Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Kudlanka není jen děsivá a žravá. Co obnáší její chov v teráriu?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

7. 9. 2022

Kudlanku nábožnou známe jako velký hmyz, jehož samička po spáření často ukousne samci hlavu. Přesto je celkem roztomilá. Celá řada druhů kudlanek používá k sebeobraně mimikry, díky nimž jsou ozdobou svého okolí. Mohou totiž vypadat jako listy či jako barevné květy. Jak se připravit, chceme-li je chovat doma?

Obecně o kudlankách: Způsob života a výskyt

Vítejte ve světě kudlanek! Hmyz tohoto řádu (Mantodea) se vyskytuje hlavně v teplých krajích a má mnoho podob. Celkem rozeznáváme asi 2500 druhů kudlanek – některé jsou malé, jiné mohou měřit přes 20 cm. Zástupce řádu poznáte podle velkých předních nohou, často zdvižených. Ty tento lítý dravec používá k uchopení kořisti.

Nebojte se však, že by byla kudlanka nebezpečná i pro vás. Nesaje krev, není jedovatá, nepřenáší nemoci a nepoužívá žádnou svědivou látku. Může vás štípnout předníma nohama či kousnout. To však jen trošku zabolí.

I přes velkou diverzitu se v teráriích chová jen pár druhů kudlanek. Česko obývá jen jeden druh – kudlanka nábožná, žijící jako jediná v Evropě. Tu si domů určitě nenoste. I přes celkově hojnou populaci je u nás tato kudlanka chráněná zákonem.

Axolotl neboli vodní dráček. Nenáročný obojživelník s výjimečnými schopnostmi

Proč kudlanky chovat doma – plusy a mínusy

Chov bezobratlých je nenáročný na prostor. Navíc jde samozřejmě o jednu z možností pro alergiky na zvířecí srst. Pokud se těchto potvůrek nebojíte, nabízejí vám i zajímavou podívanou, když loví kořist. Kudlanka je v mnoha věcech zajímavá. Věděli jste například, že je to jediný hmyz se 3D viděním? Další její superschopnost je, že umí otočit hlavu o 180°.

Dravost kudlanek přináší i tu nevýhodu, že potřebují každá vlastní ubikaci. Pak je tu samozřejmě i sexuální kanibalismus, o němž bude ještě řeč. Množení kudlanek má i další nároky. Taková kudlanka však nežije moc dlouho, takže bez vlastního množení by se vám toto hobby prodražilo.

„Vysušené” a „kvetoucí” kudlanky: Druhy, které snad nejde nechtít

Popišme si pár vizuálně úchvatných, v zajetí chovaných druhů kudlanek. Barvy nejsou zdaleka jediné, co tento hmyz dělá tak atraktivním pro chovatele.

Kudlanka korunková (Hymenopus coronatus)

Tomuto druhu se česky také říká kudlanka orchidejová. Chov těchto druhů je velmi populární pro jejich unikátní krásu. Vypadají totiž jako okvětní plátky orchidejí, včetně růžové či bílé barvy. Mají velmi silný pohlavní dimorfismus. Kvůli němu jsou samci mnohem menší a dospívají mnohem rychleji. Proto chovatelé jejich růst zpravidla uměle zpomalují. To je ostatně běžná praxe i u spousty jiných druhů.

Kudlanka zelená (Sphodromantis viridis)

Pro začátečníky se hodí hlavně například rod Sphodromantis, celkově nazývaný „kudlanky africké”. Typickým zástupcem je právě kudlanka zelená. Ta se od kudlanky nábožné liší nažloutlým flekem na předních nohách. Dobrého mazlíčka z ní tolerance začátečnických chyb, jako je dočasně nesprávná vlhkost vzduchu.

Kudlanka malajská (Deroplatys dessicata)

Kudlanky rodu Deroplatys jsou populární díky tomu, že připomínají vyschlé listy. Žijí v pralesech a křovinatých biotopech jihovýchodní Asie. Většinou potřebují vysokou hladinu vzdušné vlhkosti. Byť jsou tyto kudlanky dravé jako všechny, mají poměrně mírnou povahu vůči lidské ruce.

