Menu
WomanOnly
Recepty na sladké

Perfektní mléčná pěna doma

Milujete kávu s našlehanou mléčnou pěnou, ale v domácích podmínkách se vám ji nedaří vykouzlit? Díky následujícím tipům zjistíte, jak vyšlehat mléko doma a vychutnat si espresso jako z kavárny.

Mléčná pěna s kávovarem

Máte doma kávovar s tryskou, ale stále jste nepřišli na to, jak s jeho pomocí docílit dokonalé pěny?

  1. Vyberte vhodné mléko. Mléko na mléčnou pěnu by mělo být pasterizované a plnotučné s obsahem tuku alespoň 3,5 %.
  2. Mléko používejte vždy čerstvé a pořádně vychlazené. Teplota lednice často nestačí, proto se nebojte dát mléko na chvíli na mrazák v otevřené nádobě.
  3. Vychlazené mléko nalijte do nádoby. Ideální je speciální nerezová konvička na mléčnou pěnu. Naplňte ji mlékem do 1/3.
  4. Presovač nastavte na produkci páry. Dejte pozor na to, aby z trysky vycházela pouze suchá pára a nestříkala z ní horká voda.
  5. Parní trysku vložte do mléka přibližně na 1 cm pod hladinu. Konvičku s mlékem nakloňte tak, aby se tryska mohla opírat o její stěnu a v mléku mohl vzniknout vír.
  6. Postupně s konvičkou pohybujte tak, aby se mléko rovnoměrně proměnilo v pěnu. Jakmile si všimnete, že se mléko rychle zahřívá a konvička vás pálí v ruce, máte hotovo.
  7. Mléčnou pěnu nalijte přes horkou kávu. Odpověď na otázku, jak udělat cappuccino doma, je jednoduchá. Tvorba mléčné pěny si přesto žádá trochu cviku. Proto ji trénujte a nenechte se odradit případným neúspěchem.

Proč je káva kyselá anebo hořká a jak to lze napravit?

Tipy, jak ručně vyšlehat mléko do pěny

Našlehanou mléčnou pěnu můžete vytvořit nejen pomocí trysky u kávovaru. Ruční šlehač mléka vám prokáže podobnou službu. Za pár korun seženete ruční napěňovač mléka s nástavcem zakončeným metličkou. Šlehač rotuje díky malému motoru a tím vytváří v mléce pěnu. V domácích potřebách seženete i malý presovač na mléko z plastu nebo nerezu. Po pár vteřinách pumpování mléko zdvojnásobí svůj objem a vytvoří hustou a chutnou pěnu. U těchto napěňovačů však zůstává pěna studená a ochlazuje i samotnou kávu. Řešením může být mléčná pěna z mikrovlnky.

Caffe latte nebo Caffe latte macchiato! Poznáte rozdíl mezi těmito kávami?

Jak napěnit mléko v mikrovlnce?

Potřebujete:

  • zavařovací sklenici
  • plnotučné mléko

Postup:

Do středně velké zavařovací sklenice nalijte 200 ml plnotučného mléka. Sklenici s mlékem dejte ohřívat na 1 minutu do mikrovlnky na plný výkon. Poté sklenici zavřete a po dobu 20 vteřin s ní pořádně třeste. Vytvořenou pěnu pomocí lžící přesuňte do hrnku či sklenice a zalijte připravenou kávou.

Ohodnoťte tento recept:
5
Právě čtete

Perfektní mléčná pěna doma