Menu
WomanOnly
Zahrada

Jedle bělokorá není jen vánoční stromeček. Jaké má tato dřevina využití?

Známe ji především jako druh vánočního stromku, velký význam má však také v nábytkářství a stavebnictví. Jedle bělokorá (Abies alba) je jediný středoevropský druh rodu jedle a váže se k ní hned několik zajímavostí. Jak jedli bělokorou poznat, jaké jsou možnosti jejího využití a jak ji pěstovat v zahradě?

Jedle bělokorá (Abies alba)

Jedle bělokorá je statný jehličnan, který se vyskytuje v Evropě, konkrétně od Německa po Karpaty a dále od Pyrenejí po Balkán. Roste v pahorkatinách a horských oblastech, především v Českém masivu, Alpách, Karpatech a Pyrenejích. Má poměrně vysoké nároky na vlhkost a nevyhovují jí rané ani pozdní mrazy, čemuž odpovídají také místa výskytu. Ve střední Evropě se běžně objevuje v polohách kolem 300 metrů nad mořem, na jihu představuje horský strom.

Se svými až 60 metry je jedle bělokorá nejvyšším zástupcem rodu jedle v Evropě. Zároveň je významná z hlediska hospodářského i ekologického. Její dřevo se používá ve stavebnictví a pro výrobu nábytku, překližek a buničiny. Mladé jedle bělokoré jsou oblíbené také jako vánoční stromky. Z ekologického hlediska je tato dřevina důležitá pro udržení biologické rozmanitosti v zalesněných oblastech.

Jalovec obecný jako léčivé koření. Hodí se i na opary a proti bolestem zubů

Jak poznat jedli bělokorou?

Nabízí se otázka, jak mezi všemi jehličnany jedli bělokorou poznat. Jak již bylo řečeno, jedle bělokorá dorůstá do výšky až 60 metrů, někdy i o kousek více, a její kmen může mít průměr až dva metry. Poznávacím znamením může být hladká kůra světle šedé barvy, která se u starších stromů zbarvuje dohněda a puká. Koruna má v mládí tvar kužele, postupně nabývá válcovité podoby a na vrcholu se zplošťuje. Kořeny jsou velmi silné, díky čemuž u jedle bělokoré téměř nehrozí vývraty.

Jehlice

Jehlice jedle bělokoré měří dva až tři centimetry, jsou zploštělé a na horní straně lesklé a tmavě zelené. Vespod lze vidět dva světlejší proužky.

Šiška

Šišky jedle bělokoré jsou vzpřímené a dosahují délky až 20 centimetrů. Mají válcovitý tvar a nahoře jsou zaoblené. Semena jsou trojhranná a měří kolem jednoho centimetru.

Využití jedle bělokoré

Dřevo jedle bělokoré je měkké, pružné, poměrně lehké a zároveň pevné a stálé, což z něj činí ideální materiál pro výrobu nábytku a hudebních nástrojů. Jedle bělokorá se využívá také ve stavebnictví, především k vodním stavbám, jelikož má její dřevo dobrou trvanlivost také ve vodě.

Další možností využití jedle bělokoré je aromaterapie. Esenciální oleje vyrobené z tohoto stromu, konkrétně jeho jehličí, se užívají pro podporu zdraví dýchacích cest při chřipce, nachlazení nebo bronchitidě. Dále jim jsou připisovány energizující účinky, tudíž jsou doporučovány lidem trpícím únavou. Zároveň mohou pomoci při úzkostech, napětí a depresivních náladách.

V bylinkářství se jedle bělokorá využívá pro její antiseptické a antibiotické účinky. Rovněž bývá součástí léků proti nachlazení a kašli, které se užívají vnitřně i jako inhalační prostředek. Pryskyřice má své využití také při výrobě kosmetiky.

Jedle bělokorá se rovněž používá jako dekorativní dřevina – o Vánocích jako vánoční stromeček, během celého roku jako okrasný strom na zahradě či ve venkovní nádobě.

Recept na smrkový sirup a med – proti nachlazení a na podporu imunity

Jak jedli bělokorou pěstovat?

Jedle bělokorá je relativně pomalu rostoucí jehličnan, kterému nejvíce vyhovuje vlhká, dobře propustná a mírně kyselá půda. Dlouhodobé přemokření nesnáší, delší období sucha přežije bez následků.

Pěstování jedle je prakticky bez nároků. Dařit se jí bude jak na plném slunci, tak v polostínu. Co stromu příliš nesvědčí, je časté přesazování a brzké či pozdní mrazy, ačkoliv se řadí k mrazuvzdorným dřevinám.

V zahradě jedle krásně vynikne jako solitér. Je však třeba pamatovat na to, že v budoucnu doroste do výšky několika metrů. Na méně prostorných zahradách proto může být lepší pěstovat zakrslé druhy jedlí.

Zajímavosti

S jedlí bělokorou je spjato několik zajímavostí. Neobvyklé je například už jen to, že šišky tohoto stromu rostou vzpřímeně, místo aby visely dolů. Jehlice jedle bělokoré obsahují velké množství pryskyřic, což jim dodává jemně citrusovou vůni.

V České republice se také nachází řada památných jedlí bělokorých. Patří mezi ně například Fremuthova jedle, která měří přes 50 metrů a představuje tak nejvyšší českou jedli. Jedle pojmenovaná Vévodkyně je s obvodem kmene čtyři a půl metru zase nejmohutnější zaznamenanou jedlí u nás. Za zmínku stojí například také jedle Veroniky Lahrové, která se nachází v Jizerských horách a představuje nejmohutnější evidovanou památnou jedli v Libereckém kraji.

Zdroje: inaturalist.org, euforgen.org, wikipedia.org, naturalmedicinalherbs.net, aromaweb.com

Ohodnoťte tento článek:
1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jedle bělokorá není jen vánoční stromeček. Jaké má tato dřevina využití?