Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Co se děje v těle ženy po vysazení antikoncepce? Mohou se objevit dočasné obtíže!

Petr Gorás

Petr Gorás

21. 2. 2022

Hormonální antikoncepce má na funkci ženského těla podstatný vliv, neboť mu dodává pravidelný přísun syntetických ženských hormonů. Její náhlé vysazení tak může s tělem nepěkně zamávat a někdy to trvá až několik měsíců, než se vše srovná.  U některých žen je vysazení téměř bezproblémové, u jiných se objeví zdravotní problémy, které nemizí ani po půl roce. Vždy je tak na místě přechozí porada s gynekologem. V tomto článku se podíváme na to, co vše lze od vysazení očekávat.

Proč vysadit antikoncepci

Výběr antikoncepce je především srovnávání výhod a nevýhod. Kondomy jsou účinné, ale berou velkou část potěšení. Pesar sice umožňuje přímý kontakt, ale na druhou stranu může být jeho aplikace pro některé ženy či páry poněkud krkolomná. Hormonální antikoncepce od vás oproti tomu nevyžaduje nic jiného než pouhé pravidelné polykání pilulek, v případě hormonálního tělíska ani to. Zato však s sebou může nést spoustu vedlejších účinků – změny nálad a váhy, bolesti hlavy, nevolnost, snížení libida a tak dále. Čím dál častěji dnes ženy (a mnohdy i jejich partneři) dochází k tomu, že nevýhody silně převažují nad výhodami a rozhodnou se ji přestat užívat.

Ačkoli je však hormonální antikoncepce často démonizovaná, má i spoustu nesporných zdravotních výhod a mnoho žen je s ní spokojeno. Pro některé z nich už ale mohla antikoncepce splnit svůj účel a nyní se rozhodly otěhotnět.

Jak vypadá nitroděložní tělísko a je lepší hormonální, nebo nehormonální?

Jak vysadit antikoncepci

Vysazení hormonální antikoncepce závisí na tom, v jaké formě ji berete. V případě hormonálního nitroděložního tělíska je samozřejmě nutná návštěva gynekologické ordinace, podobně jako při jejím zavádění. Ale co antikoncepce ve formě pilulek, popř. náplastí či kroužků? I zde je na místě porada s gynekologem, obzvláště pokud vám byla antikoncepce předepsána ze zdravotních důvodů. Vysazení antikoncepce je pak možné prakticky kdykoli ze dne na den – spíše se ale doporučuje počkat alespoň do dobrání celého plata pilulek (popř. po aplikaci třetí náplasti v cyklu či po standardní třítýdenní aplikaci vaginálního kroužku). Váš měsíční cyklus se pak může srovnat mnohem rychleji a předejdete možným komplikacím.

Cyklus by se měl srovnat do 90 dnů

Pokud k tomu do té doby nedojde, nemusí to být chyba antikoncepce či nesprávného vysazení. Je možné, že příčina spočívá ve zdravotních potížích, které antikoncepce pouze zastírala. Častou z nich je například syndrom polycystických ovarií – jde o stav, kdy nedochází k menstruaci a vajíčka se hromadí ve vaječnících. Příčinou tohoto syndromu je hormonální nerovnováha, kterou dokáže antikoncepce vyrovnat umělým dodáváním ženských hormonů estrogenu a progestinu.

Návrat starých potíží i výskyt nových – na co se připravit?

Pokud žena už před nasazením pilulky trpěla akné, silným premenstruačním syndromem, silným krvácením, nepravidelnou menstruací a obdobnými gynekologickými problémy, je zde určitá pravděpodobnost, že se některé z těchto potíží navrátí po vysazení antikoncepce. Pokud navíc žena začala brát hormonální antikoncepci už v raném věku (prakticky již od 15 let), kdy ještě nemá plně ustálené hladiny hormonů, pak ani nemůže plně předvídat, jaké potíže se mohou po vysazení vyskytnout.

