Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Kvasinková infekce v těle. Jak se jí konečně zbavit!

Redakce

Redakce

27. 8. 2018

Každá žena má ve svém těle přítomné mikroorganismy zvané kvasinky neboli kandidy. Vyskytují se ve střevech, v ústech nebo jinde na kůži. Kvasinky jsou běžnou součástí poševní mikroflóry, které za normálních okolností nezpůsobují žádné problémy. Problém ale nastane v případě, kdy se kvasinky přemnoží. Podívejme se blíže na problém zvaný kvasinková infekce, především však kvasinková infekce pochvy.

Příznaky a projevy kvasinkové infekce

Kandidóza se může projevit snad kdekoliv na těle. Na povrchu těla však bývá častěji registrována. Projevy, u kterých bývá často hledána neúspěšně jejich příčina (na kandidózu se při hledání diagnózy často zapomíná), jsou bolesti hlavy a kloubů, alergie, chronické záněty, únava, deprese, bolesti nervů. Podívejme se nyní, kde všude na těle může propuknout kvasinková infekce.

Melasa jako černý zázrak. Je lepší ji preferovat před ostatními sladidly?

Kvasinková infekce kůže

Projevy kandidózy se objevují především v kožních záhybech (za ušima, ústní koutky, podpaží, pod prsy, v oblasti třísel, na vnějších pohlavních orgánech). K projevům patří svědění, pálení, zarudnutí, ekzémy, tvorby puchýřků. Vždy je potřeba, aby přesnou diagnózu stanovil kožní lékař. Časté bývá napadení kvasinkami na pokožce hlavy (viz tzv. seboroická dermatitida). Pravděpodobně se nevyhnete krátkodobému užívání kortikoidů, které během několika málo dní zaberou a ve většině případů se již infekce nevrátí.

Kvasinková infekce nehtů

Toto postižení kandidózou jsou typické pro cukrářky. Nehty získávají barvu jako má jejich přečnívající konec (bělavá, žlutavá), zespodu se stávají drolivé, jsou lámavější, může docházet k jejich uvolnění z lůžka.

Kvasinková infekce v ústech

Candida albicans, která je běžně přítomna ve střevech, se někdy krví rozšiřuje dál a usazuje se v ústech, jícnu, krku. V dutině ústní pak často dochází k tvorbě aftů, jazyk je bíle povlečen, z úst vychází zápach (který však pochází spíše ze žaludku), nepříjemná chuť v ústech. Podle bílého povlaku v dutině ústní je tato nemoc nazývána také moučnivka. Pokud je kvasinka usazena v jícnu, žaludku či ve střevech, může postižený pacient pozorovat potíže při polykání, nadýmání, střídání průjmu a zácpy, svědění či pálení konečníku či nevolnost.

Mykóza pochvy

Projevy kandidózy na pohlavních orgánech jsou velmi nepříjemné, ale bohužel velmi časté především u žen. Typické je svědění, tvarohovité výtoky, opakované záněty pochvy či dělohy jako následek kandidózy. U mužů se příznaky kandidózy (začervenalý penis, pálení předkožky, bolesti varlat) objevují později, často jsou jejich pohlavní orgány projevů kandidózy ušetřeny. V další části se budeme kvasinkové infekci pochvy věnovat podrobněji.

Bakteriální infekce pochvy

Pozor – nepleťte si kvasinkovou infekci pochvy s bakteriální infekcí pochvy (nejčastěji streptococ aglacitae). Během bakteriální infekce nedochází tolik ke svědění, ale typický je zapáchající výtok. Bakteriální infekce je vždy potřeba léčit antibiotiky a zejména nastávající maminky by se měly mít na pozoru, aby se infekcí nenakazilo miminko během porodu.

Kvasinková infekce močových cest

Obzvlášť u žen jsou časté opakované záněty močového měchýře při onemocnění kandidózou. Napadeny mohou být také ledviny, močovody či močová trubice.Vlasy Příznaky jsou křehké suché vlasy, pokožka hlavy suchá či naopak mastná, šupinatá, dochází k tvorbě lupů a padání vlasů.

Lymfatická a dýchací soustava

Kandida se může nacházet prakticky kdekoli. Může zasáhnout i lymfatické uzliny, což se projeví jejich zduřením.

