Menu
WomanOnly
Psychologie

Hypersenzitivita (HSP) se konečně začíná brát vážně. Patříte i vy mezi vysoce citlivé osoby?

Možná jste už slyšeli o HSP neboli nové psychologické škatulce, která popisuje vysoce citlivé osoby. Co to vlastně znamená, co je pro tyto lidi specifické a jak poznat, kdo je hypersenzitivní, a kdo ne? Pokud se najdete, třeba už pak nebudete trpět komplexem méněcennosti a pocitem, že jste divní a že nikdo nechápe, proč jste tak přecitlivělí. Jestliže zjistíte, že jsou takové vaše děti nebo někdo blízký, rozhodně byste k těmto lidem změnit přístup a nesnažit se výchovu lámat přes koleno nebo je považovat za zoufalce, zbabělce či podivíny. Každý člověk je jedinečná osobnost a má právo být plně respektován!

Co je syndrom HSP (Highly Sensitive Person)?

Za hypersenzitivní nebo také vysoce citlivé osoby bývají považováni lidé, kteří mají podstatně vyšší senzorickou vnímavost a reaktivitu na přemíru podnětů každodenního života, které však běžný člověk s přehledem zvládá. Tito lidé se narodili s velmi citlivou nervovou soustavou, silně prožívají své emoce, jsou neskutečně reaktivní na nejrůznější podněty, ať už jsou to třeba látky jako kofein, alkohol, léky nebo nálady druhých osob v jejich okolí. Jejich smysly mají vyostřené vnímání, nervová soustava silně reaguje na různé vnější podněty a změny, například také na elektromagnetické záření, počasí či pohyb větru. Zkrátka úplně na všechno.

Pojem HSP poprvé použila ve své knize v 90. letech psycholožka Elaine Aron. Kniha The Highly Sensitive Person vyšla v roce 1996, u nás v roce 2020 pod názvem Vysoce citliví lidé: jak vzkvétat ve světě, který vás zahlcuje. Podle Elaine Aronové, která vysokou senzitivitu zkoumala i se svým manželem, je příčinou tohoto nastavení vysoká senzorická vnímavost, která není v mozku nijak selektována, protože člověka doslova zahlcuje. Už v 70. letech se podobným výzkumům věnoval Wolfgang Klages, který zjistil, že signály z nervové soustavy přicházejí do mozku nevyfiltrované, což způsobuje potíže.

Cílem výzkumu Elaine Aron bylo pochopit chování přecitlivělých lidí a zabránit jejich pocitům méněcennosti a selhání i naučit je s touto diagnózou spokojeně žít. Důležité je, aby tito lidé měli dostatečné sebevědomí a byli sociálně přijímáni. Od té doby razantně vzrostla popularita tématu HSP a na trhu se objevily další knihy a články. Začalo se zohledňovat, že ne každý člověk je schopen reagovat takzvaným normálním způsobem a že je potřeba respektovat, pokud někteří lidé mají něco trochu jinak. Těchto vysoce citlivých lidí se údajně nachází v naší populaci zhruba 20 % a rozhodně si nemůžeme myslet, že jsou to nějaké bábovky, naopak – jsou to výjimeční lidé.

Vodní znamení bývají citlivky. Mají ale největší empatii z celého zvěrokruhu

Příznaky hypersenzitivity a jak poznám, že jsem HSP?

Pravděpodobně už dávno víte, že jste hypersenzitivní. Pokud ne, možná právě teď objevíte Ameriku, anebo vám dojde, že někdo z vašich dětí, vnuků, přátel, bývalých či současných milenců a partnerů nebo kolegů z práce je highly sensitive person a spadne vám čelist. Ono totiž je třeba si uvědomit, že tito lidé svým „postižením” velmi trpí a často nebývají dobře přijímáni svým okolím nebo jsou považováni za „citlivky” a „hysterky” či „hypochondry” a „blázny”. Právě proto se snaží „udělat si z nevýhody přednost”, což je trefným podtitulem názvu knihy Rolfa Sellina Vysoce citliví lidé mezi námi, kterou vydalo nakladatelství Portál, a ze které čerpám některé faktické informace uvedené v tomto článku.

