Menu
WomanOnly
Krása

Parazit trudník žije i na vašem obličeji. Při přemnožení může pěkně potrápit

Petr Gorás

Petr Gorás

10. 2. 2022

Trudník (demodex) je mikroskopický osminohý roztoč, který se běžně vyskytuje v kůži mnoha savců. U lidí existují dva druhy – trudník tukový a trudník mazový – a za běžných okolností jsou zcela neškodné. Pokud se však z nějakého důvodu přemnoží, můžou pořádně potrápit a způsobit trudomyslnost.

Co je trudník zač a co dělá na vaší tváři

Ačkoli se o trudníkovi běžně mluví jako o parazitovi, za běžných okolností je to spíše tzv. komenzál. To znamená, že trudník z nás má sice prospěch, ale nám samotným nijak neškodí – alespoň pokud se nepřemnoží. Má poloprůhledné tělo o délce 0,15–0,4 milimetrů, takže jej bez mikroskopu nemáte šanci vidět. Podle různých průzkumů se trudník vyskytuje u 23 – 100 % dospělé populace. U lidí se přitom vyskytují tyto dva druhy:

Trudník tukový (Demodex folliculorum)

Trudník tukový se zpravidla vyskytuje pouze na obličeji, obzvláště v oblasti očí. Žije na kůži, respektive ve vrchní části kožních folikul (odtud ostatně pochází jeho latinský název), a živí se mrtvými zbytky naší kůže. Pokud už má člověk zdravotní problémy způsobené trudníkem, pak je má většinou na svědomí právě tento druh.

7 bylinek, které pomáhají v boji proti akné. Navraťte se k přírodě

Trudník mazový (Demodex brevis)

Na rozdíl od trudníka tukového se živí mazem z mazových žláz, které se nacházejí hned u folikul. Také je zhruba poloviční než jeho tukový kolega. Na rozdíl od něj se může vyskytnout kdekoli na těle, nejčastěji však na krku a na hrudi. Poměrně vzácně způsobuje vážnější dermatologické problémy.

Parazit trudník

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Trudník a problémy s kůží

Pokud dojde k přemnožení trudníka a zanícení kůže, nazývá se tento stav demidokóza. Demidokóza se u člověka může projevovat jako zarudnutí kůže, šupinatění v oblasti folikul a svědění.

Vedle toho však může trudník především zhoršovat již stávající zánětlivá onemocnění, jako je akné, atopický ekzém, či růžovka – zánětlivé onemocnění v oblasti nosu a tváří, které se vyznačuje zarudnutím, pupínky a uzly. V posledním případě se dokonce spekuluje, zda trudník dokonce růžovku sám nezpůsobuje, ačkoli pro to zatím neexistují přesvědčivé důkazy.

Trudník a zánět očního víčka

Specifickým problémem způsobeným trudníkem může být zánět očních víček (tzv. blefaritida). Ta se může projevovat podobně jako například tzv. ječné zrno (druh blefaritidy způsobený bakteriemi) – dojde k zablokování mazových žláz ve folikulech řas. To pak může vést k mnoha zdravotním problémům, jako je zarudnutí, suchost očí, pálení či svědění očí, citlivost na světlo a v některých případech i vypadávání řas. Zánět víčka způsobený trudníkem se nejčastěji vyskytuje u starších lidí nad 60 let.

Parazit trudník

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Jak se zbavit trudníka

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že trudníka se prakticky nelze zbavit. Problémem bývá spíše jeho přemnožení. V druhé řadě záleží na místě výskytu.

V případě napadení trudníkem tukovým v oblasti očí doporučuje odborný zdravotnický portál Healtline třít řasy 50% roztokem tea tree oleje. Ten by měl zneškodnit jak samotného trudníka, tak i jeho vajíčka. V každém případě je však vhodné se poradit s očním lékařem. Odborná léčba pak může spočívat v aplikaci speciálních mastí či krémů, které zamezí množení parazitů.

V případě napadení trudníkem mazovým se doporučuje především zvýšená hygiena a zamezení nadměrné mastnoty kůže: pravidelné mytí, nepoužívání mastné kosmetiky a občasný peeling. V případě vážnějších problémů vám může lékař předepsat účinnější přípravky.

Můžu chytnout trudník?

Oba druhy trudníků jsou skutečně přenositelné z člověka na člověka, ačkoli je tady velká pravděpodobnost, že už jej protějšek stejně má, nebo že mu nijak neuškodí. Může k tomu dojít přímým kontaktem, ale i nepřímo třeba přes vypůjčený ručník. Problém ale může nastat v oblasti očí, například při půjčování si očního make-upu – je zde riziko vzniku zánětu.

Majitelé psů se ale vůbec nemusí obávat přenosu ze zvířete na člověka. Psí trudník a jím způsobená psí demodikóza je sice na pohled nepěkné onemocnění, kterému se přezdívá červená prašivina, ale na lidské kůži by si parazit neměl moc co počít. Jedná se o odlišný druh trudníka (demodex canis), který se evolučně přizpůsobil naprosto odlišným podmínkám.

zdroje: healtline.com, webmd.com, optometrist.org

Ohodnoťte tento článek:
3,6
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Parazit trudník žije i na vašem obličeji. Při přemnožení může pěkně potrápit