Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Sexuální anorexie není pouhá nechuť na sex. Je to vážnější

Jana Albrechtová

Jana Albrechtová

21. 4. 2018

Mentální anorexie, to ano, to jste už někdy slyšeli, možná jste si jí sami prošli anebo někdo z vašich blízkých, ale sexuální anorexie? I to existuje. Není to však nic nového, jenom se prostě ten specifický odpor k sexu nějak pojmenoval. Možná zjistíte, že tímto druhem anorexie dokonce trpí někdo z vašich blízkých, anebo možná dokonce vy.

Anorexie nepostihuje jen ženy

Mentální anorexie není ženská nemoc a trpí jí také poměrně velké procento mužů. Ženy však v tomto ohledu vedou a vedou také v procentu sexuální anorexie, třebaže ani muži nejsou výjimkou.

Sexuální nebo mentální, vychází to skoro nastejno

Schválně, když budete číst následující řádky, mějte na paměti mentální anorexii, všimnete si, kolik společných rysů má mentální a sexuální anorexie. Dokonce zjistíte, že anorektikové, jak mentální, tak sexuální, velmi část trpí i bulimií – mentální i sexuální.

Anorexii je potřeba chápat jako neustálé omezování něčeho. Ne jen jídla, ale čehokoli. Například sexu. Prostě jakéhokoli potěšení.

Problémy žen s hormonální nerovnováhou nesouvisí jen s menstruací. Umíte ji rozpoznat?

Kdy je nechuť na sex normální?

Snad každá žena má občas chvíle, kdy nemá chuť na intimní záležitosti se svým partnerem. To je úplně normální a touto nechutí mohou trpět pochopitelně i muži. Proto se sexu vyhýbáte. Jste unavení, vystresovaní nebo se prostě necítíte sexy, přitažliví, oteklí, přejedení a nadmutí. Není se tedy čemu divit, když se vám prostě nechce. Nebo jste naštvaní na partnera, to je potom nechuť zcela na místě.

Kdy nechuť na sex zavání sexuální anorexií?

Nedostatečný sexuální apetýt je jedna věc, ale odmítání sexu, protože jej vidíte jako nechutný, je věc druhá. Strach nebo odpor k intimnostem může mnohdy za úplné odmítání sexu. Není ani divu, že po dlouhodobém odmítání vezme za své i partnerství. Protějšky sexuálních anorektiků, kteří mají běžné sexuální touhy, se tak cítí zraněně, zmateně, naštvaně, rozmrzele a odmítnutě.

Kdo si něco začne se sexuálním anorektikem?

Jistě vám teď v hlavě vyvstala otázka – tak proč si někdo se sexuálním anorektikem vůbec něco začne? Pokud jste už byli někdy skutečně zamilovaní, jistě víte, že o sex v prví řadě nejde. Je to souznění, sympatie, společný smysl pro humor, mít si co říct… Pak, pak ale přirozeně dojde i řada na sex. Teprve tehdy partner pozná, co to sexuální anorexie je. Anebo možná také ne…

Mentální a sexuální anorexie vs. mentální a sexuální bulimie

Je zajímavé, jak je sexuální anorexie podobná mentální anorexii. Také je velmi zajímavé, že stejně tak mentální anorektikové často trpí i mentální bulimií, tak i sexuální anorektici trpí mnohdy sexuální bulimií. U mentální anorexie je hladovění střídáno záchvatovitým přejídáním a následným zvracením. A jak je tomu sexuální anorexie? I sexuální anorektikové mívají období totálního odmítání sexu a pak cítí obrovskou potřebu sex mít. Takže se stejně tak jako bulimikové jídla, nemohou nabažit sexu.

Odpověď je tedy nasnadě

Což může být odpovědí na otázku, proč si někdo se sexuálním anorektikem něco začne. Prostě se ze začátku zdálo, že se vztah vyvíjí zdravě, správnou cestou, tak jako každý jiný.

Asexualita jako nová sexuální orientace. Jak se žije bez sexu?

Sexuální anorexie je jiná než celibát

Sexuální anorexie není totéž co sexuální abstinence nebo celibát. Ty jsou na rozdíl od sexuální anorexie drženy z určitého a mnohdy pochopitelného důvodu a zřejmě se u nich ani nedá hovořit o nechuti k sexu.

Veškerou energii soustředí na vyhýbání se

U sexuální anorexie je veškerá energie namísto k sexu, soustředěna na vyhýbání se jakýmkoli intimnostem za každou cenu. Jakémukoli rozhovoru nebo narážkám na sex. Pokud dotyčný zrovna netrpí sexuální bulimií, právě ve fázi, kdy ve vztahu dochází k prohlubování, začne sexuální anorektik celý vtah sabotovat.

