Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

10 důvodů, proč nepít energy drinky. Způsobují psychické i fyzické potíže

Adéla Beranová

Adéla Beranová

24. 8. 2014

Stále časteji se objevují informace o nebezpečnosti energy drinků, které ale paradoxně získávají pořád větší přízeň konzumentů. Objevují se případy, kdy mají energy drinky silné vedlejší účinky a někdy dokonce ohrožují nejen zdraví, ale i život. Spojují se například s infarkty nebo alergiemi.

1. Prokletí kardiaků

Na internetu existují i kalkulačky, které vám spočítají, kolik energy drinku můžete vypít, aby to pro vás bylo bezpečné. Nicméně zdaleka nefungují pro všechny. Každý s jakoukoli srdeční vadou nebo potížemi by se měl energy drinkům vyhýbat velkým obloukem. Hrozí totiž infarkt po vypití už menšího množství takového nápoje. Proto než do sebe kopnete energetický nápoj na posilněnou, zjistěte si, jak je na tom vaše srdce. Některé vady jsou dědičné, o některých nemusíte vůbec vědět.

2. Bolesti hlavy a migrény

Příliš mnoho energy drinků může vést k opakujícím se bolestem hlavy, které se dokonce postupem času můžou vyvinout v trvalejší migrény.

3. Nespavost

Ano, zní to trochu vtipně. Energy drinky si přece dáváme, abychom byli svěží a potlačili únavu. Ve větším množství vám ale tyto nápoje můžou způsobit až dlouhodobější nespavost. A nedostatek spánku navíc může oslabit funkci vašeho možku a tím třeba i snížit soustředěnost při řízení!

4. Cukrovka 2 typu

Protože energy drinky obsahují velké množství cukru, jejich dlouhodobá konzumace může vést i k vážnějším zdravotním potížím jako je cukrovka. O obezitě ani nemluvě.

5. Ovlivňování léků

Některé ingredience obsažené v energy nápojích může být v interakci s předepsanými léky, zejména medikamenty na depresi.

6. Závislost

Lidé mohou být závislí na kávě, stejně jako na energetických nápojích. To může vést až k nesnesitelné únavě, pokud si svůj nápoj nedáte a nakonec i ke stresu a nutnosti vypít několik drinků denně. Prostě k nefalšované závislosti.

7. Riskantní chování

Studie publikovaná v The Journal of American College Healh ukázala, že lidé, kteří pijí energetické nápoje mají větší sklony k nebezpečnému riskování. Může to vést i ke zranění nebo problémům se zákonem!

8. Nervozita

Příliš mnoho kofeinu z energetických nápojí může některým lidem způsobit i psychickou nerovnováhu. Vědci z australského Perthu zjistili, že ke změně nálady u dospělého muže stačí už 250 ml energy drinku.

9. Zvracení

Příliš mnoho vypitých energy drinků může vést až ke zvracení. To pak způsobuje dehydrataci a dokonce narušování zubní skloviny.

10. Alergická reakce

Protože v energetických drincích je obsaženo mnoho problematických látek pro zdraví nevhodných, může se po jejich vypití objevit i nějaká forma alergické reakce. Nejlepší variantou jsou nejrůznější vyrážky.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

10 důvodů, proč nepít energy drinky. Způsobují psychické i fyzické potíže