Nervová soustava

Kandida může proniknout i k nervové soustavě. Následkem bývají deprese, únava, poruchy koncentrace, zmatenost, nespavost.

5 tipů jak předcházet vracejícím se vaginálním infekcím

Kvasinková infekce – přenos a příčiny

Mezi základní příčiny řadíme nadužívání léků, zejm. antikoncepce či antibiotik. Mezi další z příčin řadíme neukázněnou konzumaci cukru, ale také sacharidů, které, kromě fruktózy, tělo metabolizuje v jednoduchou glukózu, zvyšující hladinu krevního cukru. Nedostatečný příjem zeleniny, čerstvého ovoce, zásaditých složek stravy, vlákniny, enzymů, podlimitní spánek, škodlivý stres, nedostatek pohybu, to vše je pak živnou půdou pro celou řadu nemocí.

Prevence kandidózy

Pro prevenci kandidózy je doporučována zdravá strava s nízkým obsahem cukrů. Pravidelný přísun pro tělo prospěšných bakterií (podmáslí, jogurty s živou kulturou, probiotické nápoje). Dále je vhodné (stejně jako pro prevenci jiných chorob) posilování imunity. V současné době je mnoho antibiotik předepisováno a užíváno zbytečně. Proto je vždy potřeba podstoupit CRP test, který potvrdí či vyvrátí bakteriální infekci, abyste na virové onemocnění neužívali antibiotika zbytečně. Jednak vám uškodí (zničí veškerou mikroflóru v těle, i tu potřebnou), ale navíc roste rezistence bakterií vůči antibiotikální léčbě, což může do budoucna představovat obrovský problém! CRP test lze zakoupit v lékárně nebo jej podstoupit (odběrem z krve) u obvodního lékaře.

Příznaky a léčba kvasinkové infekce: Nezapomeňte na partnera!

Léčba kvasinkové infekce

Léčba musí být zaměřena na fakt, že onemocnění kandidózou se netýká pouze příslušného postiženého místa, nýbrž že je to onemocnění celého organismu. Tedy nestačí vyléčit jeden samostatný projev. Léčba musí být komplexní a obyčejně bývá dlouhodobá.Základní terapie spočívá v podávání antimykotik. Zároveň je však nutné dodržovat dietu, aby byl útok na kandidu zahájen ze dvou stran – hubení + nedodávání vhodných podmínek pro množení. Je potřeba zvyšovat imunitu organismu (Echinaceovy kapky, enzymové preparáty, extrakt z grepových semen..) a dávat do pořádku střevní mikroflóru (jogurty s živou kulturou, probiotické nápoje..).

Protikvasinková dieta

Potraviny, které kvasinka miluje

Rafinovaný cukr, ať už bílý či hnědý, med, slad, melasa, kokosový cukr, pšeničná mouka a výrobky z ní – pečivo, sladké i slané, knedlíky, sušenky, tyčinky, těstoviny, gnocchi atd., kompoty, sladkosti, sladké nápoje, marmelády, sušené ovoce, sladké instantní kaše, slazené mléčné výrobky, ochucené kefíry, tvarohy, podmáslí, syrovátkové nápoje, káva, ovocný čaj, alkohol, balené ovocné džusy a šťávy, plísňové, roztíratelné a příliš tučné sýry, uzeniny, uzené ryby, konzervované a průmyslovými postupy zatěžované potraviny, léky, které nás zakyselují, a tedy podporují vznik kvasinkové infekce.

Trápí vás kvasinková infekce v ústech? Pomůže vám protikvasinková dieta

Potraviny, jejichž konzumace tělu prospívá

Umírněná konzumace celozrnného pečiva, spíše žitného rázu,luštěniny, fazole, čočka, mungo, cizrna, sacharidové přílohy nižšího glykemického indexu, kde řadíme quinou, amarant, pohanku, hrubé ovesné vločky, jáhly, batáty, brambory vařené ve slupce, čerstvá zelenina, hlavně její listové odrůdy, čerstvé ovoce, kromě banánů, hroznového vína a hrušek, které disponují vyšším procentem glukózy, ořechy, oleje, kvalitní semínka, tuky, bylinky, koření, bylinkový, zelený a rakytníkový čaj, čistá pramenitá voda, kvalitní, za studena lisované oleje, jako je např. olej olivový, lněný, čisté zakysané mléčné výrobky, kvalitní sýry, ryby.