Zvýšená citlivost nervové soustavy a smyslového vnímání, definována jako syndrom HSP, může být také velmi propojena s hypersenzitivitou imunitního systému, přecitlivělostí na alkohol a léky nebo třeba i přecitlivělostí na elektromagnetické záření. Tito lidé nezřídka patří mezi osoby mající silně vyvinutý šestý smysl a jasnovidné schopnosti, ale také osoby, které se často stávají oběti manipulátorů a narcisů. Podle Aronové je také hypersenzitivita dědičná, jak uvádí ve zmiňované knize Rolf Sellin. A důležité je také uvést, že někdy je obtížné odlišit hypersenzitivitu od autismu, hypochondrie, ryze introvertní osobnosti, osoby s velkým talentem či nadáním nebo i od některých poruch osobnosti, například hraniční poruchy osobnosti.

Hraniční porucha osobnosti. Je možné se s ní naučit spokojeně žít?

Pojďme si nyní představit některé shodné znaky hypersenzitivních osob, na nichž se hypersenzitivní lidé shodují a z nichž jsou některé uvedeny v knize Rolfa Sellina nebo například v článku What Is a Highly Sensitive Person (HSP)? na webu www.verywellmind.com. Možná se v nich najdete právě vy:

  • vadí vám velká společnost lidí a raději vyhledáváte samotu
  • trpíte často bolestmi hlavy a přetížením
  • vadí vám silné světlo, nepříjemné zvuky, nadměrný hluk nebo pachy
  • máte vynikající čich a vadí vám vůně a pachy, které mění vaše nálady a vyvolávají ve vás různé pocity
  • přehnaně reagujete na kofein a máte po jeho požití například závratě, bušení srdce, pocity úzkosti, průjem a podobně
  • přehnaně reagujete na alkohol, máte již po malém množství alkoholu silné reakce a podivné psychické stavy, tvrdnutí svalů, bolesti hlavy a podobně
  • máte alergie na různé chemické látky, nadměrně reagujete na léky tlumící bolest a anestetika
  • trpíte potravinovou alergií, silnou pylovou alergií a atopickým ekzémem
  • míváte při sebemenším podnětu či „bezdůvodně” mravenčení ve svalech, závratě, potíže s dechem
  • velmi silně reagujete na jakékoli změny počasí a tlaku
  • cítíte se přetížení při komunikaci s konkrétními osobami
  • velmi obtížně zvládáte stres a mnohé každodenní situace
  • často měníte nálady a silně prožíváte emoce
  • někdy ani nerozumíte tomu, co se s vámi vlastně děje a proč
  • všechno se vás velice dotýká a snadno se rozpláčete, za což se stydíte
  • silně prožíváte estetické zážitky, reagujete nadměrně na hudbu a umění (Stendhalův syndrom)
  • objevují se u vás ve velké míře psychosomatické choroby
  • míváte úzkosti a panické ataky
  • můžete trpět melancholií nebo depresí
  • trpíte enviromentální depresí
  • můžete být přecitlivělí na elektromagnetické záření, Wi-Fi, 5G a podobně
  • špatně zvládáte lékařské vyšetření, pobyt v nemocnici
  • máte zvýšenou citlivost na bolest a velmi nízký práh bolesti, nebo naopak vysoký práh bolesti (někdy člověk mnohem lépe zvládá fyzickou bolest než psychickou)
  • snadno u vás může vzniknout trauma
  • můžete mít OCD nebo si vytváříte vlastní rituály a řád ve věcech, což vám umožňuje lépe zvládat zátěž každodenního života (cítíte se tak více v bezpečí)
  • nemáte rádi změny
  • trpíte tetanií (zvýšená nervosvalová dráždivost)
  • hodně přemýšlíte a máte bohatý vnitřní a citový život
  • často víte, co si druzí myslí
  • špatně snášíte explicitní násilné nebo sexuální scény ve filmech
  • můžete mít synestézii (sdružené smyslové vnímání)
  • často se stáváte obětí šikany, manipulátorů, agresorů a narcisů
  • neumíte se dobře bránit, neumíte být úplně asertivní
  • jste snadno ovlivnitelní a přebíráte na sebe pocity druhých
  • někdy se snažíte tak moc pomáhat druhým, že trpíte v podstatě Mesiášským komplexem
  • míváte silně vyvinutou empatii
  • někdy vás vztah s druhými lidmi vyčerpávají natolik, že jste raději single
  • zpravidla máte umělecké schopnosti nebo nějaké nadání
  • můžete mít silně vyvinutou intuici, jasnovidné sklony a velký zájem o duchovno a ezoteriku

