Menu
WomanOnly
Sex

Nehormonální antikoncepce. Jaké jsou možnosti, když je hormonální ochrana nežádoucí?

Redakce

Redakce

18. 8. 2017

Co je hormonální antikoncepce ví většina z nás. V povědomí lidí je nejčastěji zastoupena pilulkou, kterou užívá žena proto, aby zabránila nechtěnému početí. Je spojena s mnoha mýty a riziky, včetně některých omezení. Ponechme téma hormonální antikoncepce stranou, protože nás nyní zajímá, co všechno se skrývá pod pojmem nehormonální antikoncepce a co to vlastně je?

Nehormonální antikoncepce

Nehormonální antikoncepce? Ano, nehormonální. Neobsahuje žádné hormony, a to znamená, že ženě nehrozí ani to nejmenší riziko spojené s užíváním hormonálních přípravků jako jsou rizika trombóz, potlačování přirozeného vlivu vlastních hormonů na ženu během cyklu apod. Proto je vhodná pro ty, které hormonální antikoncepci z jakéhokoli důvodu nemohou nebo nechtějí, užívat.

Pravda o hormonální antikoncepci. Jsou lepší pilulky nebo nitroděložní tělísko?

Nejznámější nehormonální antikoncepce:

  • Kondomy: kondom je nejčastější a nejrozšířenější antikoncepcí. Jde o ochranu bariérovou. Mezi jeho přednosti patří fakt, že současně chrání proti nechtěnému otěhotnění, ale poskytuje i ochranu před přenosem pohlavních chorob a infekcí. Jde o mužskou variantu.

 

  • Femidom (dámský kondom): méně známá nehormonální antikoncepce. Jedná se o ženskou variantu kondomu. Zavádí se do pochvy ženy, kde přirozeně přilne ke stěnám. Otevřený konec mírně přesahuje okraje, což zaručuje dokonalou ochranu celého poševního vstupu. Dámský kondom je omyvatelný a může se proto používat opakovaně.

 

  • Spermicidy: jedná se o krémy nebo tablety (globule), které se zavádějí před pohlavním stykem přímo do ženiny pochvy. Usmrcují nejen spermie, ale i některé bakterie a viry. Uvádí se, že poskytují 10x vyšší ochranu, nežli kondom.

 

  • Pesar: metoda, při které se zavede do pochvy umělohmotný nebo latexový klobouček. Tato antikoncepce nemá hojné rozšíření. Důvodem může být skutečnost, že se musí použít v kombinaci se spermicidním krémem. Výhodu lze ovšem spatřit v možnosti zavedení pesaru i několik hodin před pohlavním stykem a vyjmout až dva dny po styku. Pesar je omyvatelný, tudíž opakovaně použitelný.

 

Nehormonální antikoncepce, pesar

Pesar

  • Nitroděložní tělísko Gynefix: v ČR poměrně krátce. Funguje jako prevence před otěhotněním, ale i ochrana postkoitální neboli ochrana po styku.

 

  • Metoda plodných a neplodných dnů

 

 

Nehormonální antikoncepční pilulky

Nehormonální antikoncepce a pilulky? To snad ani nejde dohromady. Řeknou si jistě mnohé z nás. A představte si, že ono to dohromady jde a dokonce i funguje! Jde skutečně o tabletu, jen se nepolyká, ale zavádí se přímo do pochvy. Důležité je zavést pilulku 5 minut před pohlavním stykem, aby se stačila rozpustit.  Takový nehormonální prostředek způsobuje nepohyblivost spermií.

Sterilizace ženy jako účinný a ekologický způsob antikoncepce. Jak a kdy se provádí?

Nehormonální antikoncepční kroužek

Tento název je trochu zavádějící nebo matoucí, chcete-li. Pokud bychom mluvili o hormonálním antikoncepčním kroužku, potom by se jednalo o speciální vaginální kroužek, který se zavádí do vaginy. Zhruba 1x za 3 týdny se vyjme ven, následuje nezbytná 7 denní pauza, kdy se dostaví menstruační krvácení. Po této době se opět aplikuje do vagíny.

Pokud ale hovoříme o nehormonálním antikoncepčním kroužku, máme na mysli tak zvané bariérové metody, do kterých řadíme kondomy a pesary.

Nehormonální antikoncepce a její cena

Pořizovací cena nehormonální antikoncepce je různorodá. Vždy se odvíjí od toho, jaký antikoncepční prostředek chcete pořídit. Kondom seženete od několika desetikorun, nehormonální antikoncepční tělísko v řádech tisíců. Na druhou stranu, je dobré uvědomit si, že zatímco pánská varianta kondomu je pouze na jedno použití, nitroděložní tělísko by mělo bezchybně sloužit minimálně po dobu pěti let. Je potom samozřejmé, že pořizovací cena je výrazně vyšší, nicméně jde pouze o jednorázovou platbu.

Na trhu dnes naleznete mnoho různých nehormonálních antikoncepcí od různých výrobců a různých pořizovacích cen.

Mužská antikoncepční pilulka se vyvíjí už padesát let. Dočkáme se jí v blízké době?

Nehormonální nitroděložní tělísko

Tato nitroděložní tělíska fungují na principu omezení pohybu spermií a tlumí jejich oplozovací schopnosti. Pozor! Tato metoda nevyvolává potrat. Cena se pak liší ještě podle provedení a typu. Tělíska jsou vhodnější pro ženy, které alespoň jednou rodily, ale na trhu se už objevují i tělíska pro ty, které ještě nejsou matkami.

