Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Prostata – co jste o ní možná nevěděli a proč je důležitá prevence

Petr Gorás

Petr Gorás

30. 1. 2022

Každý rok v listopadu si miliony mužů po celém světě v rámci akce Movember nechávají narůst knír, aby zvýšili povědomí o zdraví prostaty. Karcinom prostaty je totiž čtvrtou nejčastější rakovinou na světě a po určité době od vypuknutí je již neléčitelná. Nezhoubná zvětšená prostata zase způsobuje problémy s močením. K čemu vlastně prostata slouží a jak poznat začínající problémy? Proč se někdy prostatě přezdívá „mužský bod G“? A už jste naopak slyšeli i o ženské prostatě?

Prostata, nebo také předstojná žláza

Jaká je funkce prostaty? Vezměme to nejdříve ze zcela opačného konce: ženské pohlavní ústrojí je přírodou řešeno tak, že močová trubice a trubice určená k reprodukci jsou v podstatě odděleny. U mužů naopak existuje pouze jedna taková trubice pro oba účely. Proto musí v těle nutně existovat nějaký rozdělovač, který do této univerzální trubice pošle buď jen samotnou moč nebo jen samotný ejakulát. A právě to je hlavní funkcí prostaty – rozdělovat od sebe ejakulaci a močení. Proto se z hlediska anatomie nachází hned pod močovým měchýřem a kolem dokola obepíná močovou trubici. Zároveň prostatou prochází ejakulační vývody, které se napojují přímo na močovou trubici. Za normálních okolností je prostata velká jako vlašský ořech.

Další podstatnou funkcí prostaty je pak produkce tzv. prostatického sekretu, který se později stane součástí celkového ejakulátu – jedná se o zhruba 30 %, z varlat oproti tomu pochází pouhých 5 % ejakulátu. A ten zbytek? Ten pochází především ze semenných váčků, které jsou hned za močovým měchýřem.

Saw palmetto na prostatu znali už Indiáni. O co se vlastně jedná?

Mužský bod G. Anebo bod P?

Než se podíváme na zdravotní záležitosti, zastavme se nejdříve u něčeho pozitivnějšího. Jedná se zde samozřejmě o pouhou přezdívku a prostata nemá s – pořád ještě záhadným – ženským bodem G nic společného, ani není jeho fyzikálním dvojníkem. Přezdívá se mu tak pouze proto, že se jedná o vnitřní část mužského těla, která při dráždění dokáže navodit orgasmus. Příhodnějším označením, které u nás zatím není příliš zažité, je bod P – kde písmeno P samozřejmě odkazuje na prostatu.

Způsobů sexuálního dráždění prostaty je více než by si nejeden puritán dokázal vůbec představit. Někdy se těmto praktikám říká v angličtině „milking“ (dojení), protože občas dochází k vypuštění mléčné tekutiny. V zásadě jsou dvě základní možnosti dráždění – vnější a vnitřní. První možností je dotýkat se prostaty přes hráz, druhou samozřejmě přes anální otvor. Prostata se pak nachází zhruba pět centimetrů hluboko a existují různé polohy a úhly, jak se k „bodu P“ nejlépe dostat. Existují dokonce i speciální vibrátory na prostatu, které se vyznačují zvláštně zahnutým tvarem pro co nejlepší kontakt.

Zvětšená prostata

Jeden z nejčastějších problémů s prostatou je její (nezhoubné) zvětšení. Neví se přesně, proč k tomu dochází, ale předpokládá se vliv hormonálních změn. Typicky postihuje muže po padesátce. Dobrou zprávou je, že zvětšená prostata nemá za následek rakovinu, ani nezvyšuje riziko jejího vzniku.

U každého muže se zvětšená prostata může projevovat odlišně, problémem je ale většinou stlačování močové trubice a tlak na močový měchýř. To pak vede k typickým příznakům, které souvisí s močením. Může jít o častou potřebu močit, neschopnost úplně vyprázdnit močový měchýř, nebo vůbec samotné močení spustit.

Některým mužům ale nezpůsobuje zvětšená prostata vážnější problém a ani si jí nemusí být vědomi. U jiných mohou naopak nastat vážnější komplikace. Mezi ně patří především infekce močových cest a akutní retence moči (tedy neschopnost se vymočit).

Vrbovka neléčí jen prostatu. Kde roste a proč po ní sáhnout?

