Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Turecký sed. Proč bychom v něm neměli sedět příliš často?

Turecký sed je jednou ze základních meditačních pozic. V józe se označuje jako sukhasana neboli pohodlný sed a mezi jeho funkce patří zlepšení držení těla, celkové uvolnění a zklidnění mysli. V tureckém sedu však běžně sedíme také při práci, studiu či odpočinku. Může mít dlouhé sezení v tureckém sedu negativní účinky na naše zdraví? Existují důvody, proč bychom v tureckém sedu neměli setrvávat příliš dlouho, nebo jde o pouhé mýty?

Jak správně sedět v tureckém sedu?

Hned na úvod je třeba poznamenat, že v podstatě žádný způsob sezení není zdravý, pokud v dané pozici zůstáváme příliš dlouhou dobu. Doporučuje se polohy různě střídat, abychom si zbytečně nezadělali na potíže s žílami a klouby. Kromě toho je vhodné se čas od času projít, popřípadě při práci na počítači stát – do jisté míry tím lze předejít bolestem zad a krční páteře.

Totéž platí i pro turecký sed. Pokud v něm budeme sedět příliš dlouho nebo často, hrozí nám určité zdravotní obtíže, které postihují především kolena, kyčle, případně také spodní část zad. Částečně se lze těmto potížím vyhnout tím, že v tureckém sedu budeme sedět správně. Stále je však nutné mít na paměti, že dlouhé nebo časté sezení v jedné poloze se vždy nějakým způsobem projeví.

Jak vypadá správně provedený turecký sed? V první řadě bychom měli sedět uvolněně a vzpřímeně. Hlava má být v prodloužení trupu (tzn. nikoliv skloněná, jak je tomu například při čtení nebo práci na počítači), ramena bychom měli tlačit spíše směrem dolů.

Pokud turecký sed provádíme správně a nesedíme v něm často nebo příliš dlouhou dobu, může mít na zdraví naopak příznivý vliv. Jedná se totiž o polohu, v níž dochází k protažení různých částí těla včetně zad. Jak ale bylo mnohokrát zmíněno, nic by se nemělo přehánět.

Jak předcházet bolestem zad. Řešte správně 5 nejčastějších činností

Co hrozí, když v tureckém sedu sedíme příliš často?

Příliš časté sezení v tureckém sedu, zvláště je-li pozice prováděna nesprávně, může vést k následujícím potížím:

  • bolesti spodní části zad
  • poškození kolenních a kyčelních kloubů

Jak upozorňují MUDr. Zuzana Bisová a MUDr. Miroslav Skoták, kolena a kyčle jsou při sezení v tureckém sedu v takové poloze, která může vést k poškození chrupavek a vazů, což má pak za následek poškození kolenních a kyčelních kloubů. Kolena a kyčle mohou také bolet, zejména pokud jsme v tureckém sedu začali sedávat nedávno.

Další možnou obtíží je bolest zad v dolní části, která vzniká hlavně tehdy, když je turecký sed prováděn špatně.

Způsobuje turecký sed křečové žíly?

Křečové žíly neboli varixy jsou nepříjemný zdravotní problém, kterým trpí velké množství žen i mužů. Jejich vznik je podmíněn celou řadou faktorů, mezi něž patří genetické predispozice, obezita a nezdravý životní styl.

Po dlouhá léta byl vznik křečových žil spojován se sezením tzv. s nohou přes nohu, nicméně ve skutečnosti neexistují přesvědčivé důkazy, že by tato poloha křečové žíly skutečně způsobovala. Rozvoji křečových žil napomáhá spíše dlouhé stání nebo sezení v jedné poloze, píše medicínský portál Healthline.

O vzniku křečových žil se někdy hovoří také v souvislosti se sezením v tureckém sedu. I v tomto případě se podle webu západofloridského žilního centra West Florida Vein Center jedná o mýtus. Varixy bývají zapříčiněny faktory zmíněnými výše, sezení v určitých pozicích však u postižených jedinců může způsobovat diskomfort a na poškozené žíly vyvíjet větší tlak.

Babské rady na bolest kloubů. V Rusku vyrábí obklad z hořčice

Co si z toho všeho vzít? Občasné sezení v tureckém sedu není problém. Neměli bychom tak ale sedávat moc dlouho, aby nedocházelo k poškození kolenních a kyčelních kloubů. Obecně je vhodné pozice při sezení střídat a také sezení prokládat stáním a občasnými procházkami. Dlouhé stání či sezení v té samé poloze může zvyšovat pravděpodobnost vzniku křečových žil, sama pozice tureckého sedu však varixy nezpůsobuje.

Zdroje: fyzioklinika.cz, healthline.com, edition.cnn.com, womenfitnessmag.com, bbc.com, livestrong.com, healthline.com, westfloridaveincenter.com, ulekare.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Turecký sed. Proč bychom v něm neměli sedět příliš často?