Kvasinková infekce – babské rady

Existuje mnoho potravin, u nichž byl prokázaný protiplísňový účinek: česnek, cibule, křen, extrakt z grepových jader. Naopak omezovat by se mělo pití kávy a čaje (maté přinese lepší povzbuzující účinky než káva a k tomu má protiplísňové účinky). Důležité je také zamyslet se při léčbě kandidózy nad tím, kde všude může houba přežít, a tedy odkud si ji můžeme po vyhnání znovu do těla nasadit. Ideálními ubytovnami pro candidu jsou vlhké ručníky, zubní kartáčky, houbičky na nádobí, žínky, hadry.

Novinkou v léčbě plísně nohou je tzv. chytrá houba (Biodeur). Princip této léčby spočívá v nasazení této houby do míst, kde se plíseň vyskytuje – tato houba se totiž živí plísněmi, a tak její množství postupně redukuje. Když dojde plíseň, odejde i houba. Pro lokální aplikaci lze také doporučit natírání extraktem z grepových jader či Tee Tree Oil (u obojího protiplísňové účinky). Dále lze zařadit detoxikační potraviny, jako jsou mrkev, řepa, celer, petržel, česnek, cibule, avokádo, zázvor, čekanka, rukola, medvědí česnek, grepy, jablka, či doplňky stravy, jako je pektin, inulin, spirulina, chlorella, ostropestřec mariánský.

Komplikace kvasinkové infekce

Nejzávažnější komplikací kandidózy je přechod z její povrchové formy do formy postihující orgány (či jejich soustavy, v nejhorším případě celé tělo). Další nepříjemnou komplikací jsou chronické záněty (močového měchýře či ženských pohlavních orgánů).

Kvasinková infekce – volně prodejné léky bez předpisu

Nejčastější bývá kvasinkový zánět pochvy. Na ten naštěstí velice účinně fungují volně prodejné protimykotické léky jako (např. Candibene). Bez porady s lékařem můžete tyto léky používat při následujících příznacích kandidózy: svědění v oblasti pochvy a vulvy, trvalé pálení pochvy a vulvy, zarudnutí, zduření a bolestivost tkání pochvy a vulvy a bělavý výtok z pochvy, který je bez zápachu. Pokud zapáchá, okamžitě navštivte svého gynekologa. Bude se pravděpodobně jednat o bakteriální infekci a dostanete antibiotika (např. Macmiror). Pokud si nejste jistá, jakou infekcí trpíte, ale není možné se rychle objednat k lékaři, lze zakoupit domácí vaginální test na kvasinkovou infekci, který stojí cca 400 Kč. Na kvasinky kdekoli jinde v těle lze zakoupit nejrůznější přírodní produkty (např. Cat´s Claw nebo nachové Lapacho).

Čaj z kůry stromu lapacho má mnoho účinků. Proč ho u nás zakázali?

Laktobacily

Na obnovu přirozené vaginální mikroflóry užívejte např. Fermalac, Naturgyn Scarlett atd. Zkrátka cokoli vám doporučí v lékárně, prakticky se jedná o identické složení laktobacilů pro pochvu. V pochvě je obvykle stálé kyselé prostředí způsobované bakterií lactobacillus (mléčná bakterie). Tento mikroorganismus chrání vnitřní prostředí pochvy od nepříznivých vnějších vlivů.

Kvasinková infekce pochvy

Uvádí se, že postihuje až 75% žen. Kandidózu lze rozpoznat snadno. Mezi nejtypičtější příznaky patří úmorné až bolestivé svědění genitálu a bělavý výtok často připomínající hrudky tvarohu. Výjimkou není také zarudnutí nebo otok zevních rodidel, občas jsou rozpoznávány bílé povlaky na stydkých pyscích. Kandidóza může také znepříjemňovat různě silnými bolestmi pohlavní styk nebo močení. Kromě užívání antibiotik ji způsobují parfemovaná mýdla nebo nedostatečná intimní hygiena.

