoduchému vzhledu používají jako lákadlo pro motýly či jako řezané květiny do kytic, ale lze je také nasadit jako okrasné květiny do truhlíků. Jejich původem je Mexiko, tudíž se jim bude v našich podmínkách nejlépe dařit na slunném stanovišti – potřebují minimálně 6-8 hodin slunečního světla denně. Pokud jim toto nedopřejete, budou daleko méně kvést.

V našich končinách jsou nejoblíbenějšími druhy ostálka jiřinkokvětá a ostálka sličná. Mají tuhé květy a chlupatý silnější stonek. Jsou dostupné v mnoha barevných variantách a dají se mezi sebou různě kombinovat, popřípadě seženete i namixovaná semena ve více barvách najednou.

Jaké květiny zasadit do truhlíků a jak je zkombinovat? Inspirujte se!

Jak pěstovat ostálku

Tato květina se dokáže přizpůsobit většině půdních podmínek, už proto se často šíří ze zahrad do volné přírody. Nejideálnější půda je nicméně bohatá na živiny a dobře odvodněná. Ph je pro ni ideální mezi 5-7,5, pokud zeminu ještě obohatíte o kompost, bude vám ostálka růst mnohem rychleji.

Cínii je nejvhodnější sázet do půdy, kde již bude nadále růst bez toho, aniž byste ji vykopávali. Nevyhovuje jí totiž přerušení kořenů v době růstu – pokud tedy sázíte do truhlíků, rovnou semena sejte do něj. Jestliže chcete zaset ostálku na zahradu, vyberte ji vhodné místo hned zezačátku, popřípadě sázejte do biologický rozložitelných květináčů (vhodné jsou třeba ty rašelinové), které z interiéru přesunete rovnou do zeminy venku.

Sázení ostálky

Semena zasejte přibližně čtyři až šest týdnů před posledním očekávaným mrazem. Cínie začnou klíčit kolem 10 stupňů, což je ta nejideálnější doba na zasetí. Růst pak začínají při denní teplotě 16 °C, byť nejvhodnější teplota je pro ně mezi 23-28 °C.

Semena by od sebe měla být vzdálena asi 10-50 cm – tímto zajistíte dostatečnou cirkuaci vzduchu mezi jednotlivými rostlinami a předejdete tak chorobám. Stejně tak je dobré zalévat ostálku pouze u kořenů, aby se předešlo plísním. Mladé cinie vyžadují zálivku silnější, než ostálky dospělé. Zalévat je tedy nutné dostatečně, aby byla půda neustále mírně vlhká. Vzrostlé cínie již nejsou tolik náchylné na sucho a lze je zalévat méně.

Sazeničky můžete spatřit růst již po týdnu, nicméně si počkáte, až ostálka začne opravdu kvést – od několika týdnů po pár měsíců – přece jen se jedná o rostlinu z tropického podnebného pásu. Jakmile sazenice ostálky dorostou do výšky asi 7 cm, je dobré protřídit jejich množství na záhonku či v truhlíku (pokud jste to neudělali již při setí), aby od sebe byly jednotlivé květiny v rozmezí alespoň 15-20 cm. Po odumření květů je ihned odřízněte, zajistíte tak další bohaté kvetení. Pokud je zastřihnete dříve, můžete si z nich usušit a uschovat semena na následující jaro.

Jiřiny jsou oblíbené zahradní rostliny, které budete milovat pro jejich barvy

Semena cínie

Ostálka je letnička, jak už jsme zmiňovali, a tedy i jednoletá rostlina. Umírá s prvním větším mrazem. Nechte tedy dozrát poslední květy sezóny – do září, maximálně začátku října – květy usušte a na jaře je znovu můžete vysemenit. Semena mají podlouhlý tvar a nachází se v květním lůžku uvnitř květných obalů.

Možné choroby a škůdci

Nejčastěji se jedná o padlí, které napadá květy – pokud je zasadíte příliš blízko u sebe a necirkuluje mezi nimi dostatečně vzduch. Padlí se také může objevit vlivem špatného zalévání, kdy kropíte i vrchní část květin a jejich listů, a ty pak zůstávají vlhké.

Dále se mohou objevit jiná houbová onemocnění či bakteriální vadnutí. Problémy způsobují také housenky, molice a svilušky. Určité menší poškození listů ale není problémem, proto se vyhněte postřiku, pokud zrovna nedochází k rozsáhlému napadení. Ostálka je v celku odolnou rostlinou a díky tomu drobné vady nejsou tolik na překážku jako u jiných květin.

Zdroje: almanac.com, growinginthegarden.com, gardeningknowhow.com, homesandgardens.com

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Cínie neboli ostálka je houževnatá květina, co se týče škůdců. Vysaďte si tuto letničku!