Menu
WomanOnly
Bylinky

Šanta kočičí. Co začne dělat vaše kočka, když si k ní přičichne?

Šanta kočičí je považována za bylinku výhradně určenou pro kočky. Dá se ale využít i jinak, nejen k radosti našich domácích mazlíčků. A klidně si ji můžete i vypěstovat doma na zahrádce. Jaká kouzla s kočkami dokáže, jak sklizenou šantu využít a co o ní píše ve svém herbáři renesanční lékař a botanik Mathioli?

Kde šanta roste a jak ji pěstovat?

Šanta kočičí (Nepeta cataria) je silně aromatická rostlina, kterou známe z domácích zahrádek. Patří do čeledi hluchavkovitých rostlin, má jemně ochmýřené listy a dorůstá délky i přes půl metru. Je to trvalka, která kvete v průběhu léta, zpravidla od července do září. Její květy mohou mít různou barvu, a to od odstínů modré, přes bílou až po šarlatovou. Záleží hlavně na tom, o jakou odrůdu rostliny se jedná. Šanta pochází z některých oblastí Evropy a Asie, kde roste spíše v horských oblastech.

Dnes si ale můžete šantu vypěstovat i na zahrádce ze semínek nebo sazeniček, a to na jaře nebo zkraje podzimu. Semena klíčí do tří týdnů, rostlinky pak na zahradě snadno zplaňují a samovolně se rozšiřují. Šanta potřebuje hodně sluníčka, ale také dostatek vláhy. Je ale pravda, že je vcelku odolná a zvládne i větší sucho nebo ztížené podmínky.

Pes nebo kočka? Jaké domácí mazlíčky preferujete podle znamení zvěrokruhu?

Jaké má šanta kočičí účinky a jaké látky obsahuje?

Šanta je svým způsobem halucinogen. Už kdysi se kvetoucí nať kouřila nebo se žvýkal kořen. Také se jí přezdívá kočičí kokain, což mluví za vše. Šanta obsahuje flavonoidy, mastné kyseliny, fenoly, silice (thymol, kafr, geraniol, citronellol, karvakrol, piperitol a další), iridoidy, alkaloidy, kyselinu nepetalovou a nepetalakton. Nepetalakton je látka, která má antivirové, antibakteriální, protiplísňové a insekticidní účinky, čehož se úspěšně využívá třeba v případě různých repelentů. Účinné látky z šanty kočičí totiž dokonale odpuzují hmyz a parazity, například i mšice, komáry, šváby, blechy, klíšťata a podobně, údajně také myši a krysy. Kočky (a také velké šelmy) však naopak šanta magicky přitahuje.

Šanta kočičí má ale i léčivé účinky. Využít se dá při nachlazení a různých virózách, při horečce, bolestech hlavy a migrénách, také při bolestech zubů (doporučuje se žvýkat listy). Má močopudný, dezinfekční, spasmolytický, lehce euforizující a celkově zklidňující účinek. Také podporuje trávení a povzbuzuje chuť k jídlu, dříve se sušená nať využívala i jako koření do jídla. Šanta zkrátka může člověku pomoci, když je nemocný. A pokud ji máte na zahrádce, víte, po čem v případě potřeby sáhnout. Údajně také podporuje plodnost, pokud si ženy připraví z odvaru šanty koupel.

Jak působí šanta na kočky?

Opojné látky z šanty vyhledávají hlavně kočky, které jsou po nich v podstatě doslova zfetované. Rostlině se též říká catnip – a právě pod tímto názvem můžete sehnat různé zahraniční přípravky a hračky pro kočky obsahující šantu. Nejčastěji se sušená šanta přidává do hraček pro kočky, ale existují i roztoky obsahující šantu, kterými můžete kočce postříkat škrabadlo, pelíšek nebo jej využít na sedačku proti blechám a podobně.

Opojná vůně šanty láká sexuálně zralé a dospělé kočky, které jsou k ní přitahovány takřka magickou silou. Šanta ale nepůsobí na koťata a staré kočky. Na druhou stranu se uvádí, že i kastrované dospělé kočky si se šantou přijdou na své. V podstatě se dá jednoduše shrnout, že šanta na polovinu koček dost výrazně působí, a na tu druhou prostě ne.

A jak to probíhá? Vyzkoušejte a uvidíte. Nejčastěji se kočka začne válet a chovat se jako smyslů zbavená v záhonu se šantou nebo když jí nabídnete sušenou šantu či nějakou hračku, která šantu obsahuje. Po pár minutách ale dochází k útlumu kočky, protože se projevuje sedativní účinek šanty. Nemusíte se však bát, nebylo zjištěno, že by šanta měla být návyková a že by měla kočce ublížit. Obdobně kočky reagují také na bylinku kozlík lékařský, která má výraznou opojnou vůni.

Bylinkové polštáře do ložnice vám pomohou se stresem i chrápáním. Které vybrat?

Jak zpracovat šantu?

Šantu sbírejte za suchého a slunečného počasí. Sbírá se kvetoucí nať, která se dává sušit, například v trsech pověšených květem dolů. Pokud si budete chtít připravit ze šanty čaj, zkuste spíše studený macerát nebo přelijte sušenou nať převařenou vodou o teplotě maximálně 70°C, nikoli vroucí vodou, která by spálila mnohé silice a účinné látky. Dále si můžete nechat květy a listy šanty louhovat v lihu či vodce, a to po dobu minimálně dvou týdnů v průhledné skleněné uzavřené lahvi na slunci. Výsledný alkoholový macerát můžete použít i jako repelent proti hmyzu.

Kočkám pak nabízejte sušenou nať šanty, kterou můžete i zašít do malých pytlíčků, míčků či takzvaných “myší”, se kterými si kočky rády hrají. Takovou myš si můžete snadno ušít doma, stačí zbytky látek, myš vycpat, přidat šantu, zašít, vytvořit z provázku ocásek a nakreslit nebo vyšít myšce oči a čumáček. Nic složitého na tom není.

Šanta podle Mathioliho herbáře

Známý renesanční lékař a botanik Mathioli ve svém herbáři šantu nazývá kocurník. Původní rostlina měla květy bílé a rostla na rumištích a podél cest. Mathioli uvádí, že kocurník je dobrý proti všem nedostatkům hlavy, proti závrati a ospalosti, strnutí a šlaku (zřejmě mrtvice a infarkt), také pro dušné (astmatický záchvat). Pomáhá při potížích s játry a ledvinami, při žloutence, vyhání z těla toxiny, mírní křeče a spolu s fíky či medem čistí zahleněné plíce a průdušky. Také u žen podporuje plodnost. Kocurník je prý dobrý i na klouby, zejména jako obklad.

Zdroje: Mattioliho herbář, Echte Katzenminze

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Šanta kočičí. Co začne dělat vaše kočka, když si k ní přičichne?