1) Zhoršená pleť a akné

Tím, že hormonální antikoncepce tělu uměle dodává ženské hormony, blokuje se produkce androgenů. Jedná se o mužské hormony, jejichž zvýšená produkce má vliv na funkci mazových žláz, což je pak častá příčina tvorby akné. Díky tomuto procesu pilulky zamezují hormonálnímu akné – někdy se dokonce předepisují i jako účinná léčba akné. Po vysazení pilulek se tak může tvorba akné vrátit, a to v podstatě v jakémkoli věku. Je třeba říct, že určité zhoršení pleti je během menstruace běžné, a to právě kvůli přirozeným změnám v hladinách hormonů. Pokud se však akné vyskytuje i mimo periodu, nebo je nepřirozeně silné, v úvahu přichází hormonální nerovnováha.

Problémy žen s hormonální nerovnováhou nesouvisí jen s menstruací. Umíte ji rozpoznat?

2) Vysazení antikoncepce a váha

V obecném povědomí panuje přesvědčení, že po nasazení či vysazení pilulek dochází k nabývání váhy či naopak hubnutí. Většina studií, která se spojitostí váhy a antikoncepce zabývala, však neodhalila žádný výrazný efekt na váhu. Ani během užívání antikoncepce, ani po jejím vysazení. Jen u některých žen dochází při nasazení pilulek k dočasnému zadržování vody v těle, za které je zodpovědný hormon estrogen. Obdobně může docházet k zadržování vody před znovuobnovenými ovulacemi po vysazení antikoncepce, což sice ovlivní ciferník váhy, ale nejde o nabírání tuků.

3) Nepravidelná, silná či chybějící perioda

Výhodou hormonální antikoncepce je, že reguluje měsíční cyklus a nedochází tak k žádným anormalitám jako je například velice silné krvácení, bolestivá menstruace nebo nepravidelnost. V některých případech se pilulky předepisují i jako druh léčby těchto neduhů. Pokud k tomu má žena přirozeně sklony, všechny tyto problémy se mohou po vysazení antikoncepce navrátit. V tom případě můžete s lékařem probrat možnost jiného typu léčby. Každopádně počítejte s tím, že může trvat až tři cykly, než se vše ustálí do přirozeného stavu.

Existují ale i případy, kdy se ani po této době neobjeví krvácení. Takový stav se nazývá amenorea, a ačkoli nejde o život ohrožující stav, jedná se o problém, který je potřeba co nejrychleji řešit. Amenoreu totiž často doprovázejí příznaky jako je bolest hlavy, návaly horka, akné a vaginální suchost.

4) Zvýšení libida

Častým důvodem, proč se ženy rozhodnou skončit s pilulkami, je ten, že jim antikoncepce paradoxně snižuje chuť na sex. Uměle dodávané ženské hormony estrogen a progestin totiž mimo jiné snižují produkci testosteronu u žen, který má na libido svůj podíl. Po vysazení antikoncepce a ustálení hladin hormonů tak mohou ženy pociťovat zvýšenou chuť na sex.

Nehormonální antikoncepce. Jaké jsou možnosti, když je hormonální ochrana nežádoucí?

5) Návrat PMS a změny nálad

Projev premenstruačního syndromu je u každé ženy naprosto odlišný. Některá jej ani nepociťuje, u jiné přináší větší únavu, bolesti hlavy, napětí a bolest prsou a typicky i křeče v podbřišku. S tím se pak pojí i psychická podrážděnost. U některých nastává jen pár dnů před krvácením, u jiné i dva týdny. Projevy však lze mírnit úpravou životosprávy – víte, jak PMS lépe zvládnout?

6) Návrat plodnosti

Pokud vysazujete antikoncepci z důvodů plánovaného těhotenství, nemusíte se obávat, že byste najednou nemohla následkem dlouhodobého užívání pilulek počít – to je jen častý mýtus, který byl vyvrácen. Ze studií, kterých se celkem účastnilo 14 884 žen, vyplývá, že během prvního roku po vysazení plánovaně otěhotnělo 83,1 % žen. Ten zbytek zhruba odpovídá zastoupení neplodnosti v populaci. Předchozí délka užívání antikoncepce přitom neměla žádný vliv a otěhotnět se dá mnohdy už v prvním cyklu po vysazení hormonální antikoncepce.

zdroje: health.com, nhs.uk, medicalnewstoday.com, webmd.com

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co se děje v těle ženy po vysazení antikoncepce? Mohou se objevit dočasné obtíže!