Menu
WomanOnly
Domácnost

Difenbachie neboli mramornatka. Krásná, ale prudce jedovatá pokojovka

Difenbachie, kterou lze znát také pod názvem mramornatka, je oblíbená pokojová rostlina, jež zdobí mnoho domácností i kanceláří. Je známá především svými širokými listy se zajímavým barevným vzorem a také tím, že je prudce jedovatá. V jakých podmínkách difenbachii pěstovat a jaké druhy této rostliny existují?

Nejrozšířenější druhy difenbachie

Difenbachie je tropická rostlina, která se vyskytuje především ve Střední a Jižní Americe. Mezi nejrozšířenější druhy se dle magazínu GardeningKnowHow.com řadí například difenbachie skvrnitá, difenbachie pestrá a difenbachie bowmanii (Camilla). Celkový počet druhů difenbachie však přesahuje tři desítky.

Difenbachie na sebe dokážou vázat škodliviny z prostředí a čistit tak vzduch, což z nich společně s impozantním vzhledem dělá jedny z nejoblíbenějších pokojových rostlin.

Difenbachie skvrnitá

Difenbachie skvrnitá se vyznačuje vzpřímenými listy se skvrnami žluté či krémové barvy. Svým vzhledem připomíná spíše menší keřík než klasickou pokojovku, nicméně dekorativní charakter jí rozhodně upřít nelze. Tento druh difenbachie potřebuje dostatek místa, jelikož se poměrně hodně rozroste.

Nenáročné pokojové rostliny. Které čistí vzduch a udělají parádu?

Difenbachie pestrá

Listy difenbachie pestré mají zelené okraje a světle zelený či žlutý střed s výrazným vzorováním. V případě, že jí dopřejeme vše, co potřebuje, nás odmění bílými květy a vysokým vzrůstem. Z tohoto důvodu je při výběru vhodného stanoviště nutné myslet na dostatek prostoru.

Difenbachie bowmanii

Tento druh difenbachie, známý též pod označením Camilla, se svými listy podobá difenbachii pestré. Listy mají rovněž tmavě zelené okraje a světlý střed, jsou však o něco širší. Difenbachii bowmanii vyhovuje spíše sušší prostředí, zemina by mezi zálivkami měla úplně vyschnout.

Jak pěstovat difenbachii krok za krokem

Difenbachie

Zdroj: Shutterstock

Difenbachie je sice pojmenovaná po vrchním zahradníkovi vídeňské botanické zahrady J. Deiffenbachovi, nicméně její původní domovinou jsou tropické deštné lesy. Této skutečnosti musíme přizpůsobit jak stanoviště, tak zálivku a případné hnojení. Difenbachie může dorůst do výšky přes 1.5 metru, v případě potřeby ji můžeme seříznout a z odřezku vypěstovat novou rostlinku.

Celá rostlina obsahuje krystalky šťavelanu vápenatého a je tedy jedovatá, stejně jako například zamiokulkas nebo lopatkovec. Je potřeba pohlídat, aby žádnou z jejích částí nepozřelo dítě ani domácí mazlíček. Jak uvádí např. Wikipedia, i malé dávky šťavelanu vápenatého způsobí pálení a otok úst a jícnu, nezřídka dochází také k dušení. V nejhorším případě může nastat i smrt, popřípadě nevratné poškození jater a ledvin. Při manipulaci s difenbachií je potřeba používat ochranné rukavice.

Stanoviště

Pěstování difenbachie v bytě je náročnější, protože se jedná o tropickou rostlinu náročnou na teplotu i vzdušnou vlhkost. Dle magazínu Chovatelka.cz, zaměřeném na chov a pěstování, v létě potřebuje vyšší teploty, ideálně do 30 °C. V zimě by teplota v místnosti neměla přesáhnout 20 °C. Teploty pod 14 °C jsou pro rostlinu celoročně nebezpečné. Difenbachii je vhodné postavit na místo bez přímého slunečního záření, ale s dostatkem světla. Nesnáší průvan, proto bychom ji neměli pěstovat blízko dveří. Nevhodná jsou také místa v blízkosti topení, které vysušuje vzduch.

Difenbachie

Zdroj: Shutterstock

Zálivka a hnojení

Většina druhů difenbachie potřebuje na jaře a v létě štědrou zálivku v pravidelných intervalech, aby substrát nikdy nestihl vyschnout (výjimkou je výše zmíněná difenbachie bowmanii). V zimě je potřeba zálivku omezit. Nejvhodnější je dešťová nebo odstátá voda.

Na jaře a v létě difenbachii jednou za 14 dní přihnojíme tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. Neměli bychom zapomínat ani na pravidelné rosení, zvláště pěstujeme-li difenbachii v prostředí s nízkou vlhkostí vzduchu.

Přesazování

Difenbachii přesazujeme jednou za dva roky, popřípadě tehdy, když je jí stávající květináč malý. Použijeme dobře propustný substrát, ideálně rašelinu. Při přesazování zkontrolujeme kořeny a ty špatné odřízneme, to samé učiníme i se špatnými listy či výhonky. Vzhledem k tomu, že je difenbachie jedovatá, je doporučováno při přesazování používat rukavice.

Množení difenbachie

Difenbachii množíme pomocí řízkování. Odřízneme vrcholový řízek či řízek z kmínku a zasadíme jej do rašelinného substrátu. Květináč dáme do místnosti s teplotou mezi 22 a 24 °C, rostlinka zakoření zhruba za pět týdnů. Při manipulaci s rostlinou nezapomínáme na ochranné rukavice, popřípadě důkladné umytí rukou.

Fíkus je odolná pokojovka, která čistí vzduch. Jak ho správně pěstovat?

Jaké nemoci a škůdci mohou difenbachii ohrozit?

Stejně jako jiné pokojové rostliny mohou i difenbachii ohrozit různí škůdci. Mezi ty nejčastější se řadí mšice, svilušky a třásněnky. Naštěstí si s nimi poměrně rychle poradí běžně dostupné postřiky.

Další problémy jsou většinou důsledkem nesprávné péče. Pokud rostlině vadnou a žloutnou listy, je s největší pravděpodobností na vině příliš nízká teplota nebo průvan. Opadávání listů může kromě průvanu a nízké teploty způsobit také suchý vzduch. Difenbachii vyhovuje vlhké prostředí, proto je vhodné ji pravidelně rosit. Pokud rostlinu vystavíme přímému slunečnímu záření, bude ztrácet barvu. Rovněž se lze setkat s hnědnutím okrajů listů, které bývá způsobeno nedostatečnou zálivkou, nadbytek vody může naopak zapříčinit měknutí spodní části stonku.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Difenbachie neboli mramornatka. Krásná, ale prudce jedovatá pokojovka