Menu
WomanOnly
Krása

Nejúčinnější způsoby, jak se zbavit jizev, znamének, melanomů

Redakce

Redakce

26. 9. 2017

Redukce jizev je „běh na dlouhou trať“. I tak ovšem existují metody, jak jejich vzhled dramaticky zlepšit a téměř je odstranit. Seznamte se s těmi nejefektivnějšími.

Kůže je největší orgán lidského těla. Obsahuje desítky milionů nervových zakončení a jejím prostřednictvím vnímáme velkou část okolního světa. Kromě toho mechanicky chrání vnitřní prostředí organismu před infekcemi a vnějšími poškozeními.

„To ale neznamená, že by kůže jako taková byla vůči poškozením imunní, naopak,“ tvrdí dermatolog MUDr. Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7. Při jejím drobném poškození, kdy jsou výsledkem jen povrchové odřeniny a škrábance, nemusíte mít ze vzniku jizvy obavy. „I tato drobná poranění je ale třeba ošetřit tak, aby nedošlo k rozvoji infekce a zánětu, z něhož již jizvy vzniknout mohou,“ upozorňuje lékař.

„Horší je to ale se zraněními, kdy dojde k poškození hlubších vrstev kůže, stejně jako v případě chirurgických zákroků. V tom případě jizva vznikne dozajista,“ dodává odbornice na krásu Martina Šmidrová. A bude jen na vás a vaší péči, jak bude vypadat a jak moc bude viditelná.

Pokud dodržíte doporučení lékařů, existuje však velká (a dost reálná) šance, že vaše „nová“ jizva nebude téměř vidět!

Jak ošetřit poranění?

Ideální je oblast omýt teplou vodou s mýdlem nebo dezinfekcí a za přístupu vzduchu nechat ranku zaschnout. A rozhodně nestrhávat strup dříve, než ho kůže sama odloučí!

Jizva jako reakce na trauma

„Jizva vzniká jako reakce kůže na prodělané trauma. Způsob a rychlost, jakým se kůže zotavuje a hojí, jsou závislé na mnoha faktorech a liší se člověk od člověka, technicky vzato je ale průběh vždy stejný – z buněk vazivové tkáně se začíná utvářet nová kůže. Podle toho, nakolik bylo hojení náročné, získává pak jizva svůj finální vzhled,“ popisuje dermatolog Kravciv.

3 stadia hojení kůže

  1. V ráně se objevuje krevní sraženina (strup) a dochází k aktivaci růstových faktorů, které nastartují v kůži procesy vedoucí ke druhému stadiu.
  2. Pod strupem začíná vznikat nová kožní tkáň, která následně ránu na povrchu uzavírá.
  3. Dochází ke kompletní přestavbě vnějších a vnitřních vrstev kůže a tvoří se nová tkáň. Právě v tomto stadiu, které trvá zhruba tři až dvanáct měsíců, můžete svojí péčí nejvíce ovlivnit konečný vzhled jizvy.

Domácí péče o jizvu

Po zhojení a uzavření je rány je ten nejlepší čas začít s vlastní péčí o jizvu. V domácích podmínkách si zapamatujte tři klíčové taktiky: hydratace, výživa a ochrana. Jak na ně?

  • Výborným partnerem je silikon či silikonový olej v podobě gelu či náplastí, ideálně obojího (náplast přes den, gel na noc). Jak popisuje Martina Šmidrová, když na jizevnatou tkáň aplikujete silikon, utvoří na ní jemný film, který ji hydratuje a chrání před vnějšími vlivy. „Gel navíc může obsahovat i další účinné látky, které ještě více podpoří hydrataci a výživu nově vznikající tkáně, jako je vitamín E či allantoin,“ dodává. Blahodárně na jizevnatou tkáň působí také produkty s rostlinnými extrakty, například s obsahem tekutého cibulového extraktu či pupečníku asijského.
  • Pleť je mimo to podle dermatologa Miloše Kravciva vhodné několikrát denně promašťovat, mezi osvědčené produkty patří třeba vepřové sádlo. Ten, kdo nechce být cítit jako čerstvé škvarky, ale určitě raději zvolí tradiční měsíčkovou mast. Vedle aplikace krému vyzkoušejte i tlakovou masáž, která zlepšuje prokrvení a podporuje měknutí jizvy.
  • Nezapomeňte ani na ochranu před ultrafialovým zářením, bez ní by totiž jizva mohla tzv. zpigmentovat, tedy ztmavnout v důsledku jejího poškození slunečním zářením a nahromadění kožního pigmentu melaninu. „Dbejte proto na to, abyste zvolili širokospektrální produkt chránící před UVA i UVB paprsky s vysokou hodnotou SPF,“ doporučuje Martina Šmidrová.

