×
WomanOnly

Co je vaping? Jak moc je nová náhrada za klasické cigarety škodlivá

co je vaping
Kouření je zdraví škodlivé, ale pokud se vám nedaří přestat, přejděte alespoň na vaping

Kouření je čím dál tím víc na ústupu. Nejen, že byli kuřáci vyhnáni z restaurací a barů, ale kouření již rozhodně není symbolem nezávislosti a životního stylu jako v 50. letech. Naopak, současný moderní trend zdravého životního stylu odsunul kuřáky na okraj. O tom, že je kouření škodlivé ví každý. Jak ale zdravotní rizika inhalace nikotinu eliminovat na minimum, když se nám přestat kouřit prostě nedaří? Rozhodně zdravější a společensky přijatelnější variantou kouření je tzv. vaping. Víte, co je vaping? Kouření elektronické cigarety namísto té klasické. Podíváme se podrobně na výhody vaporizéru oproti klasické cigaretě!

Čtěte také: Dáváte si často nohu přes nohu? Pozor! Tento zvyk může škodit zdraví

Co je vaping?

Elektronická cigareta byla patentována v Číně v roce 2006. Toto zařízení vytváří páru, respektive aerosol namísto klasického kouře. Aerosol vzniká zahřátím kapalné náplně nazývané e-liquid. Tento aerosol pak kuřák elektronické cigarety vdechuje. V elektronické cigaretě nedochází ke spalování, ale k odpaření náplně – oproti tabákovým cigaretám obsahuje aerosol 9 x až 450 x nižší koncentrace škodlivých a rakovinotvorných látek! A to už je dobrý důvod rozloučit se jednou pro vždy s klasickými cigaretami. Teď už víte, co je vaping!

Vape – elektronická cigareta

Historie elektronických cigaret sahá do 20. let 20. století. Prvním, kdo přišel s myšlenkou daného principu, byl Joseph Robinson, který si dal svůj elektrický vaporizér, tedy zařízení, díky němuž bylo možno inhalovat léčivé látky za pomoci elektrického vyhřívání, patentovat v roce 1927. Přestože jeho myšlenka upadla na delší čas v zapomnění, znovu se jí chopil v 60. letech Herbert A. Gilbert a zkonstruoval první netabákovou cigaretu bez kouře, čímž se vaporizér přiblížil své dnešní podobě i uplatnění. Posledním mužem v řadě těch, kdo si mohou nárokovat autorství e-cigarety, je Číňan Hon Lik, který se zasloužil nejen o vzkříšení této myšlenky, ale spolu s ním o čistší a bezproblémovější průběh olympijských her v Pekingu roku 2008.

Je vaping škodlivý?

V současnosti je přístup k elektronickým cigaretám ve světě poněkud rozporuplný, zatímco některé země jejich využívání preferují, jiné jsou k nim více než kritické a poukazují na fakt, že neexistují žádné potvrzené studie o neškodnosti jejich používání, kterým zastánci argumentují.

Čtěte také: 10 rad, jak přestat kouřit. Odvykání od nikotinu nemusí být těžké

Rozdíly mezi elektronickou cigaretou a běžnou cigaretou

Prodejci elektronických cigaret často označují dým vycházející z elektronické cigarety jako páru. Takové označení není přesné, protože jde ve skutečnosti o aerosol, směs pevných a kapalných částic v plynu. V elektronických cigaretách není náplň zapálena, takže aerosol neobsahuje látky vznikající hořením, jako je oxid uhelnatý, dehet, atd.

Problematická je již jen forma tabákové cigarety před použitím. K výrobě filtru se používá acetát celulózy, k výrobě papírku např. uhličitan vápenatý, uhličitan hořečnatý, oxid titaničitý a dusičnan draselný. Samotný tabák má mnoho přidaných látek jako např. čpavek, který zlepšuje vstřebávání nikotinu.

Tzv. e-liquid v elektronické cigaretě se skládá převážně z propylengylokolu a glycerolu, nikotinu a aromata. Složení e-liquidu se může měnit dle typu příchuti.

