Menu
WomanOnly
Psychologie

I muži potřebují svoje mužské kruhy. Doma nebrečí a v hospodě frajeří

Dnešní doba gender příliš neřeší. Máme spoustu druhů pohlaví, pohlavních identit a sexuálních orientací. Přesto ale existují typické mužské a typické ženské problémy, které někdy není snadné vyřešit. Obzvláště když je na to člověk sám. Jako skvělá a účinná pomoc se ale nabízí ženské nebo také mužské kruhy, což jsou vlastně skupinové psychoterapie, které umožňují opravdovou otevřenost, pomoc a sdílení zkušeností.

Pro ženy je setkávání a sdílení přirozenější

Ženské kruhy jsou poměrně rozšířené a umožňují ženám vzájemnou podporu, sdílení svých zážitků a zkušeností s mateřstvím, partnerstvím či manželstvím nebo třeba také s menstruací, porody a dalšími záležitostmi, které k životu ženy patří. Žena si tak díky pravidelnému setkávání s jinými ženami může uvědomit svou vlastní sílu, nestydět se za svou zranitelnost, přijmout své ženství nebo objevit své stránky, o kterých prozatím neměla ani tušení. Ženy také čerpají energii z přírody a ze svého lunárního cyklu, kterému se snaží lépe porozumět. Provozují i různé rituály a nacházejí tak radost a spokojenost v prostém ženském bytí.

Jak zvládnout ženské problémy? Vyzkoušejte ženské kruhy

Ženy si potřebují uzdravit svá generační traumata

Díky mnoha křivdám, které byly na ženách po tisíciletí páchány, si žena v ženských kruzích dnes uzdravuje svá dávná a generačně předávaná traumata. Ať už se jedná o násilí na ženách, znásilňování, zacházení se ženami jako s majetkem, ženskou obřízku, nucené sterilizace, nutnost podřizovat se mužům v patriarchálních společnostech, vynucená manželství, následky mnohačetných porodů, následky inkvizice a mučení a tak dále.

Nyní je ale potřeba dát také prostor mužům. A jak se říká, žena může rozkvést pouze po boku toho správného a opravdového muže. Pokud vám manžel oznámí, že bude chodit na mužské kruhy, můžete si jen pogratulovat.

Proč muži potřebují mužské kruhy a proč je to pro ně těžké

Mužské kruhy mohou dát mužům opravdu hodně: pomoci jim s jejich starostmi a problémy, umožnit sdílení zážitků s ostatními muži, pracovat na svém seberozvoji a najít pomoc a podporu. Objevit své netušené možnosti a posílit své mužské sebevědomí. Vypadá to, že dnešní doba možná už mužům neumožňuje být takovými muži, jakými byli jejich tátové, dědové a pradědové. Celá společnost se mění. Za muže pracují stroje, ženy nosí kalhoty a mají ostré lokty a existuje umělé oplodnění. Takže se zdá, že snad ženy ani muže ke svému životu nepotřebují.

Mužské sebevědomí z mnoha důvodů upadá. Ženy se zdají být mnohem náročnější a soběstačnější. Celospolečensky se zvyšuje tlak na výkon a vydělávání peněz. Muži často žijí svůj život na internetu. Své frustrace si kompenzují sledováním porna nebo hraním počítačových her. Mnozí z nich ani nedospěli a zůstávají pověstnými “Petry Pany”, o nichž jsme pro vás psali v článku o syndromu Petra Pana. Muži si pak v rámci kompenzace dokazují svou mužnost zcela destruktivním způsobem, například násilím vůči bezbranným ženám, přehnaným riskováním a frajeřením nebo alkoholismem.

Jak žít s alkoholikem a kdy je vhodné odejít?

V hospodě si každý připadá více jako chlap. Dokud nevystřízliví

Muži se potřebují zcela přirozeně vybít a odreagovat. Pokud není tato možnost, často to končí opíjením se v hospodách, kde si po pár pivech každý připadá o to více jako chlap. Spousta mužů si ani nepřizná, že má problém. Zatímco ženy dokáží spolu mluvit i v práci a neustále si na něco stěžují, muž obvykle řeší své problémy sám. Svěřit se jinému muži, například kolegovi v práci, často nedokáže z pocitu vlastní hrdosti a ega, protože se domnívá, že by tím ukázal svou slabost a dal najevo své selhání.

Proto také spousta mužů odsuzuje mužské kruhy a s výsměchem se staví k těmto skupinových terapiím.

Pánské kluby existovaly vždy

Mužské skupiny a pánské kluby tu existovaly vždy. V minulosti to byla místa, kam byl zapovězen vstup ženám. Muži kouřili doutníky, popíjeli whisky a diskutovali o závažných filozofických, společenských nebo politických otázkách. Také hráli různé hry, například šachy nebo kulečník. Ryze osobní a soukromé záležitosti se ale neřešily. Jiné pánské kluby poskytovaly mužům odreagování sexuálního charakteru. Ale kdo kdy nabídl mužům možnost se vyzpovídat či vybrečet?

Je pravda, že muži nepláčou?

Mužské kruhy jsou tu dnes právě proto, že spousta mužů má problém otevřeně hovořit o svých problémech a otevřít se. Muži vůbec mají problém mluvit o tom, jak se cítí. V tomto mají prvenství ženy. I generačně je to nastaveno tak, že kdysi muži opravdu o svých niterných pocitech nemluvili. Říkalo se, že muži nepláčou. Že opravdový muž musí být silný a odolný, nesmí dát najevo slabost. To má spousta mužů v sobě zakódováno. Těžká doba ale pak přináší velké riziko depresí, násilných činů, různých nečekaných afektů nebo třeba i sebevražd.

Antidepresiva zobeme jako lentilky. Proč to s nimi přeháníme a kdy jsou nutná?

K čemu slouží mužské skupiny a jak mohou pomoci

Muži na mužské skupině mohou v uzavřeném prostoru najít své bezpečí a otevřeně sdílet své problémy, zážitky, myšlenky a pocity. Všichni jsou si rovni a není třeba nic předstírat. Důležitá je opravdovost a upřímnost, aby to vůbec mělo smysl. Muži často řeší práci, kariéru a peníze, ale i vztahy nebo své zdraví.

Některé mužské skupiny provozují i různé rituály či sporty v uzavřených chatách u lesa na nějakých předem plánovaných pobytech. Některé mužské skupiny jsou zaměřené více duchovně, jiné zase intelektuálně. Setkávat se mohou jak podnikatelé, tak třeba i umělci, sportovci, celebrity, zedníci, prostě kdokoliv. Každý muž může otevřeně sdílet své problémy, například se zaměstnanci či kolegy v práci, finanční potíže, nevěru, sexualitu, rozvod s manželkou a podobně. Dostane se mu pochopení, podpory či rady. Na mužských kruzích vznikají také přátelství.

Cílem mužských kruhů je vytvořit či nabídnout vzájemnou podporu mužům a pomoci každému z nich dobře zvládat své problémy a různé životní situace, vyrovnat se s něčím, odpustit někomu, přijmout sám sebe a rozvíjet se, být lepším mužem a člověkem.

Zdroje: mensgoup.com

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

I muži potřebují svoje mužské kruhy. Doma nebrečí a v hospodě frajeří