Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

1. květen: den zamilovaných, svátek práce, nebo přehlídka politických stran?

Alena Zelová

Alena Zelová

1. 5. 2014

Když se řekne 1. máj, mnoho lidí si představí rozkvetlé třešně a krásné slunečné počasí. Každý z nás slaví 1. květen jinak. Někdo se líbá pod třešní, jiný agituje na politickém sjezdu, další neslaví nijak, je jen rádi za volný den. Kde ale mají původ tradice tohoto dne, které přetrvávají dodnes? Třeba už u Keltů.

Proč se lidé líbají pod rozkvetlou třešní? Proč je 1. květen svátkem práce?

1. máj, lásky čas…

První květnový den zamilované dvojice vyhledávají rozkvetlé třešně, kde muž políbí ženu, aby byla stále krásná a svěží, jinak podle tradice uschne. Dnes vžitá tradice, kterou páry s radostí plní a která se stává populárnější než Valentýn.

Je dosti možné, že muži si tuto tradici vymysleli, protože dříve byl polibek velmi intimní projev. Často pak následoval další zvyk, stavění máje. Zamilovaný muž své milé postavil máj před okny jako projev svojí lásky. Máj mohl být pokácen dalším mužem, který se rovněž zajímal o danou dívku.

Kořeny této tradice jsou však dosti hluboké. Už ve starověkém Římě oslavovali svátek Floralia (podle Flóry, bohyně jara a plodnosti), který připadal právě na 1. květen.

Ve staré Anglii Keltové oslavovali Beltine, svátek, kdy se zapalovaly ohně, svátek byl považován za očistu těla i ducha. V Německu se slavil svátek bohyně Walpurgis – Walpuržina noc. Byl to čas veselí, volnějších mravů a pravidel a odtud pravděpodobně pochází i políbení ženy mužem.

Víte, jak a kde vznikl svátek práce?

Od 1. května 1890 se slaví také mezinárodní svátek práce. Vznikl na základě protestů amerických dělníků v Chicagu, které vypukly 1. května 1886. Odbory a anarchisté bojovali za osmihodinovou pracovní dobu. Během protestů došlo i ke ztrátám na životech. Další rok lidé slavili 1. květen jako památku na tehdejší události. Až se postupně z tohoto dne stal mezinárodní svátek práce.

Někteří Češi odmítají 1. máj, který jim byl znechucen komunistickým režimem, kdy byli nuceni se účastnit prvomájových průvodů, které byly „nepovinné“. Průvody, kde projížděly alegorické vozy, mávalo se mávátky, všude visely propagační transparenty a na předních místech byli vidět hlavní představitelé moci. Všichni se usmívali a byli „šťastní“, zároveň je kontrolovali ostatní, zda se jejich podřízení, kolegové, žáci, učitelé… účastní této velmi důležité akce.

Dnes je svátek práce taktéž využíván politicky, kdy se jednotlivé strany projevují. Pořádají různé akce a promlouvají k občanům.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

1. květen: den zamilovaných, svátek práce, nebo přehlídka politických stran?