Nejen sexuální život je ohrožen

Sexuální anorektikové často nemyslí na nic jiného, než na způsoby, jak se čemukoli spojenému se sexem, vyhnout. Není tak negativně ovlivněn jen jejich intimní život, ale také mnohdy tato posedlost zasahuje do práce, rodiny, přátel, koníčků a narušuje jinak normální život.

Nenávist a stud

Sexuální anorektikové často pociťují stud, mají nízké sebevědomí, nenávidí sebe sami, své tělo. Velmi často jsou tito lidé perfekcionisty, kteří se bojí udělat jakoukoli chybu. Mnohdy i své vlastní pohlaví považují za slabé, nebo špatné, proto spíše tíhnou k opačnému, tedy tomu silnějšímu pohlaví. Na druhou stranu také mohou považovat opačné pohlaví za strašlivé.

Ztratila jste chuť na sex? Obnovte svou sexuální touhou pomocí jógy a jídelníčku

Co sexuální anorexii způsobuje?

Ona sexuální anorexie totiž velmi souvisí s traumatem. Například s traumatem z dětství, kdy rodiče zanedbali péči o dítě, docházelo k sexuálnímu obtěžování nebo znásilnění.

Sebepoškozování

Jelikož se anorektik mnohdy nenávidí, není neobvyklé, že dojde i na sebepoškozování. Takové sebepoškozování může vypadat jako různá řezná poranění, modřiny anebo simultánní jednání, jako je přejídání, workoholismus nebo přílišné utrácení.

Nejsou hodni základních lidských potřeb

Ta nenávist sebe sama je skutečná. Takový člověk skutečně věří, že je špatný, že není hoden základních lidských potřeb, jako je třeba láska. Nevěří proto, že by je někdy někdo mohl skutečně milovat. Pochybuje o tom, že by jej někdo jiný dokázal uspokojit jeho potřeby, proto často spoléhá jen sám na sebe. Takový člověk si tak drží lidi od těla, jelikož takové jednání považuje za bezpečné a pohodlnější, než být v jejich blízkosti.

Jak na sobě sexuální anorexii poznáte?

Jak poznáte, že jste prostě jen ztratili na sex chuť kvůli stresu, nevolnostem, depresi, úzkosti, hormonální nerovnováze? Jak poznáte, že to není sexuální anorexie?

Strach a zlost

Jedním z klíčových signálů, že se jedná o sexuální anorexii je pocit strachu nebo zlosti, když má na sex přijít. Možná také ztuhnete, když se nacházíte v intimní situaci, pociťujete velký stud a své tělo považujete za odporné.

Možná se vám prostě jen nechce

Nepleťte si proto sexuální anorexii s asexualitou. Asexuální lidé sice nemají o sex zájem, ale nejsou sexuálními anorektiky. Asexualita postihuje jen velmi malé procento populace. Většina z nás sice z času na čas pocítí nechuť na sex, ale nejedná se o sexuální anorexii. Pokud se vám tedy pouze nechce, nejedná se sexuální anorexii.

Jak se sexuální anorexie léčí?

V prvé řadě je potřeba pochopit, kde kořeny problémů s anorexií pramení. Ke vzniku sexuální anorexie může přispět řada faktorů. Není ovšem způsobena nízkým libidem, jelikož nesouvisí s hormonální nerovnováhou. Ani to není totéž, co asexualita. To už víme. Sexuální anorexie souvisí především s psychikou a její sílu může umocnit deprese, úzkost, týrání, problémy ve vztahu, vnímání svého těla či sexuální nezkušenost.

Účinná je psychoterapie

Nejúčinnější léčbou je tak psychoterapie nejen sexuálního anorektika, ale páru. Je potřeba odhalit problém, který sexuální anorexii způsobuje a pokusit se změnit nesprávné nastavení v hlavě. Mnoho lidí se sexuální anorexií nikdy nemělo sex a vždy dělali všechno proto, aby se nejen sexu samotnému, ale také mluvení o něm, vyhnuli. Je tedy pro ně vhodné i sexuální vzdělání, které jim pomůže jejich problému porozumět a pochopit, že na sexu není nic špatného.

Trpíte sexuální anorexií?

Pokud je sexuální anorexie váš problém, navštivte odborníka, který vám v této záležitosti pomůže. Pokud máte partnera, nic před ním neschovávejte a mluvte s ním na rovinu. Jednak to pomůže vám, ale i vašemu vztahu, jelikož se partnera nebude cítit odmítnut a pochopí, proč intimnosti s ním odmítáte a že za to vy nemůžete.

Ohodnoťte tento článek:
3,6
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Sexuální anorexie není pouhá nechuť na sex. Je to vážnější