Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Proč kloktat slanou vodu? Ani letní angína nebude mít šanci

Pokud se letos chystáte k moři, určitě se už těšíte na to, jak kromě báječného relaxu uděláte i něco pro své zdraví. Slunce, voda a sůl mají nesporné benefity pro naše tělo. Než nadejde den D, anebo pokud se letos k moři vůbec nedostanete, můžete si své soukromé moře vyrobit doma a koupat se v něm, nebo slanou vodu kloktat a vyplachovat si s ní dutiny. A to celoročně! K čemu všemu se tedy slaná voda používá a proč je pro nás tak prospěšná? Ani letní angína totiž nebude mít šanci…

Slaná voda jako lék na všechny neduhy

Slanou vodu si můžete připravit velmi snadno. Stačit vám bude sklenice vody a lžička kuchyňské, himalájské či mořské soli, kterou v ní necháte rozpustit. Tento přírodní lék používaly už naše babičky a dobře věděly proč! Slaná voda je totiž lékem na všechny neduhy. Pro zajímavost si vyjmenujme některé z nich.

Jak a co inhalovat v zimě. Respirační nemoci nebudou mít šanci

Účinky slané vody a čemu pomáhá

  • zlepšuje záněty v krku a pomáhá hubit bakterie, plísně a viry
  • ulevuje od bolestí při vzniku aft v ústech
  • pomáhá jako prevence proti zubnímu kazu
  • ulevuje od bolestí zubů
  • celkově dezinfikuje celou ústní dutinu a hubí bakterie, viry a plísně
  • pomáhá při zánětech dutin nebo nosohltanu
  • uvolňuje hleny a podporuje vykašlávání
  • uvolňuje hleny v nose, čistí nosní dutinu a ulevuje při rýmě
  • je vynikající při nachlazení, rýmě, kašli i letních angínách
  • je prospěšná i při kandidóze v ústech, dokonce si jí můžete i opatrně oplachovat zevní pohlavní orgány při letních mykózách
  • solné koupele pomáhají při ekzémech, lupénce nebo bolestech svalů a kloubů
  • kloktání slané vody pomáhá i po vytržení zubů (až několikátý den, první dny se nesmí vyplachovat a kloktat, aby se neuvolnila zátka)

Jak využít slanou vodou? Zkuste naše tipy

1. Kloktání slané vody

V prvé řadě vyzkoušejte kloktání slané vody. Celoročně, preventivně, při akutních potížích s krkem, zuby či hlasivkami několikrát denně. Na 200ml vody stačí půl lžičky soli, ale můžete si připravit i silnější roztok, záleží jen na vás. Při kloktání nechte slanou vodu působit co nejdéle, nepolykejte ji a poté vyplivněte. Ústa si pak ale už nevyplachujte čistou vodou, nechte si v ústech pachuť soli, jen ať hezky sůl působí.

2. Výplach nosu slanou vodou

Další možností je vyplachovat si nosní dutinu při rýmě, alergické rýmě nebo silném zánětu nosohltanu či dutin. Opatrně, sliznice může být hodně podrážděná, volíme slabší solný roztok.

Letní chřipka není nic neobvyklého. Předcházejte nákaze i při teple

3. Inhalace slané vody

Slanou vodu ale můžete i inhalovat. A to bezpečně, pozor na to, abyste se nepopálili. Jednou z možností je rozpustit sůl ve vroucí vodě v hrnci, nechat roztok trochu vychladnout a poté přímo nad hrncem pod ručníkem vdechovat páru, a to jak nosem, tak i ústy.

4. Koupel ve slané vodě

V tomto případě je ideální sůl z Mrtvého moře, která má neskutečné účinky na pokožku, ale využít můžete i slaný roztok, který si vyrobíte doma ze soli, kterou v kuchyni používáte. Sůl do koupele se dává běžně, slouží k uvolnění, relaxaci, vyčištění a dezinfekci pokožky, pomáhá svalům, kloubům a páteři nebo se využívá při ekzémech či lupénce, případně při kvasinkách a plísních.

Kloktání slané vody, výplachy i koupele jsou naprosto bezpečné a vhodné pro každého. Tento lék našich babiček je osvědčený a nezaplatíte za něj ani korunu, protože vodu a sůl má doma každý. Jakmile vás začne bolet v krku, objeví se afty nebo vás začnou bolet zuby a dásně, vykloktejte si slanou vodou a zakrátko budete mít klid.

Zdroje: rehabilitace.info, medlicker.com, svetkreativity.cz, medicalnewstoday.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Proč kloktat slanou vodu? Ani letní angína nebude mít šanci