Tlaková masáž

Jedním či dvěma prsty tlačte na jizvu asi 30 vteřin tak, aby jizva vybledla. Následně povolte a vyčkejte asi 10 vteřin, až se oblast opět prokrví a postup opakujte po dobu alespoň deseti minut. Tlakovou masáž provádějte pro nejlepší výsledky pětkrát až desetkrát denně.

Jizvy po akné

Samostatná kategorie jizev jsou jizvy po akné. Upozornění, aby se nesnažil „vymáčknout“ pupínky, slyšel asi každý. Ale téměř každý si už do pleti s akné někdy „rýpl“, což je jednou příčinou vzniku jizvy. „Ta ale může vzniknout i v důsledku prostého zánětu hlubších cystických lézí, který poškodí kolagenová vlákna v kůži,“ jmenuje další příčinu odbornice Martina Šmidrová.

S akné se navíc pojí i další „jobovka“, tzv. pozánětlivá hyperpigmentace, tedy tmavší flíčky nahromaděného pigmentu, které se na pleti objeví v důsledku probíhajícího zánětu.

Typy jizev

  • Jizva hypertrofická je vyvýšená nad úroveň okolní kůže, nepřesahuje však rozsah původního zranění, způsobena je nadprodukcí vláken pojivové tkáně
    • Keloidní jizva je druhem jizvy hypertrofické, také je vyvýšená nad okolní kůži, nekontrolovaně se ale rozrůstá do prostoru i za hranice původního poranění kůže, je nejkomplikovanějším typem jizvy
  • Jizva atrofická je vpadlá pod úroveň okolní kůže, kdy v místě poranění chybí kůži dostatečná kolagenní opora zespodu

Jak je to se znaménky či melanomy?

Mateřská znaménka obvykle není nutné odstraňovat, hlavní pohnutky pro jejich vyjmutí bývají estetické. Nutnost jejich odstranění nastává v momentě, kdy se z nich „vyklube“ melanom, tedy kožní nádor vycházející z pigmentotvorných buněk.

„Klíčová v prevenci vzniku onkologického onemocnění je včasná diagnóza melanomu a s tím související jeho včasné odstranění, aby se zamezilo vzniku vzdálených dceřiných nádorových ložisek v organismu,“ tvrdí dermatolog Miloš Kravciv.

Melanom je nejzákeřnější kožní nádor. Koho ohrožuje a jak ho poznáte?

U mateřských znamének či melanomů je třeba postupovat při jejich odstranění tak, aby vzniklá jizva byla co nejmenší. Jizvě následně věnujte maximální možnou péči, aby se správně zhojila a vypadala dobře.

Největší pověra: Nejlépe se lze zlepšit vzhled jizev ne starších než dva roky. Kdepak, i se staršími jizvami lze krásně pracovat!

Odborná péče nezklame

Domácí péče může sice to, jak jizva vypadá, viditelně zlepšit, nejlepších výsledků a vzhledu ale dosáhnete, zkombinujete-li důslednou vlastní péči s péčí odbornou. Jaké procedury jsou podle MUDr. Kravciva nejúčinnější?

  • Sublativní radiofrekvence eMatrix nastartuje v kůži novotvorbu kyseliny hyaluronové a kolagenu, čímž umožní vypnutí atrofických jizev
  • Laserové ošetření, jehož účinek se dělí dle typu laseru:
    • IPL lasery (lasery s intenzivním pulzním světlem) redukují začervenání jizvy a snižují vystouplé jizvy, včetně problematických keloidních
    • Neablativní lasery stimulují produkci kolagenu, aniž by poškozovaly povrch kůže, jsou proto vhodné pro jizvy po akné
    • Ablativní lasery (CO2 či erbiový, tzv. „řezací lasery“) jizvu „odpaří“ a odhalí nepoškozenou vrstvu kůže, jsou účinné proti mělkým jizvám nepravidelného povrchového rozsahu i jizvám hypertrofickým
  • Excize, tedy vyříznutí jizvy umožní odstranit jizevnatou tkáň většího rozsahu a výsledkem je drobnější jizva, jíž lze již redukovat předešlými metodami. Široké jizvy je tak možné zúžit, dlouhé zkrátit
  • Steroidové injekce se využívají pro vyhlazení, zmenšení objemu a změknutí keloidních jizev

Mezi další alternativy patří:

  • Kryochirurgie, která prostřednictvím zvláštního přístroje zmrazí svrchní vrstvy kůže, na níž se v důsledku toho utvoří puchýřky. Tímto způsobem dojde k odstranění jizevnaté tkáně
  • Dermabraze a chemický peeling, které obojí odstraňují svrchní vrstvu kůže, a nejlepší účinek mají proto na nepříliš hluboké jizvy

Injekčně aplikovanými výplněmi lze doplnit chybějící objem v propadlých, i poměrně hlubokých jizvác

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Nejúčinnější způsoby, jak se zbavit jizev, znamének, melanomů