Menu
WomanOnly
Sex

Tiché sexuálně přenosné nemoci. O kterých onemocnění nevíte, že je máte?

Jana Albrechtová

Jana Albrechtová

30. 11. 2017

Tiché sexuálně přenosné nemoci. Proč jsou tiché? Prostě protože ani nemusíte vědět, že je máte, nemusí se projevit žádnými symptomy a vy si tak klidně můžete myslet, že jste zcela zdraví. U některých nemocí, jako je lidský papilomavirus (HPV), nemusí být nutně ohroženo zdraví. Není však nic zrádnějšího, nežli HPV, jelikož záleží především na typu papilomaviru. Některé mohou způsobit rakovinu nejen děložního čípku, ale také mužského pohlavního orgánu.

STD nejsou tabu

Často se pro pojem sexuálně přenosných onemocnění používá i v České republice anglická zkratka STD (Sexually Transmitted Disesases). STD jsou takové infekce, které se přenáší z člověka na člověka při vaginálním, análním nebo orálním pohlavním styku. Třebaže se jedná o velmi intimní téma, ve vyspělém světě se nejedná o tabu, jelikož tyto nemoci jsou mezi populací celosvětově velmi rozšířeny. Je proto velmi nepravděpodobné, žijete-li sexuálním životem, že jste se nikdy v životě s STD nesetkali…

…skutečnost je ovšem taková, že…

nějaký typ STD má mnoho lidí, a to i ve vašem okolí a možná ji máte i vy, jen o ní nevíte. U jednoho se totiž projevit může, kdežto u druhého se symptomy prostě neprojeví. To ovšem neznamená, že žádnou STD člověk nemá, může být pouze nevědomým přenašečem, což je ve své podstatě ještě horší. STD mohou být nebezpečné, nicméně dá se na ně otestovat a dobrou zprávou je, že většina STD je snadno léčitelná. Nejzrádnější na tom všem je, že se některým STD prostě nevyhnete, a to ani používáte-li poctivě kondom.

S HPV virem se za život setká skoro každý. Jak moc nás ve skutečnosti ohrožují?

Klíčová fakta

  • Více než jeden milion lidí denně chytne STD.
  • Je odhadováno, že každý rok onemocní 357 milionů lidí novou infekcí, přičemž jednou ze čtyř STD jsou chlamýdie, kapavka, syfilis a trichomoniáza.
  • Více než 500 milionů lidí má v sobě genitální virus herpex simplex.
  • Více než 290 milionů žen má HPV (human papillomavirus – lidský papilomavirus).
  • Naprostá většina STD jsou buď zcela bez příznaků, anebo pouze s mírnými projevy, které člověk ani nepovažuje za STD.

Tiché sexuálně přenosné nemoci, které to jsou?

Lidský pailomavirus (HPV)

HPV je zkratka pro lidský papilomavirus, který je běžnou sexuálně přenosnou infekcí. Ve většině případů je HPV neškodné a může odeznít samo, nicméně některé druhy HPV mohou vést až k rakovině nebo genitálním bradavicím. HPV není jen jeden typ, ale existuje jich více jak 100, přičemž 40 druhů se projeví v genitální oblasti – na vulvě, vagíně, děložním čípku, konečníku, penisu či šourku, mohou se objevit i mimo genitální oblast, a to v ústech či v krku. Tyto druhy HPV jsou sexuálně přenosné (jiné typy HPV přenosné sexuálně nejsou, jako jsou klasické bradavice, nikoli ty genitální). Ve své podstatě se dá říci, že téměř každý, kdo měl kdy sexuální styk, má nebo se setkal s HPV virem, nicméně, většina lidí nezaznamená žádné jeho projevy a tudíž netuší, že jsou infikováni.

Antikoncepční kroužek. Víte, jak se používá nejoblíbenější novinka?

