Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Tlustice vejčitá. Nenáročný sukulent s léčivými účinky

Tlustice je nenáročná rostlina, kterou lze pěstovat také jako bonsaj. Při vhodných podmínkách dorůstá do výšky několika desítek centimetrů, mohou se na ní objevit také drobné bílé či růžové květy. Traduje se, že přináší bohatství a blahobyt, zřejmě díky tomu, že její lístky mohou do jisté míry připomínat mince. Jak tlustici pěstovat a kdy je vhodná doba pro její zaštipování? Jak z tlustice udělat bonsaj a jaké neduhy nám tato rostlinka pomůže vyléčit?

Jak pěstovat tlustici vejčitou?

Tlustice vejčitá (Crassula ovata) představuje dlouhověký sukulent, který známe především jako pokojovou rostlinu. Pochází z jižní Afriky, kde se ve volné přírodě vyskytuje zhruba 200 až 300 druhů tlustic. Jednotlivé druhy se vzájemně liší jen mírně a na pohled jsou si velmi podobné. Některé z nich lze pěstovat dokonce i na zahradě, a to po celý rok. Běžnější jsou však tlustice v květináčích, které zdobí parapety v mnoha domácnostech a které je možné pěstovat i jako bonsaje.

Jak již bylo řečeno, pěstování tlustice není náročné. Vyžaduje slunné či alespoň světlé místo, proto je vhodné ji umístit k oknu či na balkon. V létě bez problému snese přímé slunce, po zbytek roku jsou pro ni vhodné teploty od 20 °C. Určitě bychom se měli vyvarovat stanovišti, na kterém je průvan.

Kam umístit pokojové rostliny a jak je správně vybrat?

Zalévání, hnojení a přesazování tlustice

Tlustice je sukulent, proto nepotřebuje velké množství vody. Stačí ji zalévat mírně a jen jednou za čas – její buclaté listy fungují jako zásobárna vody a vůbec nevadí, když zemina úplně vyschne. Přílišná zálivka by naopak pro tlustici mohla být smrtící, jelikož často vede k zahnívání kořenů a nakonec i stonku. Pokud vám tedy činí problém pamatovat na pravidelnou zálivku, je tlustice tou pravou rostlinou pro vás.

Nenáročná je tlustice i pokud jde o hnojení. Hnojíme pouze dvakrát ročně, a to během vegetačního období. Přesazovat tlustici je možné kdykoliv během roku, je však potřeba počítat s tím, že přesazování příliš neholduje. Měli bychom proto počkat až na dobu, kdy se kořeny nevejdou do květináče. Nová nádoba musí být dostatečně velká a zcela naplněná substrátem. Ideální je použít substrát určený pro kaktusy a sukulenty.

Vynikající regenerační schopnosti tlustice

Pokud by se náhodou stalo, že by tlustici scházela voda, sama nás upozorní shazováním listů (pouze v průběhu jara je opadávání listů přirozené). V takovém případě ji mírně zalijeme a rostlina se opět vzpamatuje. Dáváme však pozor, abychom ji nepřelili – v důsledku nadměrné zálivky hrozí kromě hniloby také žloutnutí listů a uvadání stonků. Pokud k tomu dojde, je potřeba tlustici umístit na teplé místo a nechat dobře proschnout substrát.

Kdy zaštipovat tlustice?

Během jara, kdy tlustici začnou opadávat staré listy, se můžeme vrhnout na zaštipování a tvarování. Není to však nutné, tlustici lze nechat tak, jak je. Nové lístky opět vyraší.

Tlustici lze pěstovat jako bonsaj. Jak na to?

Pomocí zaštipování z tlustice jednoduše uděláme bonsaj. Stačí ji pravidelně zastřihávat do požadovaného tvaru a nakonec přesadit do ploché misky. Stonky mladých tlustic jsou poměrně tenké, nicméně postupem času značně zesílí ve statné kmínky, které jsou typické právě pro bonsaje.

Rozmnožování tlustice

Rozmnožování tlustic je stejně nenáročné jako samotná péče o ně. Při dodržení následujících pravidel je úspěch v podstatě zaručen:

  • odřízneme nejsvrchnější list
  • necháme řez několik dní schnout
  • odříznutý list vložíme do zeminy a zalijeme jej malým množstvím vody
  • dáme na slunné místo a po týdnu opět mírně zalijeme

Ideální doba pro rozmnožování tlustice je jaro, aby stihla zakořenit do léta. Do jara bychom měli počkat tak se zaštipováním či případným přesazováním tlustice.

Nenáročné pokojové rostliny. Které čistí vzduch a udělají parádu?

Tlustice a jedovatost. Je vhodná do domácnosti s dětmi či zvířaty?

Tlustice nejsou jedovaté a lze je proto bez obav pěstovat i v domácnosti s malými dětmi nebo domácími mazlíčky. Tím se liší například od monstery, která je rovněž oblíbenou pokojovou rostlinou.

Léčivé účinky tlustice

Tlustice nám mohou pomoci při léčbě mnoha obtíží, ačkoliv to o nich není příliš známé. Šťáva z jejich listů například pomáhá proti aftům a oparům. List jednoduše přeřízneme a následně seříznutou stranou potíráme postižené místo tak dlouho, dokud nedojde k úlevě od bolesti. Stejným způsobem lze šťávu z listů tlustice využít na:

  • kuří oka
  • popáleniny
  • abscesy
  • říznutí, oděrky
  • bodnutí hmyzem

Z listů je možné připravit také výluh, který má údajně pozitivní účinky při bolesti v krku, zánětu ledvin či žaludečních vředech. Zhruba 5 lístků stačí zalít 250 ml vroucí vody, nechat asi hodinu louhovat a poté vypít.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Tlustice vejčitá. Nenáročný sukulent s léčivými účinky