Jak zařídit kudlance terárium

Většina druhů kudlanek bývá agresivní vůči vlastnímu druhu. Každý jedinec by tedy měl mít vlastní box. Ten by měl poskytovat dost prostoru, ale stačí aby měl třikrát větší rozměry než délka těla kudlanky. Vezměte v potaz i to, jaké délky hmyz doroste v dospělosti. Naprosto nezbytná je ventilace. Proto nepoužíváme zavařovací sklenice ale něco, v čem může být dost vhodně rozmístěných děr.

Kudlanky chované v zajetí potřebují často vyšší než pokojovou teplotu (pro odolnější druhy kromě léta). I vlhkost by měla být v teráriu vyšší než v místnosti. To však celkově záleží na konkrétním druhu. V každém případě byste na dno měli dát vrstvu takového substrátu, který zadržuje vlhkost a zároveň nemá tendenci plesnivět. Někdo používá piliny, někdo papírové utěrky.

Vnitřek ubikace je třeba rosit, aby kudlanka měla co pít. Také jí poskytněte nějakou tu větev na lezení – ale až když doroste. Kudlančí nymfy potřebují volný prostor, aby se správně a bezpečně svlékly. Jinak by si mohly ublížit a zahynout.

Co žere kudlanka? Potravu si musí ulovit

Odpověď na otázku, co jí kudlanka, dávno tušíte. Loví hmyz – a jaký konkrétně? Většinou kterýkoliv, pokud má tu správnou velikost. Důležité je, aby jej dostala zaživa. U některých druhů byste se měli vyvarovat krmení cvrčky, kteří často přenášejí choroby. Jinak můžete použít octomilky, mouchy, šváby či chvostoskoky.

Kudlanka a kořist by měly mít velikosti v poměru asi 3:1. To je třeba respektovat po celý kudlančí život – u vylíhlých nymf začít na malinkých nelétavých octomilkách, pak přecházet na větší. Moc velký hmyz může kudlance ublížit, hlavně když je kudlanka čerstvě svlečená a citlivá. A během samotného svlékání o to více – to ji ani nekrmte.

Chameleon vyžaduje spoustu péče, ty barvy ale stojí za to!

Rozmnožování kudlanek, kanibalismus a rozdíly v pohlaví

U kudlanek samce a samici často rozlišíte podle velikosti. Samičky totiž bývají větší, většinou nelétají a mají tělo složené ze šesti místo z osmi článků. Není to však vždy tak jednoduché. Kudlančí nymfy není tak jednoduché rozlišit podle pohlaví jako dospělce.

Samci jsou menší a pohyblivější. Není pravda, že by je samice při pohlavním aktu vždy sežrala. Někdy stihnou utéct, jindy partnerka o jejich snězení ani nemá zájem. Uvádí se, že k sexuálnímu kanibalismu dochází zhruba ve 20 % případů. Samice údajně v těchto případech většinou dokáží naklást více vajíček. Posmrtné tiky totiž mohou urychlit způsob přenosu pohlavních buněk.

Chovatelé předcházejí sežrání samce tak, že samičku před připuštěním řádně nakrmí. Někdy jej však musí obětovat.

Šnek africký – netradiční mazlíček pro milovníky výstřednějších zvířat

Životní cyklus kudlanky – jak dlouho žije a kolikrát se svléká

Samice kudlanky délkou života často předčí samce. Není to jen tím, že samečci se stávají oběťmi svých družek, ale i tím, že dospívají rychleji. Celková délka života je u větších druhů něco přes rok, u menších necelý rok. Pořídíte-li si stejně staré nymfy obou pohlaví, bude třeba samice krmit více a samce méně. Může se totiž stát, že samečci se dospělosti svých potenciálních družek nedočkají. Růst zrychluje i vyšší teplota.

Nymfy kudlanek se líhnou z nakladené ootéky, kterou je třeba udržovat při správné vlhkosti. Během svého růstu pak několikrát svlečou svůj vnější obal. Samici trvá dosažení dospělosti většinou deset svlečení, samci osm nebo devět. Kudlanka je během svlékání velmi zranitelná. Hrozí jí jak napadení jinými tvory tak i deformace vinou špatného svlečení. Nepouštíme k ní žádný krmný ani jiný hmyz. Ovzduší v boxu jí udržujeme dost vlhké, abychom proces usnadnili.

Zdroje:

The Spruce Pets, PBS Pet Travel, Keeping Insects, Xtraordinary Pets, National Geographic, Treehugger, Hobbio, Chov hmyzu CSE, Cute Mantis, Wikipedia

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kudlanka není jen děsivá a žravá. Co obnáší její chov v teráriu?