Menu
WomanOnly
Domácnost

Proč nemít doma rozbité věci: moudrost feng-shui

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

14. 10. 2019

Máte doma plno rozbitých věcí schovaných na památku, i když už vám vlastně ani neslouží? A víte, že podle feng-shui vám vlastně škodí? Jaké jsou vlastně principy uspořádání domácnosti podle této prastaré nauky?

Co je feng-shui?

Feng-shui (feng-šuej) je čínské, tisíce let staré, učení využití prostoru k získávání pozitivní energie. Je úzce spjato s východní filozofií, řídí se principy jin-jang, světových stran a pěti živlů: ohně, země, kovu, vody a dřeva – hlavně tedy rovnováhy větru (feng) a vody (shui). Je cestou k tzv. pozemskému štěstí, pozitivní energii čchi, která, stejně jako ta negativní, vychází ze země a čerpáme ji z našeho blízkého okolí.

V praktickém životě jej můžeme uplatnit hlavně v bydlení a uspořádání nábytku a předmětů v naší domácnosti tak, aby se v prostoru kumulovala hlavně energie dobrá, která samozřejmě vede k úspěchu a štěstí v životě. V dnešní době toto umění již plně proniklo do západního světa a inspirovalo řadu lidí ke změně ve svém domácím prostoru.

Jak si doma harmonizovat tok energie

Každé místnosti a každému kusu nábytku nebo jinému předmětu se dá podle feng-shui přiřadit jeden ze živlů, a dále také jinový nebo jangový typ energie. Toto je klíčem k jejich harmonickému uspořádání. Přílišné užití červené barvy například může přitáhnout požár (doslovný i metaforický), ale přiměřené množství ohnivých prvků vnáší do domácnosti teplo a radost. Je tedy třeba myslet hlavně na rovnováhu.

Obývák a herna jsou například převážně místnosti jangové energie, dějiště aktivity. Jejich neuklízení nebo přeplněnost tím více přináší chaos. Jin pak zastupuje ložnice, kuchyň místa klidu. Energie se pochopitelně prolínají a střídají podle stavu místnosti a činností, které tam právě vykonáváme. Koupelna a záchod jsou místy odpadními, měly by se tedy zavírat, aby nám jimi pozitivní čchi neodtekla (jsou-li ale v zóně čchi negativní, mohou fungovat i příznivě).

Sektory podle pa-kua

Dvěma hlavními typy učení feng-shui jsou Škola tvaru – základní, řeší linie a obrysy a jejich vliv – a na ni navazující Škola kompasu, která se zabývá rozmístěním prvků na základě světových stran. Svůj domov tak můžeme rozdělit podle osmihranného schématu pa-kua na zóny, do kterých dle potřeby postavíme nábytek. Severní strana je například sektorem kariéry, jinu a vody, jihozápad centrem milostných vztahů a jangového typu země…

Ostré rohy pode feng-shui představují nebezpečí

Předměty s ostrými špičkami, rohy nebo hranami vystřelují pomyslné ,,otrávené šípy”, silné negativní výboje, které protínají dobrou čchi. Nedoporučuje se tedy v místě jejich působení jíst, pracovat, spát a déle pobývat. Rohům a hranám se můžeme vyhýbat, odvrátit je jinam, nahradit je zaoblenými nebo jim něco postavit do cesty a tím je vyblokovat.

Poblíž postele by neměly být ostré rohy ani elektronická zařízení, postel by neměla stát přímo v úrovni dveří. Není vhodné ani ostré osvětlení ložnice nebo křiklavé barvy. V kuchyni je třeba zase dobře hospodařit a zdravě jíst. Sporák, moderní obdoba krbu, je rodinným ohništěm a symbolem blahobytu. Neměl by stát naproti dřezu, dochází pak ke konfliktu ohnivé a vodní energie. Taktéž je důležité jej udržovat v dobrém stavu. Obecně platí, že veškeré domácí spotřebiče i předměty mají být funkční a zachovalé.

Rozbité věci znamenají destrukci

Významným zdrojem špatného čchi jsou nefunkční a rozbité předměty. Střepy a fragmenty mají velmi ostré hrany. Hlavně ale obsahují energii ničivého procesu, ať už náhlého, anebo pozvolného. Můžou nám i připomínat něco, co se nepovedlo nám samotným. Byť na podvědomé úrovni, tato energie nás ve výsledku určitým způsobem ovlivňuje.

Destrukcí může být myšlen i konflikt v mezilidských vztazích a zpřetrhaná pouta. Proto ani dárky od našich starých známých, se kterými souvisejí zlé vzpomínky, nepůsobí nijak valně. Řešením by mohlo být spirituální zanoření do nitra problémů a vzájemné odpuštění, je-li to možné, ovšem pro mnohé z nás je asi lepší se všeho zbavit a svůj prostor vyčistit.

Správná údržba jako prevence

Na údržbě záleží. Pokud chcete předejít disharmonii ve vaší domácnosti, řiďte se následujícími radami:

  • zastřihujte rostlinám mrtvé lístky a dobře je zalévejte
  • pravidelně čistěte a kontrolujte stav spotřebičů i elektroniky, používejte je správným způsobem
  • opravy přístrojů vyřizujte co nejdříve
  • křehké věci udržujte mimo dosah dětí
  • rozbité nádobí vyhazujte

Kintsugi: Japonci přetvářejí střepy v umění

Japonsko je domovem umělecké techniky kintsugi, jejíž název znamená “spojování zlatem”. Jedná se o opravy rozbitého nádobí lakem a natřením spojů drceným zlatem nebo i stříbrem. Na nádobách jsou tedy znatelně vidět kovem zvýrazněné linie – okraje jednotlivých částí. Myšlenkou kintsugi je krása nedokonalosti – rozbití je součástí příběhu oné misky a není třeba se za něj stydět, miska byla opravena a třpytí se teď zlatem, ba zasluhuje úctu pro svou historii.

Je toto tedy v rozporu s čínským feng-shui? Překvapivě ne. Oprava je přece jen, dá se říct, lepším řešením – úspornějším i filozoficky poučným. Jen je třeba správně rozlišit, co je ještě opravitelné a jakým způsobem se k opravě postavíte. Otráveně halabala odbyté sešití roztrženého závěsu, z kterého potom zírá pár hrubých kostrbatých stehů, energii rozhodně ještě více znesvětí.

Také se k tomu dá ale přistoupit i tak, že co kdysi bylo jedním předmětem, se může stát jiným. Některé zbytky a zlomky můžeme zařadit do tvůrčího procesu a vetknout do nich novou energii. Zbavíme se tak staré energie a stvoříme zbrusu novou věc. Hmota nezaniká.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Proč nemít doma rozbité věci: moudrost feng-shui