Menu
WomanOnly
Bylinky

Mydlice lékařská se používala i na praní. Které orgány vám nejvíce vymydlí?

Mydlice je oblíbená bylinka, která nejen léčí, ale má také silně pěnivé účinky, kterých už naši předkové využívali k praní prádla, mytí a čištění. Už podle jejího názvu mydlice nebo latinsky Saponaria nám může být jasné, že nám mydlice může klidně i nahradit mýdlo. Jaká část rostliny se využívá a jak s mydlicí nakládali naši předkové? Třeba se inspirujete!

Kde roste mydlice lékařská

Mydlice lékařská (Saponaria officinalis) je kolem půl metru i více vysoká bylina, která roste po celé Evropě, a to hlavně u vody. A to je velice praktické. Příroda totiž dobře ví, co dělá. Pokud se naše prababičky chodily koupat do řeky a potřebovaly mýdlo, měly jej rovnou po ruce. Samozřejmě získávání mýdla z mydlice zase nebylo tak jednoduché, ale někdy stačilo i rozetřít pár listů mezi prsty a smíchat s vodou. Mydlici tedy najdeme na březích tekoucích i stojatých vod, ale i na vlhkých loukách, rumištích, okolo železnic a v zahradách. Má růžové až fialkové květy, kterými se může pyšnit v průběhu celého léta a které příjemně voní. Rostlina je poměrně hojně rozšířená a není nijak vzácná.

Mytí vlasů kváskem a jinými prostředky. Zpočátku budou vaše vlasy v šoku.

Jaké látky obsahuje mydlice?

K léčebným účelům nebo k výrobě mýdla se používá kořen mydlice, protože obsahuje hodně saponinů a přirozeně velmi pění. Saponiny obsahují i listy, ale v menším množství. V knize Naše rostliny v lékařství, autoři Korbelář a Endris jsou uvedeny obsahové látky, účinky i doporučený sběr rostliny:

Mydlice průměrně obsahuje 5 % saponinů, hlavně saporubin. Hlavní účinek je močopudný, potopudný a rostlina také odhleňuje.

Sbírá se jednoletý nebo dvouletý mydlicový kořen, a to v červnu, v září nebo v březnu. Pořádně se omyje a usuší na slunci nebo v troubě do 60 %.

Léčivé účinky mydlice

Mydlice se využívá při zánětech dýchacích cest, zánětech průdušek a zápalu plic, kdy účinné látky dokáží pečlivě vymydlit a vyčistit veškeré sliznice. Prospěšná je i v případě ledvin a urologických potíží. Celkově mydlice působí močopudně, potopudně a protizánětlivě. Údajně i velice prospívá játrům a pomáhá při revmatismu. Lze uvažovat též o detoxikačním efektu, hubnutí a odstraňování jedů a všeho nežádoucího z těla, což ale může být ve větším množství až nežádoucí a drastické.

Pro svůj pěnivý účinek se ale kořen mydlice dával též do piva, voňavé květy mydlice se přidávají do zeleninových a ovocných salátů a dokonce je obsahuje i tradiční východní chalva ze sezamového nebo slunečnicového semínka.

Recept na chalvu: Vyrobte si tuto zdravou pochoutku doma

Příprava čaje z mydlice lékařské

1 čajovou lžičku sušeného drceného kořene 3 minuty povaříme v 1 šálku vody, scedíme a popíjíme.

Nežádoucí účinky u vnitřního použití mydlice

Vnitřní užití mydlice by mělo být spíše opatrné a dočasné. Větší množství mydlice může podráždit sliznice, například také střeva. Mydlice se nedoporučuje užívat vnitřně u malých dětí, v těhotenství a u kojících žen. Podle některých zdrojů je vnitřní použití mydlice pro její údajnou jedovatost nevhodné. Větší množství čaje z mydlicového kořene vám rozhodně podráždí žaludek a pro svou vysokou pěnivost může vyvolat i dávení. Podle publikace Magické rostliny aneb Byliny od A do Z od autorek Lavenderová, Franklinová je mydlicový kořen jedovatý a může způsobit ochrnutí svalstva.

Mydlice a její vnější použití

Uvažujme tedy raději o vnějším použití mydlicového kořene. Naši předkové ho používali na mytí celého těla včetně vlasů a k praní prádla. Také změkčoval vodu a uměl odstranit její nečistoty. Zevně se ale mydlice užívala i při ekzémech, lupence, nežitech, akné nebo k očistě a dezinfekci pohlavních orgánů při pohlavních nemocech.

Pokud si chcete připravit mýdlový odvar, zkuste povařit mydlicový kořen a výsledný produkt pak můžete použít třeba k ručnímu proplachování jemného prádla, omývání problematické pokožky nebo k mytí vlasů. K těmto účelům nemusíte vždy vykopávat kořen, ale stačí i rozetřít pár listů mydlice mezi prsty, smíchat je s vodou a nechat je napěnit.

Pro přípravu silného mýdlového odvaru svaříme oloupaný a pokrájený kořen (asi hrst) v půl litru vody. Poté scedíme a uchováme v lednici. Můžeme přidat i pár kapek oblíbeného esenciálního oleje na provonění.

Mýdlové ořechy na praní. Ekologická varianta pracího prostředku potěší i alergiky

Šikovné hospodyňky, které si doma vyrábí spoustu ekologických prostředků, na naši českou mydlici nedají dopustit a používají ji třeba obdobně jako zahraniční mýdlové ořechy, které u nás nerostou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Mydlice lékařská se používala i na praní. Které orgány vám nejvíce vymydlí?