×
WomanOnly

10 signálů, že nám chybí vitamin D. Riziková je i chřipka

Zdroj: Shutterstock.com

Hlavním zdrojem vitaminu D je sluneční záření, které je ale pro mnoho lidí nedostačující. V tomto případě je nutné přijímat ho v jídle nebo v doplňcích stravy, protože jeho nedostatek nám může způsobit spoustu zdravotních potíží. Ovšem všeho s mírou, předávkování vitaminem D patří k těm nejnebezpečnějším.

Jak poznáme, že nám chybí vitamin D? Nejlepší cestou je otestovat krev, ale pokud trpíme na některou z následujících nemocí, možná ho potřebujeme doplnit.

Chřipka

Studium prokázalo, že dostatek vitamínu D snižuje infekce dýchacích cest, takže i „obyčejná“ chřipka může signalizovat jeho nedostatek.

 Svalová slabost

Nedostatek vitaminu D způsobuje nejen svalovou slabost, ale také svalové záškuby.

 Řídnutí kostí

Dlouhodobý nedostatek vitaminu D provází těžké změny kostí. U dětí vzniká rachitida, u dospělých osteomalacie, která se projevuje měknutím a deformací kostí. Osteomalacie se může projevit například v těhotenství.

 Lupenka

Odborníci potvrzují, že dokonce i vitamín D v tabletách má prokazatelný vliv na zlepšení lupenky.

 Chronické onemocnění ledvin

Lidé s pokročilými chronickými nemocemi ledvin nejsou schopni si vytvořit aktivní formu vitamínu D, takže ho musí doplňovat ve stravě.

 Cukrovka

Na 10 tisících dětech byla prováděna studie týkající se vlivu vitaminu D na onemocnění diabetem. 2 tisíce z nich dostalo první den po narození 2 tisíce jednotek vitamínu D3, pak byly sledované po dobu 31 let a skupina, která první den svého života vitamín obdržela, měla snížené riziko onemocnění diabetem I. typu o 80%.

Vitamín D pro děti. Je nutný a jaké má nežádoucí účinky?

 Astma

Výzkum vedený v Japonsku prokázal velké snížení astmatických záchvatů při denní konzumaci 1200 jednotek vitamínu D.

 Onemocnění dásní

Vitamín D významně snižuje počet bakterií v ústech a má tedy vliv na krvácení dásní.

 Kardiovaskulární nemoci

Bylo zjištěno, že ženy s nízkou hladinou vitamínu D mají zvýšené riziko vysokého tlaku.

 Schizofrenie a deprese

Tyto poruchy jsou prokazatelně spojené s nedostatkem vitamínu D. Studie zjistila, že děti žen, kterým tento vitamin chyběl, bylo nezbytné léčit pro nedostatečný vývoj mozku.

Vitamin D se dá v případě potřeby snadno doplnit, ale dokážeme si poradit s jeho nadbytkem? Organismus odbourá přebytek vitaminu D vzniklého působením slunečního záření a z potravin, ale s nadbytkem vitaminu D z potravinových doplňků si neporadí. Velké dávky mohou způsobit průjem nebo zácpu, bolest hlavy, ztrátu chuti k jídlu, nevolnost, zvracení.

Trvalé vysoké dávky vitaminu D mohou porušit rovnováhu mezi vápníkem a fosforem, dojde k demineralizaci kostí a ukládání vápníku do měkkých tkání, například svalů, stěny cévní a ledvin a vyplavování vápníku z těla. Akutní otrava se projevuje už 6 hodin po podání. Vitamin D je tedy nezbytný pro fungování vašeho organismu, ale nic se nemá přehánět, i vitaminy se dá předávkovat!Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*