Menu
WomanOnly
Péče o vlasy

Šedivění vlasů. Můžeme s ním bojovat jinak než barvením?

Redakce

Redakce

12. 10. 2017

Jako první každého napadne barvení vlasů, ovšem proti šedinám se dá bojovat i úpravou životního stylu a posilováním imunity organismu. Nabízí se ovšem i celá řada dalších možností, které vám dnes postupně představíme.

Co rozhoduje o barvě našich vlasů

Barvu našich vlasů nám zajišťuje pigment melanin. Čím více máme eumelaninu – tmavého melaninu, tím tmavší vlasy máme. Pheomelanin způsobuje naopak světlé zbarvení vlasů. Pheomelanin ovlivňuje vlasy zrzavé, načervenalé a blond.

Jak pečovat o šedivé vlasy, aby byly stále krásné?

Genetika ovlivňuje šedivění

Podobně jako je i vypadávání vlasů dáno geneticky, tak je tomu i se šedivěním vlasů. Nemusí být tedy nijak výjimečná situace, kdy vaše vlasy zešediví třeba již ve 20 nebo 30 letech, pokud tomu bylo to tak i u vašich rodičů. Ve většině případů za to může genetika. Pokud byli vaši rodiče také šediví již ve dvaceti, nic moc s tím nenaděláte.

Kde se objevují na hlavě první šediny

První šediny s největší pravděpodobností každý z nás objeví nejdříve kolem skrání. Až v druhé fázi šedivění se začnou objevovat šedivé vlasy na zbytku vlasového porostu. Dokud jste nezaznamenali dosud žádné šediny právě vepředu, nemáte ve vlasech nejspíš ani žádné šedivé vlasy kdekoli jinde. Ve výjimečných případech se stává, že se některým lidem objeví jeden šedivý pramen například v ofině anebo, že jim rychle zešediví všechny vlasy. To bývá ale mimořádný jev způsobený obvykle silným psychickým šokem, vystavením organismu silné stresové situaci, například ztrátě blízké osoby nebo jinému traumatu.

Životní styl může šedivění urychlit

Pokud jste kuřáci, máte problémy se štítnou žlázou anebo trpíte chudokrevností, případně předčasným nástupem menopauzy nebo nedostatkem některých vitamínů, může vás šedivění vlasů překvapit mnohem dříve, než je to u ostatních členů vaší rodiny běžné. Může zato totiž vaše životospráva. Ta ovlivní jak rychlost šedivění, tak i urychlení jeho nástupu. Nemalou roli v procesu šedivění hraje i stres a vyčerpání organismu.

Šedivé vlasy a vitamíny

Bojíte se předčasného šedivění? Pak zařaďte do svého jídelníčku více potravin s obsahem vitamínu B 12. Při letních úpalech chraňte svůj vlasový porost vhodnou pokrývkou. UV záření může vašim vlasům přivodit předčasné šedivění. Na trhu je k dostání přípravek FOLIAGIN – směs vitamínů s přidaným enzymem katalázou. Právě nedostatek tohoto enzymu podle vědců ústí v proces šedivění vlasů. Podpoříte-li užíváním tohoto přípravku nárůst enzymu katalázy, pomůžete tělu produkovat více pigmentu melaninu. Vašim vlasům rozhodně neublíží ani podávání potravinových doplňků, které v sobě zahrnují základní stavební součásti vlasu, například vápníku, křemíku, zinku, hořčíku a kyseliny pantotenové nebo biotinu.

Šedivé vlasy – barvení

Barvení šedivých vlasů není zcela jednoduchá metoda. Naštěstí se se svými vlasy můžete vždy svěřit odborníkům, kteří tento problém vyřeší za vás. Šedivé vlasy se barví jinak při prvním barvení a jinak při barvení dorůstajících vlasů. Ještě před barvením vám kadeřník na základě přiložení barevné smyčky určí procento šedivosti vlasů. Tento proces je důležitý proto, aby se předešlo nerovnoměrnému překrytí šedivých a přírodních vlasů. Při barvení módním odstínem bude barva intenzivnější, všechny šedivé vlasy budou prosvítat. Do 25 % šedivosti vlasů se míchá módní odstín s odstínem přírodním v poměru 2:1. Do 50 % šedivosti se míchá módní barevný odstín na vlasy s přírodním v poměru 1:1. Avšak při šedivost vlasů vyšší než 50 % je třeba míchat módní odstín s přírodním v poměru 1:2. Hodně šedivé, tvrdé a sklovité vlasy je nutné před barvením ještě předpigmentovat, to znamená otevřít vlasy pro nasycení barvou. Díky předpigmentaci pak barva snáze proniká do vlasů. Barvicí směs se pak při samotném barvení nanáší nejprve od kontur obličeje, přes temenní část a až nakonec na týlní partii. Je dobré oddělovat velmi tenké pramínky vlasů, aby byly vlasy dobře probarvené. Barva se nanáší rovnou do celé délky vlasů a nechává se působit dle potřeby od 30 do 40 minut.