Typickým rizikovým faktorem je dlouhý pobyt ve vlhkém prostředí (například mokré plavky nebo dlouhé koupele). Další příčinou může být příliš těsné prádlo nebo kalhoty, anebo spodní prádlo z umělých materiálů. Důležitá je také správná hygiena řitního otvoru po stolici, tj. tak aby se střevní obsah nesetkal s pochvou. Zvláště při menstruaci je vhodné se vyhýbat těsným kalhotám a nenechávat na pokožce rodidel po dlouhou dobu menstruační vložky nebo v pochvě tampony.

Kvasinková se může šířit pohlavním stykem. Odsud plynou také její časté recidivy (opakované vracení se), protože u mužů se v drtivém množství případů neprojeví. V tomto případě stojí za zvážení léčby obou sexuálních partnerů. Jako prevence se doporučuje při sexu použít prezervativ.

Kvasinková infekce – léky

S návštěvou lékaře by se nemělo v žádném případě otálet. Včasné léčení infekce může předejít opakovaným recidivám. Léčba kvasinkové infekce je běžnou záležitostí. Pokud vše probíhá bezproblémově, trvá okolo jednoho týdne. Známá jsou lokální léčiva ve formě čípků, mastí, výplachů, gelů nebo globulí. Jsou to povětšinou antimykotika, která mají za úkol vymýtit nechtěnou kvasinku z poševního prostředí. Další známou léčbou poševních infekcí je takzvaná systémová léčba, kdy se léčiva nezavádějí lokálně, ale centrálně. Pacientka neaplikuje žádná léčiva přímo na genitál nebo do něj, ale užívá tablety. Tímto způsobem je také léčen sexuální partner v případě opakovaného vracení se infekcí pacientce.

Kvasinková infekce pochvy – domácí léčba

O kvasinkových infekcích a jejich domácí léčbě kolují různé fámy a babské rady. Podívejme se na ně podrobněji.

Kvasinková infekce – jogurt

Snad nejznámější je aplikace bílého jogurtu do okolí zevních rodidel. Tato metoda může být účinná, ale ne pro každou pacientku. K obnovení poševní mikroflóry vám může pomoci také naordinování bílého jogurtu, který budete jíst 3x denně. Pokud nezabere ani to, je čas navštívit lékaře. Jogurt obsahuje mléčné bakterie, stejné jako jsou ty přirozené poševní, ale pokud je infekce kvasinkami pokročilejšího rázu, samotné mléčné bakterie na boj s kvasinkami nemusí stačit.

Svědění pochvy – babské rady

Na kvasinky by mohla zabrat také další babská rada – domácí sedací koupel s práškem do pečiva. Dále se uvádějí různé „protikvasinkové“ diety nebo šalvějové protikvasinkové čaje apod. Tento druh léčby souvisí s komplexní léčbou kvasinek, kdy je potřeba kvasinky vypudit nejen z pochvy a zevních rodidel ale z celého organismu, protože vzhledem k jejich častému návratu je lze očekávat i jinde

Komplikace kvasinkové infekce pochvy

Nejběžnější komplikací poševních infekcí jsou již mnohokrát výše zmíněné recidivy. Ty probíhají většinou tak, že se sice podaří vyléčit jednorázově zánět, ten se ale za pár týdnů vrátí a takto se léčba táhne i několik měsíců. Lékař by v tomto případě měl opakovaně kultivovat výtěr z pochvy a nasadit přesnější a delší léčbu pro úplné vymýcení kvasinek. Kvasinková infekce u mužů

Důvodem častého vracení mykózy mohou být i opakované přenosy z partnera, zde se vyplatí, aby partner také podstoupil léčbu a během této doby by si partneři měli upřít pohlavní styk.Další možností je, že kvasinková infekce má „sídlo“ jinde v těle, proto se často nasazuje tzv. komplexní léčba, kdy se kvasinková infekce léčí nejen lokálně, ale také perorálně podávanými tabletami, které by měly působit na veškeré kvasinkové infekce v těle.

Pozor také na domácí mazlíčky. Na jejich těle bývá kvasinka usídlena nejčastěji v uších (poznáte podle nasládlého zápachu z uší, který ovšem není nikterak nepříjemný) či na kůži. Není tedy vhodné s domácími mazlíčky sdílet lóže, pokud trpíte na časté kandidózy.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kvasinková infekce v těle. Jak se jí konečně zbavit!