Nehormonální antikoncepce, nitroděložní tělísko

Nehormonální antikoncepce Gynefix

Gynefix je poměrně nová a nehormonální antikoncepce, která nevadí ženám s poruchou srážlivosti. Pokud jsou ženy ještě kuřačky, potom patří do skupiny, která velmi obtížně hledá spolehlivou antikoncepční metodu. Hormonální antikoncepci užívat nesmějí kvůli zvýšenému riziku vzniku krevních sraženin. Proto je pro ně velmi zajímavé nitroděložní a nehormonální tělísko Gynefix.

Toto antikoncepční tělísko je v ČR poměrně krátkou dobu.  Využívá čtyř malých válečků, které jsou z mědi. Ty uvolňují do dělohy ionty, které ničí spermie, tudíž nemůže dojít k oplodnění vajíčka. Spolehlivost nehormonálního tělíska Gynefixu je poměrně vysoká. U tohoto prostředku je velmi důmyslně řešeno uchycení, které zabraňuje samovolnému vypuzení.

Nespornou výhodou je i fakt, že se nezvyšuje menstruační krvácení a prakticky se nevyskytuje „špinění“ mezi jednotlivými cykly. Ženy u něj oceňují zejména spolehlivost, minimum nežádoucích účinků a uživatelský komfort. Výhodou je i skutečnost, že na antikoncepční efekt nemá vliv interakce s jinými léky

Nehormonální antikoncepce Pharmatex

Pharmatex je taktéž nehormonální antikoncepce, která působí lokálně. Díky tomu nedochází k ovlivnění funkcí žádných tělesných orgánů ani hormonální činnosti lidského těla. Nemá typické vedlejší účinky, které jsou běžné u hormonální antikoncepce, jako je zadržování vody v organismu, riziko vzniku křečových žil nebo vytvoření krevních sraženin. Neovlivňuje menstruační cyklus ženy a je spolehlivou alternativou pro ty z nich, které mají nepravidelný pohlavní styk. Dá se použít i v případě, že žena zapomněla užít hormonální tabletku. Je bezproblémově zaváděn a organismem velmi dobře tolerován. Nejsou známy žádné negativní účinky.

Pharmatex je volně dostupný v lékárnách. Jde o tobolku, která se před pohlavním stykem zavádí přímo do pochvy (nejlépe vleže). Ochranný účinek nastupuje zhruba za 3 minuty a trvá přibližně 4 hodiny. Pro bezpečný pohlavní styk se doporučuje počkat alespoň 5 minut od zavedení. V případě opakovaného pohlavního styku se doporučuje zavést novou pilulku, a to i v případě, že ještě neuplynuly 4 hodiny od zavedení. Podstata lokálního účinku spočívá ve spermicidním složení přípravku.

Spolehlivost Pharmatexu je při správném použití více než 97,6 %, čímž právem zaujímá druhé místo na žebříčku nejúčinnějších antikoncepčních metod, a to po hormonální antikoncepci. Vysoká účinnost byla potvrzena již 15 klinickými studiemi, ve kterých bylo ve zkoumaném vzorku sledováno více než 30 000 žen a 32 218 menstruačních cyklů.

Vyjímečnost tohoto nehormonálního antikoncepčního prostředku spočívá i v jeho antibakteriálním a antivirotickém efektu. Chrání totiž nejen před otěhotněním, ale i před několika pohlavně přenosnými chorobami (syfilis, kapavka, cytomegalo virus, herpes virus a jiné). Tento prostředek proto bezpečně chrání i takové ženy, které mají pohlavní styk s náhodnými partnery.

Přírodní antikoncepce. Jak se chránit před početím bez kondomu a bez hormonů?

Nehormonální antikoncepce diskuse

Jaká antikoncepční metoda je pro nás dva skutečně vhodná?  Vybereme metodu nehormonální nebo metodu s hormony?  Budu se spoléhat pouze na partnera nebo to budu právě já, která se bude chtít chránit před nežádoucím otěhotněním?

Takové otázky provází nejeden pár. Dnes a denně se vedou podobné diskuse. A přesto neexistuje žádná, natož nějaká univerzální odpověď, která by byla vhodná pro všechny. Stejně tak, jak nenajdeme dva identické páry, neexistují ani dvě naprosto shodné ženy. Proto je odpověď tak nesnadná.

Nicméně, je dobré umět se orientovat v základní nabídce nehormonálních antikoncepcí, které jsou na trhu v současné době dostupné, znát dobře svůj zdravotní stav, uvědomit si, jakou investici jste schopni akceptovat, a jak dlouhou účinnost vyžadujete. Pokud se zaměříte na tyto faktory, jistě naleznete, pro vás vhodnou a účinnou metodu.

Spermicidy

Co jsou to vlastně spermicidy? Spermicidy jsou látky, které slouží k zabití spermií.  Jsou neparfémované, čiré, nezpůsobují skvrny na oblečení a jsou mazlavé. Vkládají se do ženské vagíny před pohlavním stykem a slouží jako antikoncepční prostředek. Mohou být používány samostatně, ale je doporučováno, užívat spermicidy v kombinaci s další antikoncepční metodou. Spermicidní prostředky se většinou kombinují s bariérovou antikoncepční metodou kondomem nebo pesarem.  Potom je jejich účinnost poměrně vysoká.

Spermicidy. Jak se používají a dají se nahradit přírodní alternativou?

Antikoncepce je brána jako jistá výsada každé ženy, která jí přináší možnost volby, svobody a možnosti naplánovat svoje mateřství. Od nás základní informace máte, zbývá se jen rozhodnout.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Nehormonální antikoncepce. Jaké jsou možnosti, když je hormonální ochrana nežádoucí?