Vape – škodlivost

Během kouření tabákové cigarety do sebe kuřák prokazatelně inhaluje více než 4000 nebezpečných látek! A co je vaping? Při zahřátí e-liquidu dochází k částečnému rozkladu glycerolu a propylenglykolu v náplni podle bodu varu každé z látek. Dle typu použitého e-liquidu lze ve výsledném aerosolu najít některé nebezpečné látky – např. se tak vyskytovaly v japonských e-cigaretách mimo jiné mutageny glyoxal a methylglyoxal, které se v tabákovém kouři nevyskytují. V aerosolu elektronických cigaret zkoumaných na VŠCHT byl zjištěn trimethylpyrazin, který je dle zprávy nepříznivý pro zdraví kuřáka. Mezi krátkodobé účinky kouření elektronických cigaret patří zvýšené množství vydechovaného oxidu dusnatého, což je látka signalizující zánětlivou reakci v plicích. Formaldehyd, těžké kovy i některé další škodlivé látky se vyskytují jak v tabákovém kouři, tak v aerosolu elektronických cigaret.

Podstatným rozdílem je ovšem koncentrace těchto látek v elektronických cigaretách. Ta je nižší než v klasických cigaretách 9 x až 450 x, což je skvělé. Nicméně účinky dlouhodobého kouření elektronických cigaret zatím nejsou pochopitelně známy.

Čtěte také: 7 nemocí, které způsobuje pasivní kouření

Vaping bez nikotinu

V současné společenské diskusi se objevuje potřeba vyvážit přínosy elektronických cigaret s jejich riziky. Na jednu stranu přechod kuřáka na elektronické cigarety vede k menšímu poškození zdraví jak u kuřáků, tak u dalších lidí vystavených aerosolu místo tabákového kouře. U některých kuřáků se při půlročním výzkumu ukázalo, že jim e-cigarety můžou nahradit běžné cigarety a na konci výzkumů již běžné cigarety nekouřili.

Nejlepší je nekouřit vůbec!

Pokud kouříte cigarety, je určitě dobré přejít na vaping a časem se pokusit přestat kouřit zcela, příp. to čím dál tím více omezovat. Všichni nekuřáci a zejména mladí lidé by ovšem měli být důsledně varováni, že vaping rozhodně není zcela neškodný! Bohužel podle rozsáhlých výzkumů došlo k jevu, kdy jen ve Spojených státech tvoří pětinu kuřáků elektronických cigaret lidé, kteří nikdy nekouřili nebo přestali kouřit před více než pěti lety. Čím je člověk starší, tím více zodpovědnosti by měl mít jak vůči svému zdraví, tak vůči svým nejbližším. Vždy se snažte kouření omezovat, jak je to jen možné!

Nižší riziko požárů

Vzhledem k tomu, že v elektronických cigaretách náplň nehoří, je obrovským přínosem také skutečnost, že vaping radikálně snižuje riziko požáru oproti běžným cigaretám. Je potřeba si uvědomit, že běžné cigarety způsobily např. v letech 2001 až 2010 jen na území České republiky celkem 8176 požárů, což je okolo 4 % všech požárů vůbec. Navíc při nich bylo usmrceno 176 osob!

Bohužel ani vaping není zcela bez rizika v tomto ohledu – v několika málo případech totiž došlo k výbuchu baterie elektronické cigarety a vážným poraněním kuřáků. Jak však konstatuje americký úřad pro požáry, na to, že nyní se nyní v USA nachází okolo 2,5 mil kuřáků elektronických cigaret, tak se toto riziko řadí do velmi nízkého. Od roku 2009 do roku 2014 bylo evidováno pouze 25 těchto případů, z toho 80 % vzniklo při nabíjení, pouze 8 % při užívání (tedy pouze 2 případy za 5 let).

Čtěte také: Neničte si svoji přirozenou krásu kouřením! Víme jak na to

Vaping je levnější

Díky vysokému zatížení tabákových výrobků spotřební daní je u nás vaping daleko levnější variantou kouření. Přes tvrzení některých prodejců není primárně určena pro odvykání kouření. Je určena pro kuřáky, aby mohli holdovat své zálibě jiným, méně škodlivým způsobem.

Vaping a pasivní kouření

Úroveň vstřebaného nikotinu u nekuřáků vystavených aerosolu elektronických cigaret je podobná jako u nekuřáků vystavených kouři běžných cigaret. Množství vstřebaného nikotinu pasivním kuřákem je tak malé, že nemá vliv na jeho zdraví ani nemůže způsobit jeho závislost na nikotinu. Teď, když už víte, co je vaping a co kouření elektronické cigarety obnáší, je nejvyšší čas rozloučit se s cigaretami jednou pro vždy!19 Komentáře Co je vaping? Jak moc je nová náhrada za klasické cigarety škodlivá

 1. CO se týče výbuchu e-cigaret, tak tady se jedná z 99% o mechanické, které musí člověk umět používat a musí to být profík. Zkrátka si musí vědět co s tím. O automatických cigaretách jsem neslyšel, že by vybuchovali.

