Menu
WomanOnly
Domácnost

Mýdlové ořechy na praní. Ekologická varianta pracího prostředku potěší i alergiky

Taťána Kročková

Taťána Kročková

11. 11. 2019

Uvažujete o ekologickém způsobu praní a dosud nemáte žádný oblíbený prací prostředek? Těžko soudit, který je pro vás ten pravý. Trh nabízí velké množství ekologických pracích gelů, ale třeba také mýdlové ořechy, které rozhodně nejsou k jídlu. Klidně je vyzkoušejte, je však potřeba s nimi umět zacházet, aby s nimi člověk vůbec něco vypral. Jak na to?

Ekologický prací gel si poradí se špínou i s alergií

Ekologických pracích gelů na trhu existuje celá řada. Většinou je tvoří pouze cukerné tenzidy a deriváty rostlinných olejů, například olivového nebo kokosového oleje. Bývají také bez umělé parfemace, aby zbytečně nedráždila citlivou pokožku. Někdy se do nich přidávají přírodní éterické oleje, třeba levandulový nebo citrusový. Výhodou používání takového způsobu praní je jednak ekologické hledisko, a také šetrnost k pokožce, zejména u atopiků a dětí, protože tyto přípravky jsou zcela hypoalergenní.

Zatímco běžný prášek nekonečně dlouho pění, silně voní a dráždivé chemické látky jako fosfonáty, chlor, optické zjasňovače a syntetické parfémy a barviva zůstávají dlouhou dobu v látce, u přírodních gelů nám nehrozí, že bychom se museli škrábat kvůli nepříjemnému svědění pokožky poté, co jsme si oblékli čerstvě vyprané tričko. Takové hypoalergenní vlastnosti mají také mýdlové ořechy, ze kterých si snadno můžete vyrobit vlastní prací gel.

Co jsou mýdlové ořechy?

Mýdlové ořechy na praní jsou vlastně slupky z mýdlových ořechů, které rostou v Indii. Tyto plody najdeme na stromě s názvem Sapindus mukorossi neboli ritha a indické ženy je sbíraly od nepaměti. Obsahují totiž přírodní saponiny, které nedráždí pokožku a pění tak, že je možné s nimi prát nebo je používat i jako mýdlo k očistě celého těla včetně vlasů. Používají se i v ajurvédské medicíně nebo při výrobě přípravků k vykašlávání hlenu. K dostání jsou buď spolu s látkovým pytlíkem na praní, anebo už ve formě pracího gelu.

Přírodní praní s mýdlovými ořechy

Praní s mýdlovými ořechy patří k nejšetrnějším a nejlevnějším způsobům praní. Ořechy dokonce mají i dezinfekční, protiplísňové a antiparazitální účinky, například při mytí vlasů likvidují vši. Slupky z přibližně pěti ořechů stačí jen vložit do látkového pytlíčku, dobře jej uzavřít a vložit spolu s prádlem do bubnu pračky. Lze je použít i opakovaně, ale spíše jen při praní do 60°C. Je však lepší prát na 60 °C a více, aby se saponin z ořechů lépe uvolnil. Pokud ovšem budete prát na 60° nebo 90 °C, ořechy vám hodně změknou a opakovaně už je nepoužijete. Jakmile je budete chtít vyhodit, ideální je dát je na kompost.

Mýdlové ořechy neperou. Co s tím?

Nevýhodou při praní s celými slupkami ořechů může být to, že se saponiny příliš dobře neuvolní a prádlo se tak zrovna nejlépe nevypere. Je třeba také dávat pozor, aby se vám slupky nevysypaly z pytlíku a nezaneřádily pračku. Někdy je lepší připravit si z ořechů výluh nebo odvar, a ten použít k praní. Tímto způsobem se totiž vytváří více pěny. Pokud tedy máte pocit, že vám mýdlové ořechy vůbec neberou, zkuste si z nich raději vyrobit prací gel, ten bývá zaručeně účinnější!

Jak si vyrobit prací gel z mýdlových ořechů

Aby mýdlové ořechy produkovaly dostatek pěny a naše praní bylo vůbec účinné, je vždy lepší slupky před praním povařit. I když se běžně doporučuje dávat slupky vcelku do bavlněného pytlíku přímo do pračky, nepsaným pravidlem domácího použití je slupky vždy nejprve vyvařit a k praní použít pouze odvar.

Připravte si hrnec s poklicí a mýdlové ořechy. Uvařit ve vodě jich můžete jen pár, anebo klidně i celý sáček. Počítejte však s tím, že gel najednou nespotřebujete a bude jej muset uchovat v ledničce. Ořechy je potřeba nechat přejít varem a krátce povařit, dokud voda patřičně neztmavne a saponiny se z ořechů neuvolní. Nevýhodou je, že ořechy v průběhu vaření poněkud zapáchají. Nebojte se, není to známka toho, že by něco nebylo v pořádku. Jakmile budete mít tmavou bublající tekutinu a zcela měkké skořápky, nechte přípravek vychladnout a poté jej sceďte do připravených uzavíratelných sklenic. Vyvařené slupky vyhoďte na kompost.

Gel můžete v malém množství nalévat postupně do pračky, ideálně i s pár kapkami vašeho oblíbeného esenciálního oleje, aby vám prádlo pěkně vonělo. Přípravek v podstatě nemá žádnou gelovou konzistenci, pokud jej nesmícháte s dalšími ingrediencemi, ale i tak se občas používá výraz “gel ne praní”. Použít jej můžete ale i k mytí rukou, celého těla, vlasů nebo k výrobě dalších mycích a kosmetických přípravků dle svého vlastního uvážení.

Zkušenost autorky článku s mýdlovými ořechy:

Vyvařené ořechy mi opravdu silně zapáchaly – byl to smrad jako z pekla. To nic nebránilo tomu, že jsem vzniklý přípravek vyzkoušela. Uvařila jsem celý sáček ořechů, takže výsledný “gel” byl hodně silný, koncentrovaný a tmavě zbarvený. Stačila jen trocha a vytvořila se neskutečná pěna. I při mytí rukou jsem cítila, jaké to má účinky. Vždy jsem jen trochu nalila do pračky i s přídavkem svého oblíbeného esenciálního oleje – pro svěží citrusovou vůni používám nejčastěji lemon tea tree nebo litsea cubeba.

Trochu jsem se toho obávala, ale prádlo vypadalo skvěle. Nalila jsem pro jistotu plnou nádržku a výsledek byl výborný. Bylo možné sledovat, jak přípravek pění. U menšího množství prádla ještě i v pračce zůstala pěna. Mýdlový odvar z ořechů jsem uchovávala ve sklenici v ledničce. Vydrží tam opravdu dlouho, sledovala jsem, jestli se nemění zápach, ale zdá se, že přirozené dezinfekční a protiplísňové účinky ořechů pomáhají tomu, aby přípravek vydržel co nejdéle. Určitě je ale nutné jej mít vždy v chladu a pro jistotu si uvařte raději jen menší množství. Ještě jsem nezkoušela tu možnost odvar zmrazit, ale chystám se na to. Určitě s tím nebude žádný problém a “gel” mi vydrží tak dlouho, jak budu potřebovat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Mýdlové ořechy na praní. Ekologická varianta pracího prostředku potěší i alergiky