Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak se zbavit šatních molů? Známe triky, které fungují

Mol šatní nebude v naší domácnosti nikdy vítaným hostem. Živí se vlnou, kožešinami, kůží a dalšími přírodními materiály, proto dokáže zničit oblečení, koberce i jiné textilie. Podívejte se, jak proti molu šatnímu účinně zakročit a co dělat, abyste se jeho výskytu do budoucna vyhnuli.

Hned na začátek se hodí uvést, že za drobné dírky v oblečení jsou odpovědné larvy mola šatního, nikoliv dospělí jedinci. Dospělci se již ničím neživí a dokonce k životu nepotřebují ani vodu.

Čím se mol šatní živí?

Larvy mola šatního si pochutnají především na přírodních materiálech, jako je vlna, kašmír, kožešina, kůže a podobně. Dalším zdrojem potravy mola šatního jsou šupinky kůže, vlasy a chlupy, které z nás odpadávají a drží se mimo jiné i v oblečení. Z tohoto důvodu bychom oděvy, které jsme už měli na sobě, neměli vracet zpět do skříně. Pokud jde například o kabát nebo jiný oděv, který se po každém nošení běžně nepere, je vhodné ho po nošení nechat alespoň jeden či dva dny viset na vzduchu.

Jak se zbavit brouků v mouce? 3 druhy vetřelců v naší kuchyni

Jak vypadá mol šatní?

Mola šatního lze vcelku jednoduše zaměnit s kožešinovým nebo potravinovým molem (tzv. zavíječem moučným). Mol kožešinový má na rozdíl od mola šatního tmavé tečky na křídlech. Potravinový mol se od mola šatního liší především barvou – nemá stříbřitá, nýbrž matná, hnědo-béžová křídla.

Mol šatní je vlastně malý motýlek o velikosti čtyř až osmi milimetrů. Má dlouhé nohy i tykadla a jednobarevná křídla bez kresby. Nejčastěji se v domácnostech objevuje během jara a léta. Šatních molů si můžete všimnout hlavně večer, kdy dospělci, konkrétně samečci, poletují po místnosti.

Na jakých místech se mol šatní drží?

Nejlépe se mu daří na vlhkých, teplých, zaprášených a tmavých místech, která mu nabízejí ideální podmínky pro kladení vajíček. Délka životního cyklu mola šatního se odvíjí především od charakteru prostředí, v němž se usídlil. Obecně činí 65 až 90 dní, nicméně v některých případech se může prodloužit až na pět měsíců. V případě nepříznivých podmínek pro další vývoj zůstane mol v larválním stadiu i po dobu dvou let.

Ačkoliv dospělí jedinci nepožírají oblečení a další tkaniny, přivádějí na svět nové a nové generace, proto je určitě v našem zájmu se jich co možná nejdříve zbavit.

Způsobů, jak se zbavit šatních molů, je celá řada. Nejprve se však pojďme podívat na to, jak vlastně poznat kukly a larvy mola šatního.

Zavíječ moučný. Jak se zbavit molů v kuchyni?

Jak poznat larvy a kukly mola šatního?

Čerstvě vylíhlé larvy jsou okem v podstatě neviditelné, jelikož měří jen asi jeden milimetr a pronikají do látek, na kterých si posléze pochutnávají. Postupem času si můžete všimnout drobných housenek, které mají béžově zbarvené tělo a hnědou hlavu.

Jak již bylo řečeno, jsou to právě larvy mola šatního, které se živí různými textilními materiály a vytvářejí tak drobné dírky v oblečení, kobercích a podobně. Larvální stadium obvykle trvá kolem 35 dní, nicméně nejsou-li podmínky pro další vývoj příznivé, může se prodloužit i na dva roky.

Kukly mola šatního mají béžovou až okrovou barvu a jsou přilepené na hedvábných vláknech, jejichž délka leckdy dosahuje i osmi milimetrů. Doba, po kterou mol šatní zůstává ve stadiu kukly, je různá. Některé zdroje uvádějí 15 dní, jiné přibližně šest týdnů.

Obecně lze říci, že během jednoho roku se vylíhnou zhruba čtyři nové generace mola šatního. V prostorech s méně vhodnými podmínkami (např. v nevytápěné místnosti) to bude o něco méně.

Jak se zbavit mola šatního?

Zjistili jste, že se tito obávaní škůdci vyskytují i ve vaší skříni? V tom případě je potřeba co nejdříve začít s jejich likvidací, protože se velmi rychle množí – samička dokáže naklást až 50 vajíček najednou. Nezapomeňte, že oblečením a dalšími tkaninami se živí larvy mola šatního, nikoliv dospělí jedinci. Vyhubit poletující dospělé moli tedy stačit nebude, ačkoliv i to je samozřejmě potřeba.

Důkladný úklid

Začněte tím, že vyprázdníte skříň, vyluxujete ji a dobře vyčistíte pomocí mýdlového přípravku. Určitě není od věci použít také speciální sprej proti molům šatním, který pronikne i na místa, na která se těžko dostává (spáry apod.).

Kromě skříně je potřeba vyčistit nebo vyluxovat také další předměty, například koberce nebo čalouněný nábytek. Syntetickými vlákny se sice mol šatní neživí, nicméně jak v koberci, tak například v pohovce se mohou držet šupinky kůže, vlasy nebo zvířecí chlupy, jimiž larvy rozhodně nepohrdnou.

Pisivky nejsou nebezpečné, jejich výskyt ovšem značí plíseň v bytě

Praní na 60 °C + chemické čištění

Poté se zaměřte na likvidaci vajíček, housenek a kukel v oblečení a dalších textiliích. Vše, co jde, vyperte na 60 °C. Oděvy z vlny, hedvábí a dalších materiálů, které se prát nemohou, nechejte vyčistit chemicky.

Využití tepla

Larvy mola šatního nepřežijí teploty nad 60 °C, proto se nabízí také možnost využít k jejich likvidaci troubu nebo sušičku na prádlo. Na zahubení larev by mělo stačit 30 minut působení tepla. Tuto metodu lze využít pouze u věcí čistě z přírodních materiálů. U předmětů, které jsou částečně vyrobeny ze syntetiky nebo obsahují plastové knoflíky a další prvky, hrozí zničení (zejména při jejich „pečení“ v troubě).

Zmrazení

Další možností je zmražení daného předmětu. Zabalte ho do uzavíratelného pytle (aby se nepoškodil) a dejte do mrazáku alespoň na týden. Poté ho vyndejte a nechte vyvětrat.

Jak výskytu mola šatního předcházet?

Šatní moli se zdržují hlavně v tmavých zákoutích, proto si jich mnoho lidí všimne až kvůli malým dírkám v oblečení. Abyste škodám na oděvech předešli, je vhodné skříně pravidelně větrat a alespoň jednou ročně důkladně vyčistit. Do skříně neukládejte již nošené oblečení, popřípadě ho nechte den dva viset na vzduchu.

Preventivně můžete používat také sprej proti šatním molům, popřípadě do skříně umístit cokoliv, co voní – mýdlo, prázdný flakon od parfému a podobně. Existují také speciální lapače a odpuzovače molů, které tyto zákeřné škůdce spolehlivě odradí.

Zdroj: thespruce.com, wikipedia.org, pasti.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se zbavit šatních molů? Známe triky, které fungují