Jak žít s hypersenzitivitou

Hypersenzitivita je diagnóza na celý život, s níž je potřeba naučit se žít. A jak již bylo tisíckrát zmíněno, není třeba brát tento fakt jako handicap a životní tragédii, ale udělat si z hypersenzitivity přednost. Nemusíte to zrovna dávat do rádia, ale otevřeně o tom mluvit s přáteli či v případech, kdy je třeba vysvětlit druhým, proč takto reagujete, je rozhodně na místě a může to mnohému prospět i zvýšit vaše sebevědomí. Naučte se především rozlišovat hranice mezi vašim vnitřním a okolním světem, což je naprosto nezbytné. Vy si musíte udržet svou psychickou pohodu za každou cenu a nevyhledávat takové situace, o nichž víte, že vám nedělají dobře a že na ně reagujete nepřiměřeně.

Vysoce citlivým lidem prospívá častý pobyt v přírodě a umělecky podnětném prostředí, nutné je omezení hlučných společenských zábav a vyloučení stresujících životních situací. Je dobré nastavit si vlastní hranice a pravidla, byť by to bylo sebepodivnější a nepochopitelnější pro vaše okolí. Zaměřte se také na eliminaci alergenů a chemických látek, které vám nedělají dobře, obklopujte se jen pozitivními lidmi nebo zvířaty. Vysoce citlivým lidem vyhovuje žít ve stylu EZO, EKO BIO, prospěje jim zdravá výživa, jóga, meditace nebo snění, poslech relaxační hudby a umělecká tvorba, což je velmi uklidňuje. Každý z HSP si má udržovat svůj vlastní a pevně ohraničený vnitřní svět, který poskytuje patřičné jistoty, bezpečí a oporu navzdory okolnímu světu, jež HSP velmi rozrušuje.

Znáte tetanii? Záchvat z vyčerpání a stresu bývá častější u žen!

Někdy bývá hypersenzitivita také spojena s nedostatkem hořčíku či hormonální nerovnováhou, tady pomůže zařadit vysoké množství hořčíku do stravy či jeho užívání v doplňcích stravy a řešení svého zdraví či nerovnováhy v organismu pomocí bylinek a alternativní medicíny, na niž tito lidé dobře reagují.

U HSP osob je také důležité nepít alkohol, nebrat drogy, omezit příjem kofeinu, každý si zkrátka vybere to, co zvládá a co mu dělá dobře, pokud je někde problém, je třeba tomu uzpůsobit svůj život. Je dobré mít kolem sebe ty správné lidi, kteří jsou na tom podobně nebo mají vůči nám dostatek respektu, aby chápali náš způsob života a silné projevy emocí.

Pokud se vysoce citlivý člověk zatvrdí a své skutečné emoce potlačuje nebo se za ně stydí, koleduje si o zdravotní problémy a psychicky podmíněná onemocnění, která mohou být časem i závažného charakteru. Jak všichni víme, za vším vždy stojí psychika a je třeba se udržovat v psychické rovnováze.

Ohodnoťte tento článek:
6,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Hypersenzitivita (HSP) se konečně začíná brát vážně. Patříte i vy mezi vysoce citlivé osoby?