Léčba zvětšené prostaty

Zvětšenou prostatu může odhalit lékař při vyšetření prostaty pohmatem (o tom viz níže). Pokud stav není vážný, doporučuje se pouze upravení životosprávy a prostata se pak pravidelně sleduje. Pacient dodržuje následující opatření a doporučení:

  • omezení kouření a jakýchkoli jiných forem nikotinu
  • omezení alkoholu
  • omezení kávy a dalších nápojů obsahujících kofein
  • na večer by se měl celkově omezit příjem tekutin (ale pozor na dostatečný pitný režim přes den)

Pokud se však již objevují nepříjemné příznaky nebo je zvětšení prostaty vážnější, přistupuje se ke speciálním lékům, které zlepší odtok moči, případně ovlivní činnost testosteronu a dalších hormonů. Pokud nezaberou ani léky, může se přistoupit k chirurgickému zákroku.

V případě retence moči se musí přistoupit k cévkování (tzv. katerizace – zavedení měkké hadičky).

Zvětšená prostata a stres

Jak uvádí Harvard Medical School, nebyla zjištěna žádná spojitost mezi dlouhodobým stresem a zvětšováním prostaty. Přesto však doporučuje mužům se zvětšenou prostatou omezit ve svém životě míru stresu. Prokázalo se totiž, že muži s vyšší hladinou stresu mají mnohem větší problém vyprázdnit močový měchýř než ti, co během své nemoci nezažívají stres.

Rakovina prostaty

Po rakovině prsu, plic a tlustého střeva (a konečníku) je karcinom prostaty celosvětově čtvrtou nejčastější rakovinou. Při včasném odhalení je tato rakovina ještě léčitelná. Vzhledem k tomu, že se ranné stádium rakoviny prostaty ve většině případů nijak neprojevuje, lze ji odhalit jen při preventivní prohlídce. Nejohroženější skupinou jsou muži nad 50 let. Ale pozor, pokud se tato rakovina objevila u blízkých příbuzných, je rizikovým faktorem již věk nad 40 let.

Když už se rakovina prostaty začne projevovat, jsou příznaky často podobné nezhoubnému zvětšení prostaty – tedy problémy s močením a vyprázdněním měchýře. K tomu se může přidat i nepříjemný tlak během močení, problémy s erekcí, případně i krev v moči či ejakulátu.

Léčba je pak individuální a záleží na mnoha faktorech, jako je stádium karcinomu či zdravotní stav pacienta. Vedle chemoterapie, radioterapie, hormonové terapie a dalších standardních postupů se někdy přistupuje také k chirurgickému odstranění celé prostaty. Vedlejším důsledkem je pak menší objem ejakulátu a u některých mužů tzv. „suché orgasmy“, kdy nevyjde ven žádné sperma.

Zdravotní účinky chmele: Jeho sběračům se chce spát a nemají chuť na sex

Vyšetření prostaty. Stud a nechtěná erekce?

Z veřejného zdravotního pojištění je zde nárok na bezplatné preventivní vyšetření prostaty pohmatem u praktického lékaře jednou za dva roky. Případně jej může provádět i urolog. Vyšetření pohmatem je sice naprosto bezbolestné, přesto z pochopitelných důvodů vyvolává u mnoha mužů stud a ponížení, podobně jako třeba při kolonoskopii. Tím spíš může vyšetření vzbuzovat obavy, že během pohmatu prostaty může skutečně dojít k nežádoucí erekci. Je však třeba mít na paměti, že se pod bílým pláštěm nachází odborník, který takovéto úkony dělal už tisíckrát a není to pro něj nic než pracovní rutina.

Pokud vznikne podezření na onemocnění prostaty, dále se ověřuje zpravidla laboratorním rozborem krve. Může se přistoupit i k vyšetření pomocí zobrazovacích metod, jako je ultrazvuk, počítačová tomografie nebo magnetická rezonance. Méně často se přistupuje k odebrání části tkáně (biopsie prostaty).

Ženská prostata

Ženská prostata může znít jako naprostý protimluv, ale jedná se o skutečnou část ženského těla. Nachází se na přední straně vaginy a oficiálně se označuje jako Skeneho žlázy, pojmenované po jistém skotském gynekologovi. Jak informuje MedicalNewsToday, nové lékařské technologie a výzkumy ukázaly, že se vlastně jedná o ženský protějšek k mužské prostatě. Obsahuje totiž například stejné prostatické enzymy a předpokládá se i vliv na močení. Mimoto i ženy mohou dostat rakovinu prostaty, ačkoli je to „extrémně vzácné“. A jako by to nebylo už tak dost zamotané, existují i odborné názory, že ženská prostata je oním tajemným bodem G, o jehož existenci se gynekologové přou už dlouhá desetiletí. A také je zodpovědná za ženskou ejakulaci.

zdroje: medicinalnewstoday.com, healtline.com, nhs.uk, wcrf.org, vzp.cz, ikem.cz

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Prostata – co jste o ní možná nevěděli a proč je důležitá prevence