Menu
WomanOnly
Domácnost

Máte pocit, že už přes věci není kam šlápnout? Seznamte se s minimalismem

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

13. 6. 2019

Říká se, že méně je více. Jak nám ale může toto přísloví pomoct v praktickém životě? Odpovědi nachází minimalismus, životní styl bez zbytečné zátěže.

Co je minimalismus?

Minimalismus vznikl v polovině minulého století jako malířský a sochařský umělecký směr. V reakci na přetíženost doby se ovšem vyvinul v celou velkou životní filosofii.

V dnešních časech, kdy je vždy z čeho vybírat a na všechno si stačí kliknout na internetu, mívají lidé tendenci hledat spokojenost právě skrze nákupy všelijakých produktů. Minimalismus se tedy stal jakýmsi protiproudem, a v posledních pár letech i trendem. Tomuto tématu se věnuje nespočet knih, blogů i kanálů na YouTube v zahraničí i u nás. Lidé sdílejí svou minimalistickou životní cestu, tipy a triky, a všechno, co s tímto tématem souvisí.

7 mýtů, které promění úklid v naprostý horor. Tyto „vychytávky“ raději nezkoušejte!

Udržitelný životní styl

S minimalismem se úzce pojí tzv. sustainable living neboli udržitelný životní styl. Ten se snaží neplýtvat přírodními zdroji a co nejvíce omezit využívání přírodních zdrojů. Z důvodů stačí jeden: na naší planetě Zemi žijeme všichni a všichni jsme za její stav více či méně zodpovědní.

V posledních letech vzrostla obliba bezobalových prodejen potravin a prosazuje se snižování spotřeby plastových obalů. Dále můžeme přispívat k udržitelnosti tříděním odpadů a recyklací… a právě i minimalistickým přístupem k nákupům.

Minimalistický způsob myšlení

Výhodou minimalistického způsobu života je mimo jiné i cesta ke štěstí vlastní duše. Člověk se může takto naučit být šťastný i z jiných důvodů než těch konzumních – tak jako i buddhismus hlásá, že člověk bude šťastný, když nebude po ničem toužit. Přemýšlení o tom, co je a není důležité, cvičí naše kritické myšlení a pomáhá nám se správně rozhodovat.

Lehkost a jednoduchost zařízení života může pomoci i při výchově dětí. V minimalistické domácnosti je zamezeno tomu, aby děti měly spoustu hraček, které se zbytečně válejí v krabici. S dětmi je ale třeba zdravě komunikovat a nic nepřehánět, aby neměly pocit, že kamarádům, kteří mají všechno, je lépe. Menší množství hraček vyváží více kreativních způsobů jejich využití a her.

Jak žít bez odpadu. Objevte životní styl Zero waste a půvab minimalismu

Minimalismus v domácnosti

Pro mnoho lidí platí, že se jim v uklizeném a přehledném prostoru lépe pracuje. Minimalistická domácnost je zákonitě prosvětlenější, praktičtější a méně náročná na údržbu. Navíc tolik nezatěžuje životní prostředí a nepoleze vám tolik do kapsy.

Ušetřit se dá na všem – už jen třeba spotřeba elektřiny a vody bývá často vyšší, než je nezbytně nutné. Nádobí je v běžných kuchyních mnohdy zbytečně plná linka, na záplavu knih v knihovničce sedá prach, poličky jsou plné dekorativních maličkostí a při skříni nacpané k prasknutí má její majitelka i tak pocit, že nemá co na sebe.

Existuje mnoho řešení, která jsou nejen levnější, ale třeba i zdravější a ekologičtější – například kosmetika a přípravky na nádobí či praní se dají i podomácku vyrobit z ekologických a běžně dostupných surovin.

Minimalistická strava

Ve vyspělých zemích je velkým problémem plýtvání jídlem. Supermarkety vyhazují do kontejneru ovoce a zeleninu, které by se přitom ještě daly zdravě zpracovat a využít. V mnoha domácnostech se dělají příliš velké nákupy jídla, které rodina následně nestihne včas spotřebovat, nebo se vyhazují zbytky od večeře, místo aby se schovaly do lednice na další den.

Minimalisté radí nakupovat méně a častěji, ze zodpovědných zdrojů, a nevyhazovat zbytečně potraviny, které se ještě dají využít nebo darovat.

Proč nemít doma rozbité věci: moudrost feng-shui

Estetický minimalismus

Kromě toho, kolik kusů oblečení, šperků a doplňků vlastníme, můžeme minimalismus provozovat i ve způsobu jejich nošení. Někdo vnímá minimalistický outfit striktně jako bílé tričko bez potisku a jednoduché černé kalhoty, bez doplňků a make-upu, pro jiné lidi se jedná spíše obecně o zamezení chaosu a přeplácanosti. V moderních domech a bytech není až tak neobvyklým jevem jednoduchý a lehký minimalistický design interiérů.

Právě minimalistická estetika už patří spíše k oblastem, které nemusejí nutně souviset s cestou minimálního majetku – i jedinou tužkou se dá nakreslit celý jeden detailně propracovaný svět. Myšlenka ovšem stále tkví v názoru, že méně je více. Dalo by se říct, že jednodušší styl oblečení nepřehluší přirozenou krásu, ba naopak jí dá vyniknout – navíc osoba, pro kterou je minimalismus v oblékání každodenním zvykem, ušetří ráno spoustu času.

Jak si udělat pořádek v životě a začít cestovat. Buďte minimalistou

Jak začít s minimalismem:

Utřiďte si své priority

Máte-li pocit, že je váš byt či váš život přesycen, a rozhodnete-li se pro změnu, mělo by prvním krokem být vymyslet plán. Ideální je si sednout s tužkou a papírem a rozepsat si věci do kategorií podle potřebnosti. Ne každá oblast sedne každému a rozhodně není nutno na sílu aplikovat veškerá “pravidla” a absolutně se omezit. Důležité je zbavit se přebytků.

Všechno má mít svůj domov

Při vytřiďování si rovnou ukliďte a vytvořte funkční systém uspořádání věcí. Abyste si taky nekoupila novou rtěnku, když se vám ta vaše ztratí kdesi v pokoji mezi věcmi… Ledaže zjistíte, že žádnou nepotřebujete.

Do koše ne!

Zbavíte se spousty nepotřebných věcí, to ano. Ale hodilo by se také myslet na to, kam půjdou. Než aby se přeplnily skládky plně funkčními předměty denní potřeby, je úspornější věnovat je přátelům, známým, charitě či prodat na bazaru nebo bleším trhu.

Další možnou typicky minimalistickou cestou nepotřebného předmětu je jeho kreativní proměna v něco jiného – stačí trocha zručnosti. Internet je plný návodů na DIY úpravy a transformace či recyklaci starého oblečení apod.

Žít minimalisticky by mělo znamenat primárně zamezit zahlcení zbytečnostmi – tedy i v osobním měřítku snížit poptávku po výrobě zbytečného nového zboží o pár kusů.

Minimalismus ≠ minimální cena

Pro svět je tedy v duchu udržitelnosti úspornější pořizovat věci z druhé ruky – když už něco potřebujeme. Jste-li ovšem zastáncem koupě “fungl nového” zboží, vyplatí se z dlouhodobého hlediska investovat do kvality. Na co kupovat každý rok nový mobil?

Jistě znáte rothschildovský citát ‘Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci’.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Máte pocit, že už přes věci není kam šlápnout? Seznamte se s minimalismem