Šedivé vlasy ve 20 letech

Předčasné šedivění vlasů označované jako canities praecox může být projevem velice vzácně se vyskytujících geneticky podmíněných syndromů. Na šedivění a čas jeho nástupu má výrazný vliv rasa. Běloši šedivějí bohužel dříve, než lidé jiné barvy kůže. Tento proces u bílé rasy může nastat kolem 35. roku. V tom máme velkou nevýhodu například oproti lidem asijského původu, u nichž šedivění nastává až kolem 40. roku věku. U černošské populace dokonce až na přelomu 45. roku. Šedivění již ve dvaceti letech tedy není zcela běžné. Pokud kouříte, měli byste s tímto zlozvykem skoncovat. I kouření totiž může stát za šedivěním vlasů. Jestli je šedivění v tomto věku i vaším problémem, udělejte z něj přednost. Vsaďte na módní barvu vlasů a poraďte se s kadeřníkem, jak šediny ozvláštnit přelivem anebo melírem.

Šedivění vlasů v mládí

U každého z nás se mohou šediny objevit v jiném věku. I když se u některých z nás objeví první šediny již v mládí, ještě to zdaleka nemusí znamenat, že dotyčný stárne rychleji, než všichni ostatní. Pravidlem je, že větší míra šedivých vlasů se objevuje až u lidí okolo 40. roku věku. Obvykle ale mnohem dříve tu a tam zaznamenáme pár šedivých vlasů na své kštici všichni. Melanocyty, buňky ve vlasových koříncích produkující barevný pigment našich vlasů jsou zodpovědné zároveň i za jejich šedivění. Jak nám roky přibývají, melanocyty začnou pracovat nepravidelně a nakonec se produkce melaninu zastaví úplně. U každého se tento proces odehraje v jinou dobu. Nazanedbatelnou roli v tomto směru hraje i působení UV záření, kterému jsou naše vlasy dnes a denně vystavovány.

Za šedivěním mohou stát i nemoci

Neodmyslitelnou roli při šedivění našich vlasů sehrává kromě dědičných faktorů i naše zdraví. Náš celkový zdravotní stav určuje, kdy se náš organismus dříve unaví, a kdy buňky vlasových kořínků již nebudou tak produktivní jako dříve. Není to jen stres a nevyvážená psychika, které nám mohou přivodit předčasné zešedivění. Jsou to i závažnější nemoci některých orgánů jako například ledvin, jater, štítné žlázy a také krevního oběhu nebo tak závažná onemocnění jako je Hutchinsonův-Gilfordův syndrom, Wernerův syndrom, Downův syndrom nebo autoimunitní onemocnění štítné žlázy.

Za šedivé vlasy se rozhodně nemusíte stydět. Podívejte, jak mohou vypadat krásně!

Přípravek proti šedivění vlasů

Vezmeme-li v úvahu souvislost mezi stavem našich jater a šedivěním vlasů, mohl by pomoci v tomto případě Regalen zaměřující se na detoxikaci těla, výživu chrupavek, kvalitu kloubů a vlasů. Obsahuje přírodní látky extrahované například z ostropestřce mariánského, pelyňku brotanu, mochny nátržníku a smetanky lékařské. Pro muže existuje na našem trhu vlasová voda Grecian 2000 pracující s přirozenými složkami vlasu. Díky jejich působení se ve vlasech vytváří zcela podobný pigment, jako byly melaniny způsobující původní zabarvení vlasů. Přípravek se používá denně a nanáší se na suché vlasy.

Jak zabránit šedivění vlasů

Smiřte se s tím, že šedivění vlasů můžete pouze zpomalit, ale nepodaří se vám jej úplně zastavit. Šedivění vlasů a rychlost tohoto procesu je dána geneticky. Nově provedené výzkumy ale dávají jistou naději vlasům, které přišly o svůj pigment v důsledku nemoci. S velkou pravděpodobností bude možné u takových vlasů pigment obnovit, alespoň tak to tvrdí výsledky výzkumů. Jiné výzkumy tvrdí, že existují látky, jako například kofein a niacinamid, které jsou proslavené svými protistárnoucími vlastnostmi. Právě tyto látky výzkumníci zapojují do přípravků, které mají navrátit vlasům jejich barevnost.

Šedivé vlasy ale zdaleka nemusí být takový problém, jak si myslíte. Jsou totiž mnohem pevnější než vlasy barevné anebo dokonce barvené. V mnoha případech tedy rozhodně není chybou nechat vyniknout jejich kvalitu i barvu a podpořit tak zajímavost vašeho vzhledu. Udělejte zkrátka z této malé nedokonalosti svou velkou přednost.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Šedivění vlasů. Můžeme s ním bojovat jinak než barvením?