Menu
WomanOnly
Domácnost

Klesající ceny nemovitostí: Je správný čas na koupi?

Pokud přemýšlíte o pořízení nemovitosti a prohledáváte realitní servery, jistě jste si všimli postupné stagnace cen a častěji se objevujících slev. Podle ČNB jsou byty prodávané v Česku nadhodnocené až o 40 %. Zájem o ně a o hypotéky klesá, pro mnoho lidí se vlastní bydlení stává finančně nedostupným. Blíží se ochlazení realitního trhu?

Ceny nemovitostí stagnují, výraznější pokles se ale nepředpokládá

Roky rostoucí ceny nemovitostí zastavila oslabená ekonomika a zdražující energie. Poptávka po realitách a hypotékách klesla, což může být prvním předpokladem ke snížení cen na trhu – odborníci jsou však s prognózami obezřetní.

Odhady expertů na nejbližší budoucnost hovoří o stagnaci realitního trhu následkem poklesu reálné mzdy a růstu úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Významnější pokles cen nemovitostí se však v nejbližších měsících konat nejspíše nebude. Muselo by dojít k významné ekonomické krizi a prudkému nárůstu nezaměstnanosti. Mírný pokles ceny lze očekávat pouze u problémových nemovitostí, které jsou ve špatném stavu nebo lokalitě či mají jiný výrazný neduh. Malé a střední byty ve velkých městech si svou cenovku naopak podrží.

Vlastní bydlení je čím dál nedostupnější

Podle ČNB jsou nynější byty nadhodnocené asi o 40 % (počítáno podle vzorce pro domácnosti s mediánovým příjmem), k velkému skoku došlo za poslední půl rok. Mírné nadhodnocení je žádoucí, současná hodnota však představuje velmi vysoké procento a zvýrazňuje fakt, že vlastní bydlení je čím dál nedostupnější. Svou roli hraje také dřívější nenasycenost trhu s nemovitostmi, která nastavila vysoké ceny. Řada nynějších potenciálních kupců investici prozatím odkládá kvůli výrazné inflaci dopadající na nutné výdaje domácností a zvýšené úrokové sazbě hypoték.

Vyplatí se teď kupovat nemovitost?

Pokud na koupi nemovitosti spěcháte a nemáte dostatek úspor, nezbývá než si sjednat co nejvýhodnější hypotéku a počítat se zvýšenými náklady. V současné době je vhodnější sjednat jen kratší dobu fixace, protože úroky se pohybují velmi vysoko a je pravděpodobné, že v následujících letech klesnou. Nebojte se také říci si o slevu, prodejci jsou momentálně ochotnější jít s cenou dolů – nabídka nemovitostí k prodeji se při sníženém odbytu rychle navyšuje. Jestliže dům nebo byt pro bydlení akutně nepotřebujete, nejspíše se vyplatí počkat, zda bude ochlazení realitního trhu výraznější.

Situace však může být výhodná pro ty, kteří již nemovitost vlastní nebo ji chtějí využít jako investici – ceny pronájmů bytů ve městech meziročně vzrostly i o více než 20 %. Pořízení investiční nemovitosti se tak stále může vyplatit i s hypotékou. Důležité je si předem spočítat výnosnost (i se započtením zvýšených cen energií) a případně vyčkat na příznivější podmínky trhu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Klesající ceny nemovitostí: Je správný čas na koupi?