Co je dobré o HPV ještě vědět:

  • Dva typy HPV – 6 a 11 – stojí za většinou případů výskytu genitálních bradavic.
  • Minimálně 12 typů HPV může vést k rakovině, typy 16 a 18 stojí za většinou rakovinových případů. Nejčastěji jsou tyto typy spojovány s rakovinou děložního čípku, ale mohu způsobit i rakovinu vulvy, vagíny, penisu, konečníku, úst či krku.
  • HPV se patrně nevyhnete, ale můžete se nechat očkovat (třebaže očkování proti HPV je velmi kontroverzním tématem).
  • Ani pohlavní styk s kondomem není v tomto ohledu 100 % bezpečný, proto je dobré nechat se na HPV testovat.
  • Nikdy nemůžete obvinit svého současného partnera z toho, že na vás přenesl HPV. HPV jste mohla mít v sobě dlouho, dlouhá léta, přičemž stačí oslabený imunitní systém nebo velký stres, který spustí například výsev genitálních bradavic. Aby došlo k nákaze HPV, stačí pouze jeden jediný nechráněný sexuální styk v životě, třebaže jak jsme si již řekli, ani kondom není 100 % ochranou před HPV.

Herpes

Herpes je virem mezi populací velmi často rozšířeným. Je to prostě ta ošklivá bolestivá zima, která dokáže zkazit každý večírek, na který se tak dlouho dopředu těšíte. Právě protože je bolestivý, víme o něm. To nás upozorní na to, že máme zimu. Jenomže ne u každého zima se projevuje bolestivými boláky. Ve skutečnosti se totiž odhaduje, že až 90 % lidí s herpes simplex 2 netuší, že tento vir vůbec mají. Třebaže herpes může, ale nemusí, být bolestivý a nepříjemný, obvykle nevede k dalším vážnějším zdravotním problémům.

HSV-1 vs. HSV-2

Herpes způsobují dva rozdílné, avšak velmi podobné, viry – herpes simplex typu 1 (HSV-1) a herpes simplex 2 (HSV-2). Herpes se nedá bohužel vyléčit, ale existují přípravky, které mohou příznaky zmírnit anebo snížit pravděpodobnost přenosu na jiného člověka. Zatímco je herpes nejinfekčnější zrovna v době, kdy se projeví právě tím bolákem, herpesem můžete někoho nakazit i v období, kdy žádnou zimu na ústech nebo v genitální oblasti nemáte. Ani kondom není 100 % ochranou proti herpesu, jelikož může snadno sklouznout, nebo vůbec postiženou oblast nezakryje.

Je nějaký rozdíl mezi genitálním a orálním oparem?

Jestliže chytnete HSV-1 nebo HSV-2 a objeví se na genitáliích, jedná se o genitální herpes. Jestliže chytnete HSV-1 nebo HSV-2 a boláky se objeví okolo rtů, jedná se o orální herpes. HSV-1 obvykle způsobuje orální herpes a HSV-2 ten genitální, nicméně je zcela možné, že se oba typy herpesu objeví v jiné oblasti. Například HSV-1 se vám může objevit na genitáliích, jestliže vám někdo s orálním oparem bude poskytovat orální sex. Stejně tak se může HSV-2 objevit v orální oblasti, pokud došlo k orálnímu styku s člověkem nakaženým HSV-2 na genitáliích.

Co je dobré o herpesu ještě vědět:

  • Herpes je celoživotním problémem, nikdy jej z těla nedostanete.
  • Více než polovina Američanů má orální herpes a jeden ze šesti Američanů má genitální herpes.
  • Herpes, bez ohledu na typ viru, se projevuje boláky na vulvě, vagíně, děložním čípku, konečníku, penisu, šourku, vnitřních stehnech, rtech, v krku a může se vyskytnout i v očích.
  • Šíří se kožním kontaktem.
  • Jestliže se dotknete oparu a neumyjete si poté ruce, můžete tak roznést opar například na ústa, genitálie nebo do očí, stejně tak můžete infikovat někoho, koho se s neumytými rukami dotknete.
  • Můžete být pouhým přenašečem viru, to znamená, že jej v sobě mít můžete, ale symptomy se na vás neprojevují.
  • Herpes není nebezpečný, je pouze nepříjemný.

