Menu
WomanOnly
Zahrada

Luční kvítí na zahradě. Jaké rostliny si vysadit pro správný efekt?

K loukám neodmyslitelně patří drobné, pestrobarevné kvítí, které láká celou řadu opylovačů, jako jsou motýli, včely nebo čmeláci. Tím vzniká komplexní ekosystém, který lze mít s trochou snahy i na vlastní zahradě. Jak založit květinovou louku a jaké rostliny na ni vysadit pro ten správný efekt?

Na loukách obvykle rostou různé druhy květin, kolem nichž poletují motýli a další hmyz. Pokud si tedy loučku vytvoříte na vlastní zahradě, budete se rázem cítit jako ve volné přírodě. Vysazení lučního kvítí ani následná péče o něj nejsou nic složitého, navíc není nutné květinové louce věnovat tolik energie, jako je tomu například u klasického, krátce střiženého trávníku.

Luční kvítí na zahradě – jak na to?

Toužíte po vlastní loučce, ale nemáte na zahradě dostatek prostoru? Nezoufejte. Luční kvítí můžete vysadit i na záhoně. Pokud plánujete vytvořit louku na větší ploše, nezapomeňte na několik věcí:

  • luční kvítí se seče jen cca dvakrát ročně, počítejte tedy s relativně vysokými porosty
  • čím více lučních květin, tím vyšší výskyt alergenů

Obecně nemá příliš smysl vysazovat luční kvítí v místech, kterými často procházíte nebo na kterých například rádi relaxujete. Ideální je založit loučku na méně využívaných částech zahrady, popřípadě na záhonu.

Většině květin rostoucích na louce se daří na slunných stanovištích, louku však můžete vytvořit také v polostínu, například v blízkosti stromů.

Hořec je u nás chráněný a jeho kořen se odedávna dával do likérů. S čím nám ještě pomůže?

Jaké květiny zvolit?

S touto otázkou si nemusíte příliš lámat hlavu. Prodávají se totiž již hotové směsi semen lučního kvítí, přičemž každá z nich může být vhodná do specifických podmínek – do suchého, nebo naopak vlhkého prostředí, do polostínu apod.

Samozřejmě si směs můžete připravit i sami, vždy však musíte brát ohled na nároky jednotlivých rostlin. Například kopretinám, vlčím mákům nebo zvonkům se daří ve vlhkých, výživných půdách, do sušší půdy chudé na živiny se zase hodí třezalka, šalvěj, chrastavec rolní nebo třeslice.

Při vytváření louky na zahradě vlastně vysazujeme rostliny, které se běžně vyskytují ve volné přírodě, proto si lze semena opatřit také samosběrem. Metod sběru semen je více. Mezi ty jednodušší patří sběr do kornoutu – stačí si vyrobit papírový kornout (pozor, aby ve spodní části nezůstal otvor a semena nepropadávala) a rostlinou zatřást. Zralá semena bývají černá a snadno se z rostliny uvolňují. Chcete-li semínek sesbírat více, můžete použít i bílou bavlněnou látku. Vždy sbírejte pouze samotná semínka, nevyrývejte z louky celé rostliny.

Jaké květiny vysadit na zahradní louku:

  • hvozdík kropenatý – 10 až 30 cm vysoká trvalka, kvete v létě a na podzim červenými či růžovými květy
  • hadinec obecný – až 1 m vysoká dvouletka s modrými květy, kvete od pozdního jara do začátku podzimu
  • třeslice – jednoletá nebo vytrvalá travina s až 1 m vysokými stébly a květy v kláscích
  • kohoutek luční – cca 50 cm vysoká dvouletka či trvalka, kvete od konce jara do poloviny léta růžovými květy
  • kopretiny – trvalky dorůstající do výšky mezi 20 a 80 cm, kvetou od června do října
  • vlčí máky – jednoletá rostlina dorůstající do výšky 20 až 100 cm, kvete od května do září
  • třezalka tečkovaná – vytrvalá bylina s žlutými květy, dosahuje výšky kolem 20 až 50 cm, kvete celé léto
  • chrastavec rolní – vytrvalá bylina dosahující výšky od 30 do 150 cm, kvete od konce května do září bílými či lehce narůžovělými květy
  • chrpa luční – trvalka dorůstající do výšky až 120 cm, kvete po celé léto růžovými květy
  • jetel luční – až 1 m vysoká trvalka s bílo-růžovými květy, kvete od května do října
  • kmín kořenný – bylina známá jako koření, květenství má podobu složeného okolíku
  • smolnička obecná – až 70 cm vysoká trvalka, kvete od konce jara do konce léta

Lze lučním kvítím nahradit trávník?

Nahrazení trávníku loukou je možné, bude to však vyžadovat o něco více úsilí, než kdybyste luční kvítí vysazovali například v záhonku. Nejdřív bude potřeba vykopat drny a půdu zrýt, popřípadě zorat. Pokud byste to neudělali, riskovali byste, že travní rostliny luční kvítí vytlačí.

Popenec obecný nemusí být jen plevelem, ale i léčivkou s okrasnou funkcí

Jak založit květinovou louku na zahradě?

Je vhodné výše uvedené kroky provést na podzim a přes zimu nechat půdu odpočinout. Na jaře pak půdu stačí srovnat a osít. Pokud na půdě, na které plánujete založit květinovou louku, zatím nic nerostlo, je lepší ji předem nakypřit. Žádná hnojiva přidávat nemusíte.

Samotné setí je poté možné provádět ručně nebo sečkou, která zajistí dokonalou distribuci semen. Při ručním setí může být ku prospěchu promíchání osiva s pískem či pilinami v poměru 1:1.

Vhodnou dobou pro zasetí lučního kvítí je jaro (duben až květen). Počítejte zhruba s dvěma gramy osiva na metr čtvereční půdy. Semena nezasypávejte, pouze je do půdy vtlačte.

Údržba květinové louky

Zpočátku je potřeba mírná závlaha, nicméně za nějaký čas už si louka vystačí sama, tedy bez vašich zásahů. Luční květiny jsou vesměs velmi odolné vůči suchu a mají-li zdravý kořenový systém, nepotřebují žádnou zálivku. Buďte trpěliví – té správné podoby louka dosáhne až v průběhu několika dalších let.

Během prvního roku porostou především plevele, které je třeba pravidelně sekat, a to alespoň čtyři centimetry nad povrchem půdy. Pokud posekaného plevele není moc, můžete ho nechat ležet, zafunguje jako hnojivo. Je-li však vrstva příliš silná, musíte ji z půdy odstranit, jinak by lučnímu kvítí bránila v růstu. Hnojení louky není nutné.

Náprstník a jeho účinky. V čem digitalis pomáhá a jak se neotrávit?

Od druhého roku již louka pokvete. Zhruba jednou až třikrát byste ji měli posekat. Frekvence sečení se bude odvíjet především od typu půdy – místa s chudší půdou je třeba sekat méně často než plochy, na nichž je půda výživnější. Posečené rostliny můžete například nasušit a využít jako krmivo pro hospodářská zvířata nebo je zkompostovat. Nenechávejte je jen tak ležet, aby se do půdy nedostávalo zbytečně mnoho dusíku. Tento plyn by totiž mohl omezovat růst některých rostlinných druhů.

Zdroje: veranda.com, gardendesign.com, izahradkar.cz, living.iprima.cz, ceskestavby.cz, ireceptar.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Luční kvítí na zahradě. Jaké rostliny si vysadit pro správný efekt?