 2. Chci se zeptat zda je vaping bez nikotinu a v malém množství škodlivý.
  Děkuji za odpověď

 3. Sice to sem moc nepatří ale je to pravda !! V hospodách se kouřilo vždycky , chlapi si tam po práci chdoli na pivko a pokecat ,u toho se nějaký cigárko vypálilo no komu to vadilo tak tam nechodil !!

 4. Ráno jsem vstával ve čtyři a v půl páté jsem si zapaloval třetí.Po Champixu první tři dny všechno normálně a čtvrtý den ráno vstávám a neměl jsem chuť na cigáro.Champix je drahý a neproplácí ho zdravotní pojišťovna.

 5. Vládní teror,který zakazuje lidem co se dá.Bud budeš poslouchat a nsbo budeš platit pokuty. My z tebe uděláme poslušnou ovci ty hlupáku,který jsi zvonil klíčema za svobodu,které jsi si za komunistů nevážil.

 6. Naprosty souhlas, chce to seknout ze dne na den a vydrzet. Taky jsem tak prestal, sice az na potreti, ale prestal a uz 9 let nekourim. Ta kila navic me bohuzel taky potkala, ale ma to vice plusu, nez minusu.

 7. Na elektronickou jsem presel v pohode a davky nikotinu mam nastavene niz a niz. Nemam chut prestat, nevedel bych co s rukama, ale s dobrou elektronickou cigaretou muze z normalni h. Igaret prejit kazdy. Vyhod je neobdiskutovatelne mnoho. A ze skodi, ano, kazda hojne uzivana vec svym zpusobem skodi.

 8. Stačilo by nedávat cigára v obchodě nad pokladny, zrušit je ve filmu a v trafikách zmenšit zásoby. A elektronické jsou lepší, protože nepáchnou a ti co je kouří škodí jen sobě.

 9. Tabák mi přijde moc drahej,tak kouřím to co vysaju. Zkrátka prach z vysavače,který si balím….Občas mi bolí hlava a v bytě to je dost cítit,ale finančně se to vyplatí a zásoby \\\“pracháku\\\“ jsou takřka neomezené….Potom si vypláchnu hubu vodičkou proti jebákům a je vystaráno….všem silným kuřákům vřele doporučuji .

 10. Ja vapuju uz rok a jsem spokojeny po 40 letech jsem seknul s cigaretami a usetrim.

 11. No drahá záležitost vyšlo mě to na 5 tisíc a kouřím dál!!Jsou to prášky a pouze na předpis.

 12. Nejlepší je úplně se na kouření vysrat!!! Já jsem s tím po dvaceti letech kouření cca 20ti cigaret denně šlehl ze dne na den a jde to i bez podpůrných prostředků na které si vybudujete další závislost a pak se vrátíte stejně zpět k cigaretám. Měl jsem krize, ale odolal jsem pokušení. Stálo to sice moji krásnou původně osumdesáti kilovou postavu menší újmu v podobě dvaceti kilo nahoru, čert to vem ale je my líp a cítím se zdravěji. Toto není nějaká zasr…. agitace, jen moje osobní zkušenost. Držím palce i ostatním.

 13. „takže aerosol neobsahuje látky vznikající hořením, jako je oxid uhelnatý, dehet, atd.“ Již z tohoto je vidět, že to psal neznalý člověk. Oxid uhelnatý vzniká při nedokonalém spalování. Cigareta má cca 700 st.C a při jejím hoření jsou hlavní složkou oxid uhličitý, prach a cca 2% stopových prvků všeho špatného. Když budete stát na křižovatce jednu minutu, tak spektrálním rozborem ovzduší a porovnání s cigaretouu vám vyjde, že to čekání jednu minutu na zelenou, je stejné, jako by jste vykouřili za jednu minutu 22 cigaret. Všichni tady blbnou…a vemte si na ulici masku. Než tu začnete kecat blbosti, tak si sežeňte informace…oxid uhelnatý? To by lidi padali na ulicích jak švestky 🙂

 14. Kdo chce opravdu přestat kouřit, nechť si nechá předepsat u obvoďáka CHAMPIX. Skutečně zázračný lék v boji proti závislosti na nikotinu.

 15. Nezapomínejte na vaporizaci přímo tabáku. Vaporizuji přímo tabák a mohu to opravdu doporučit. A navíc ta chuť tabáku je nepřekonatelná.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*