Menu
WomanOnly
Zahrada

Hmyzí hotel – jak si jej vyrobit a jak se o něj starat?

Petr Gorás

Petr Gorás

8. 9. 2022

Hmyzí hotely a domečky jsou u nás i ve světě stále častějším fenoménem. Alespoň částečně se tak lidé snaží čelit velkému úbytku hmyzu. Pořídit – či ještě lépe vyrobit – si jej můžete i na vlastní zahradu. Zaručíte si tak včely a jiné opylovače, ale třeba i dravý hmyz, který zredukuje mšice, svilušky i další škůdce.

Česko pohltila hmyzí mánie

Hmyzí hotely se kolem nás objevují čím dál častěji. Spousta obcí či dobrovolníků jej pořizuje do veřejných parků, v hobby marketech jsou již neodmyslitelným sortimentem a také je to svým způsobem taková nová zahradní dekorace. Občas se to možná i trošku přehání, hmyzí domky se objevily dokonce už i uprostřed vyprahlých parkovišť před některými supermarkety.

Může to být vysoce designová záležitost, ale může to být i obyčejný provrtaný blok dřeva. Prodávají se i stavebnice hmyzích hotelů, je však snadné si takový hmyzí domek vyrobit doma. Při vlastní výrobě nezáleží ani tak na řemeslných dovednostech. Nějakým způsobem si může hmyzí domek vyrobit doslova kdokoli a v podstatě zadarmo. Navíc mohou být mnohem funkčnější než ty běžně prodávané.

Luční kvítí na zahradě. Jaké rostliny si vysadit pro správný efekt?

Přispět svou troškou do mlýna

A proč vlastně to všechno šílenství kolem hmyzích hotelů? Jistě jste již museli ve zprávách a možná i z vlastní zkušenosti zaznamenat, že hmyz závratně rychle vymírá a že už ho není tolik co kdysi. Mouchy a komáři nejspíš nikomu chybět nebudou, avšak opylovači všeho druhu jsou zcela nepostradatelní a dravý hmyz lovící škůdce je také velice užitečný.

Příčin kolosálního úbytku hmyzu je mnoho, avšak některé věci můžeme ovlivnit i my sami. Vysadit více lučních květin, nechat část zahrady neposekanou, nepoužívat chemické insekticidy a v neposlední řadě právě poskytnout hmyzu přístřešek, kde se mohou bezpečně zazimovat či množit. Taková obyčejná moderní zahrada s anglickým trávníkem, exotickými rostlinami a přísně střeženými záhonky totiž k hmyzu příliš přátelská není. A pokud na zahradě zrovna nechceme mít hromadu trouchnivějících větví, vyvrácených kmenů a nějaký ten „bordel“, pak je hmyzí hotel skvělou možností.

Hmyzí hotely nejsou univerzální

Je to paradox, ale sériově vyráběné hotely z obchodů nemusí zcela vyhovovat hmyzu a někdy jim jde spíše o líbivý vzhled na úkor funkce. Mohou mít nevhodnou velikost děr, nevhodnou výplň, nezahlazené díry s třískami nebezpečné pro křídla, profukovat skrz naskrz a tak podobně.

Každá zahrada navíc může mít poněkud odlišné hmyzí požadavky. Skladba hmyzu totiž bude jiná na jihomoravské vesnici obklopené poli, jiná ve vysoce položeném městečku u hor, a naprosto odlišná ve znečištěném průmyslovém městě. Každý druh hmyzu má také svá specifika a nároky na ubytování – velikost děr, výška umístění, slunečnost místa, vlhkost a tak dále. Pokud jim nevyhovíte, budete mít na zahradě akorát tak hezkou, leč prázdnou dekoraci.

7 prudce jedovatých rostlin, které můžete mít na zahradě a ani o tom nevědět!

Stavba hmyzího hotelu ze zbytkového dřeva i jednoduše z květináče

Hmyzí domky mají většinou podobu dřevěného rámu, který se vyplňuje různými výplněmi. Může jít o jakékoli zbytkové dřevo. Důležité je jen to, aby bylo zcela přírodní, tedy neošetřené a nelakované. Sice tak bude výsledný hotel náchylnější na vlivy počasí a plísně, nebude však hrozit, že by zůstal prázdný. Chcete-li aby hmyzí domek přece jen něco vydržel, pak volte dřevo přirozeně odolné vůči výkyvům počasí – dub, modřín, tis, ořešák, odolnější druhy borovice a tak podobně. Z prken se vytvoří jednotlivé přihrádky, do kterých se pak vkládají různé náplně. Celý rám se pak překryje pletivem. Pletivo jednak drží náplň pohromadě, především však má zabránit tomu, aby si ptáci udělali z vašeho hmyzího hotelu krmítko.

