Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Léčivé účinky pšenice nejsou zanedbatelné. Co obsahuje a jak ji využít?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

22. 11. 2022

Pšenice je základní obilovina, bez které bychom si nedovedli představit svůj život. Její zrno se totiž mele na mouku, kterou potřebujeme k pečení pečiva, jež většina z nás konzumuje každý den. I když se poslední dobou hovoří o škodlivosti bílé pšeničné mouky a bývá často nahrazovaná, pšenice má své nezpochybnitelné léčivé účinky, o nichž věděli už naši předkové. K jakým léčebným účelům pšenici využívali a v čem nám může pšenice prospět dnes?

Co obsahuje pšenice?

Pšenice setá (Triticum sativum) je obilovina, která se pěstuje na polích. Její zrna se zpracovávají na pšeničnou mouku, která tvoří neodmyslitelnou složku jídelníčku většiny populace. Pšenice se využívá také ke krmným účelům nebo k výrobě alkoholu. Pšeničné zrno obsahuje spoustu nutričně cenných látek a základních nutrientů včetně spousty vitamínů a minerálů. Patří mezi ně například vitamíny skupiny B, koenzym Q10, esenciální nenasycené mastné kyseliny (kyselina linolenová a olejová), lecitin, dále vitamin E, K, D a z minerálů fosfor a železo. Vitamin E a koenzym Q10 působí jako antioxidanty, kombinace fosforu a vitaminu D pomáhá snižovat riziko osteoporózy u žen po menopauze.

Špaldová mouka a její účinky. Proč je lepší než mouka z obyčejné pšenice?

Je pšenice zdravá?

Pšeničné produkty jsou poslední dobou kritizovány pro svůj obsah lepku, zejména je odsuzovaná bílá pšeničná mouka, a to i z důvodu vzniku mnoha případů alergie či potravinové nesnášenlivosti včetně celiakie. Proto bývá často nahrazována nešlechtěnou odrůdou pšenice – špaldou, a to spíše celozrnnou špaldovou moukou, která obsahuje více vlákniny a minerálů, ale lepek má samozřejmě také. Pšenice se též nahrazuje moukami z dalších obilovin jako žita, ječmene či ovsa. Bezlepkové mouky bývají sice bez lepku, ale zato bohatší na škroby a chudší na obsah proteinů a spoustu vitamínů a minerálů. Záleží samozřejmě také na tom, o jaký druh mouky jde.

Nedá se říct, že by pšenice nebyla zdravá. Komu nevadí lepek, jistě ocení její bohatý nutriční obsah a její léčebné účinky.

Mladá pšenice a její účinky

Z pšenice bývá poslední dobou vyzdvihován nápoj z mladé pšenice neboli „wheatgrass“ (pšeničná tráva). Jedná se o mladé výhonky pšenice, které jsou velice bohaté na takřka všechny vitamíny, minerály, enzymy, spoustu aminokyselin a také chlorofyl. Obsah cenných látek v mladé pšenici je největší, proto se ještě zelené pšeničné výhonky lisují na prášek, z něhož se připravuje nápoj. Ten lze i kombinovat se šťávami z různých druhů ovoce či zeleniny.

Proč zařadit ječmen na jídelníček a k čemu je zelený ječmen?

Nápoj z mladé pšenice se doporučuje pro podporu funkce imunitního systému a trávení, na hubnutí, pro snížení krevního tlaku a hladiny cholesterolu v krvi, také pro snížení hladiny krevního cukru. Prospívá u ekzémů a kožních potíží, uvádí se, že je i skvělou prevencí vzniku celulitidy. Celkově odkyseluje organismus a má detoxikační účinky. Pomáhá i proti bolestem kloubů a prospívá u vážnějších a autoimunitních nemocí. Mladou pšenici mohou také osoby s celiakií, protože mladá pšenice ještě neobsahuje žádný lepek a nejde o zrna, ale výhonky.

Pšeničné klíčky a jejich vliv na zdraví

Další zdraví prospěšným produktem z pšenice jsou pšeničné klíčky. Ty jsou velice bohaté na vitamíny skupiny B včetně kyseliny listové, z prvků jsou to železo, vápník, hořčík, měď, mangan, selen, křemík, molybden, draslík. Klíčky mají také vitamín C, velké množství vlákniny a esenciálních aminokyselin. Pšeničné klíčky jsou vynikající na posílení organismu, při chudokrevnosti a nervových chorobách, v menopauze, v těhotenství a období kojení, ale i pro ženy, které se teprve snaží otěhotnět. Pšeničné klíčky však obsahují lepek, tedy se nehodí pro osoby s celiakií nebo alergií na lepek či pšenici.

Pokud máte možnost, nechte si doma naklíčit pšeničné zrno, získáte tak čerstvé klíčky nabité enzymy. Ty se bohužel ničí pražením klíčků, které často nacházíme v sušené podobě v obchodech nebo jako součást různých potravinových produktů

Účinky oleje z pšeničných klíčků

Z pšeničných klíčků se za studena lisuje olej, který je velice zdravý. Tento olej z pšeničných klíčků dostanete zejména ve zdravých výživách. Obsahuje spoustu minerálů a vitamínů, mastné kyseliny – linolovou, linolenovou, palmitovou a olejovou a další tělu prospěšné látky, například oktanosol, který je součástí různých přírodních vosků a který byl testován jako látka zvyšující fyzickou výkonnost. Olej z pšeničných klíčků je nejen vynikající pro použití ve studené kuchyni, ale rovněž pro vnější použití na pokožku. Je skvělou prevencí vzniku jizev a vrásek, prospívá při ekzémech a zánětech pokožky.

Další léčivé účinky pšenice a pšeničných otrub

K léčebným účelům se využívají také pšeničné otruby, z nichž se připravují obklady. Odvar z otrub se popíjí proti horečce a nálev z pšeničných květů údajně pomáhá při odvykání na alkoholu. Obklady z otrubových placek na dnu a revmatické bolesti, hemoroidy či různá bolestivá místa na těle doporučoval už známý italský renesanční lékař a botanik Matthioli ve svém herbáři, který sestavil a do češtiny přeložil neméně vlivný český lékař Tadeáš z Hájku, který léčil i Rudolfa II. V Matthioliho herbáři je zmiňován též olej z pšenice, který se lisuje dvěma železnými rozpálenými plechy. Velice se doporučuje na rány, vředy a praskliny kůže.

Kaše z pšeničného škrobu je podle Matthioliho herbáře skvělým lékem na záněty hrdla a proti chrlení krve. Proti bolesti krku jsou i pšeničné otruby svařené s medem jako kloktadlo. Kaše z pšeničného škrobu připravená z mandlového mléka zastavuje průjem. Škrobová mouka z pšenice s jitrocelovým odvarem se dává na hnisavé rány a nečistou pokožku. Pšeničný škrob s vajíčkem a rozinkami zase údajně pomáhá na bolest močového měchýře. Matthioli pak popisuje ještě spoustu dalších léčebných tipů z pšenice, z nichž mnohé bychom už dnes třeba nevyužili.

Jak se zdá, naši předkové dobře věděli jak účinky pšenice využít a pšenice i dnes zůstává nadále ceněnou a zdravou obilovinou, která právem patří do našeho jídelníčku.

Zdroje: wikipedie, celostnimedicina.cz, bylinkyprovsechny.cz, blendea.cz, Matthioliho herbář

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Léčivé účinky pšenice nejsou zanedbatelné. Co obsahuje a jak ji využít?