Chlamydie

Chlamydie jsou jednou z nejčastějších sexuálně přenosných nemocí u žen pod 25 let. Přezdívá se jí taktéž „tichá infekce“, jelikož se u mnoha nakažených prostě nijak neprojeví. Snadno se chlamydie zamění s kvasinkovou infekcí nebo bakteriální vaginózou, proto je důležité při bolesti, pálení nebo výtoku navštívit gynekologa. Dalšími příznaky chlamydií může být krvácení mezi periodami, bolest břicha či v bedrech a bolest během pohlavního styku. Je odhadováno, že se chlamydiemi ročně nakazí na 3 milionů Američanů většinou ve věku 14 – 24 let. Chlamydie se šíří vaginálním, análním a orálním sexem. Infekci obsahuje jak sperma, tak preejakulační a vaginální tekutiny.

Co je dobré o chlamydiích ještě vědět:

  • Inkubační doba je 1 – 3 týdny.
  • Projevy chlamydií: citlivý vřídek na genitálu, výtok, krvácení mezi periodami, bolest břicha nebo v bedrech, zduření mízních uzlin v tříslech, zimnice, horečka, pálení při močení, nateklá a bolestivá varlata, bolest kloubů
  • Chlamydie mohou negativně ovlivnit plodnost a u těhotných žen způsobit potrat.
  • Mohou infikovat penis, vagínu, děložní čípek, konečník, oči při mnutí očí infikovanými rukami či hrdlo.
  • Chlamydie jsou bakteriální infekcí a dají se snadno vyléčit antibiotiky, ale jestliže se nezačnou léčit ihned, do budoucna se mohou z neléčených chlamydií vyvinout vážné zdravotní komplikace.
  • Chlamydie se nešíří běžným kontaktem, takže je nemůžete chytnout sdílením nápojů, jídla, polibkem, objetím, držením za ruce, kašláním, kýcháním nebo sezením na stejné toaletě.

Vagina. 10 věcí, které by o ní měly vědět nejen ženy!

Kapavka

Stejně tak jako je tomu u chlamydií kapavka je bakteriální infekcí a bývají jí nejčastěji postiženy sexuálně aktivní ženy mladší 25 let a podobně jako u chlamydií, většina nakažených kapavku ve skutečnosti na sobě ani nepozná. Jelikož si jsou tyto dvě nemoci velmi podobné, bývají často diagnostikovány společně. Kapavka se taktéž projevuje krvácením mimo periodu, vaginálním výtokem, bolestí či pálením při močení. I kapavka se snadno zamění za zánět močového měchýře nebo vaginální infekci.

Co je dobré o kapavce ještě vědět:

  • Inkubační doba kapavky je 2 – 14 dnů
  • Přenáší se vaginálním, análním a orálním sexem. Infekci obsahuje jak sperma, tak preejakulační a vaginální tekutiny.
  • Vyskytuje se na penisu, vagíně, děložním čípku, konečníku či v očích (při mnutí očí infikovanýma rukama) nebo v hrdle.
  • Neléčená kapavka může vést k zánětlivému onemocnění pánve či poškodit reprodukční orgány. V extrémních případech může kapavka člověka ohrozit i na životě, jelikož se infekce může dostat například do krve, mozku, srdce či kloubů.
  • Kapavka během těhotenství je také nebezpečná pro dítě, jelikož může přivodit předčasný porod, nízkou porodní váhu, potrat nebo jiné zdravotní problémy jako je slepota nebo infekce krve
  • Většina infikovaných lidí ani netuší, že má kapavku.
  • Kapavka se šíří vaginálním, análním a orálním sexem.
  • Nakažení kapavkou můžete zabránit užíváním kondomu.
  • Kapavka se nešíří běžným kontaktem, takže je nemůžete chytnout sdílením nápojů, jídla, polibkem, objetím, držením za ruce, kašláním, kýcháním nebo sezením na stejné toaletě.

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Tiché sexuálně přenosné nemoci. O kterých onemocnění nevíte, že je máte?