Alternativou je obyčejný květináč, který je v mnohém ideální. Je otevřený jen z jedné strany, takže neprofukuje. Je prodyšný, takže se v něm nebude držet vlhkost a plísně. Stačí jej v podstatě jen naplnit vhodnou výplní a následně překrýt drátěným pletivem, aby se do hmyzího domku nepustili ptáci. Pletivo stačí obvázat drátem nebo provázkem, aby se z květináče nevyvléklo. Obdobným způsobem lze vyrobit hmyzí hotel i z plechovky. A pokud třeba pracujete s keramikou, můžete hmyzí domeček vyrobit čistě jen z ní.

Díry, šišky, větvičky a jiné náplně do hmyzího hotelu

Základem jsou bloky tvrdšího dřeva či špalky, které se jednoduše provrtají spoustou děr o různých průměrech. Včely samotářky například ocení průměry děr mezi 2 až 10 mm, hloubka děr by měla být kolem 10 cm. Vedle toho však lze využít i mnoho materiálů, které většinou najdete na vlastní zahradě nebo při procházce přírodou:

  • suchá stébla rákosu
  • sláma, mulč a podobný „nepořádek“ ze zahrady
  • větvičky
  • šišky
  • staré cihly s úzkými dutinami
  • duté stonky rostlin
  • srolovaný karton
  • použitá papírová brčka

Mechový obraz jako dekorace do interiéru. Návod, jak ho vyrobit ve 3 krocích

Umístění hmyzího hotelu

Neexistuje univerzální rada na umístění hmyzího hotelu, záleží totiž na konkrétních druzích hmyzu. Třeba takové včely samotářky vyžadují slunné stanoviště směrované nejlépe přímo na jih, před kterým nejsou žádné překážky a ideálně metr nad zemí. Hmyzí hotel by měl být také pořádně stabilní a například se nekývat ve větru. Škvoři, užiteční požírači mšic a svilušek, zase naopak ocení chladnější místo ve stínu blízko u země, kde si budou moci zalézt do nějakého mulče, hoblin či slámy. Nejlepší je proto vytvořit hned několik menších hmyzích hotýlků a rozmístit je po celé zahradě. Sami pak poznáte, kde se různým druhům hmyzu daří a kam naopak nikdo nepřichází.

Údržba hmyzího hotelu

Co se týče vyvrtaných děr určených pro včelky, je vhodné je každoročně vyčistit. Nejlépe na jaře poté, co se vylíhnou z vajíček a opustí díru. Použít lze malý kartáček, nebo třeba stlačený vzduch, pokud máte kompresor. Po několika letech je však lepší celé provrtané bloky dřeva vyměnit za nové. V případě ostatních hmyzích skrýší jako je karton a sláma vyměňte celou náplň za novou nejlépe každý rok. Nejlepší je hotel čas od času pozorovat a zjistit, o jaký typ ubytování je mezi hmyzem zájem.

Paraziti, nemoci a plísně v hmyzím hotelu – jak jim předejít

Tak jako se v hustě zabydlených středověkých městech snadno rozlézal mor a jiné choroby mezi lidmi, i hmyzí domky může postihnout hromadná pohroma. Pokud je hmyzí hotel velký nebo příliš hustě obydlený, pak se mohou parazité snadno šířit. Obzvláště včely samotářky na to mohou trpět, jejich parazité zabíjejí už samotné larvy. Proto je vždy lepší postavit vícero malých hmyzích hotelů než jeden velký.

Obdobně pak výskyt plísně může způsobovat smrtelná onemocnění mnoha druhům hmyzu. Chemické ošetření proti plísním nepřichází v úvahu, proto už samotná konstrukce hmyzího hotelu musí poskytovat chráněné suché prostředí. Nejlépe větší střechou a umístěním na jižní stranu. Jisté riziko také představuje použití plastových trubek, protože se v nich může kondenzovat a držet voda.

 

Zdroje: naturgartenfreude.de, zelenadomacnost.com, entomologistlounge.wordpress.com, foxleas.com, sciencenorway.no, hradec.rozhlas.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Hmyzí hotel – jak si jej vyrobit a jak se o něj starat?