Menu
WomanOnly
Bylinky

Hřib kovář neboli modrák. Hodí se vůbec k jídlu?

Přichází čas hříbků. Pokud patříte mezi vášnivé houbaře, možná znáte i hřib kovář nebo jinak také řečený modrák, na který můžete v lese narazit. Proč se tomuto hřibu raději nezkušení houbaři vyhýbají a je opravdu jedlý?

Jak vypadá hřib kovář

Hřib kovář neboli modrák či sinal má typickou červenohnědou barvu. Klobouk hřibu může mít až 20 cm a jeho okraj bývá okrově žlutý. Typické pro něj je však to, že jakmile na něj sáhněte, ihned se zbarvuje do modrozelena. Právě to může být pro nezkušené houbaře velmi podezřelé, a proto se takovému hříbku raději vyhýbají.

Proč se houbám liškám říká kuřátka a jakými léčivými účinky nás mohou překvapit?

Kde roste hřib kovář

Hřib kovář se vyskytuje takřka všude: v nížinách i na horách, v listnatých, smíšených nebo jehličnatých lesích, a to nejčastěji v průběhu léta až do října. Je rozšířený po celé Evropě i na Kavkazu nebo v Malé Asii ve vysokých nadmořských výškách.

Hřib kovář a jeho druhy

Existuje více podobných druhů, například hřib kovář žlutý, který nemá typické červené zbarvení, ale žluté. Stejně jako červený druh však při dotyku modrá.

Kdy se sbírají houby václavky a proč se jim tak říká?

Hřib kovář a záměna s jinými houbami

Zaměnit lze hřib kovář se hřibem kolodějem, který má světlejší klobouk, eventuálně také s hřibem kříštěm, který už je více jedovatý a do kuchyně nepatří. Hřib kříšť je hodně hořký, má šedobílý klobouk a citronově žluté ústí rourek a horní části třeně, směrem dolů je více červený.

Je hřib kovář jedovatý?

A nyní důležitá informace! Hřib kovář je za syrova jedovatý a nejedlý, je potřeba jej nejprve tepelně upravit, a to alespoň po dobu 20 minut. Teprve pak získáte chutnou a voňavou houbu, jejíž modrá barva zmizí. Nedovařený, ale i sušený hřib, může vyvolat trávicí potíže. Hřib kovář se tedy nedoporučuje ani sušit.

Obdobně je na tom třeba také hřib koloděj, václavky nebo muchomůrka růžovka. Tyto houby jsou jedlé pouze po důkladné tepelné úpravě, jinak se ve starší literatuře můžeme setkat s tím, že je hřib kovář nejedlý nebo mírně jedovatý.

Zdroje: wikipedie, living.iprima.cz

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Hřib kovář neboli modrák. Hodí se vůbec k jídlu?