Menu
WomanOnly
Rodina

13 rad jak odnaučit dítě si cucat palec

Markéta Pešková

Markéta Pešková

13. 12. 2018

Zarudlý a lehce zdeformovaný palec, tenký nehet, mozoly a v krajních případech se pozvolna vyvíjející předkus. To je bohužel popis stavu, do kterého se dostane nejedno dítě, která si oblíbí zlozvyk cucání palce. Jak jej to ale odnaučit?

Cucání a sání je pro dítě po narození zcela přirozenou činností. Jeho schopnost je totiž podmínkou pro dovednost přisátí se k matčině prsu a pití mléka. Cucání v dítěti vyvolává velmi příjemné pocity a uklidňuje ho, a tak není ničím ojedinělým, že si na cucání vytvoří závislost. Děti mají zkrátka tendenci do pusy dávat kde co, což se podaří většině matek vyřešit dudlíkem. Existují ovšem děti, které dudlík odmítají, či je jejich matky dudlíku předčasně odnaučují. Z této situace většinou vyplyne pro dítě jediné řešení. Nahradit dudlík palcem.

Zejména dnešní dudlíky jsou tvořeny z měkkých materiálů a jsou zploštělé. To není módní trend, ale účel, který zabraňuje, aby z úporného cucání dudlíku se dítěti nevyvíjel předkus. Dle zubních lékařů je proto užívání dnešních dudlíků pro budoucí vývoj chrupu relativně bezpečné. Přesto bychom s odnaučováním dudlíku měli začít nejpozději v roce a půl. Zcela nevhodné je, pokud má dítě dudlík v puse denně víc jak 6 hodin.

U cucání palce, který je tvrdý a mnohem objemnější, ale platí už mnohem přísnější pravidla. Další nevýhodou u cucání palce je, že jej má dítě neustále po ruce a nemůžete mu jej snadno zabavit, jako je tomu u dudlíku.

Největším problémem je, pokud cucání palce přetrvává ještě kolem 5. až 6. roku, protože v této době probíhá vývoj a postupné prořezávání druhého chrupu. Kromě nejčastějších problémů zmíněných v úvodu může navíc cucání palce způsobovat i různé ekzémy a dermatitidy, kdy v důsledku narušení struktury se kůže stává výrazně náchylnější k zanesení infekcí a dalším reakcím.

Uklidňující pro nás může být fakt, že u většiny dětí zlozvyk cucání palce samovolně vymizí do tří let věku. Pokud ale už jsou našemu dítěti více jak 3 roky a nebo nechceme nečině čekat a doufat, že my budeme mezi těmi šťastnými, máme pro vás následujících několik rad.

Trháte si vlasy? Možná trpíte poruchou známou jako trichotilománie. Co s tím?

1. Zkuste vyměnit palec za dudlík

Zejména je-li vaše dítě ještě mladší jednoho roku, neváhejte a zkoušejte mu stále nabízet místo palce dudlík. Ten je opravdu neškodný a je statisticky prokázáno, že odnaučování cumlání dudlíku je pro rodiče mnohem snazším úkolem, než cucání palce.

2. Sledujte, kdy si dítě cucá palec

Většina dětí s tímto zlozvykem mají cucání palce jako rituál spojený s určitou situací. Často to bývá např. únava a usínání, stres a strach, hlad, žízeň či prostě nuda. Krokem číslo jedna by proto mělo být vysledovat spouštěče cucání palců a snažit se jim zabránit. Hlídejte tedy, aby dítě chodilo včas spát a nebylo přetažené, mělo dostatek tekutin, mělo pravidelné stravovací návyky a snažte se kolem něj vytvořit atmosféru pohody. Možná budete překvapené, jak se intenzita cucání sníží.

3. Naučte se odvádět jeho pozornost

Pokud si už dítě začne cucat palec, snažte se ho zabavit. Předložte mu aktivitu, která se mu líbí a odpoutejte tak jeho pozornost od palce. Funguje to lépe, než křik, zákazy a nadávky. Stres naopak je pro dítě spouštěčem cucání, snažte se proto situaci řešit co nejvíc v klidu.

4. Vybírejte na odnaučování vhodnou dobu

S předchozím bodem souvisí i načasování naší snahy. Pro dítě je cucání hlavní způsob, jak se uklidňuje. Pokud tedy prožívá jakékoli nekomfortní období, např. je nemocné, má hlad, je unavené, zrovna dostalo za něco vynadáno, není to vhodná chvíle se jej zrovna teď snažit odnaučovat cucání palce.

Metody, jak dítě odnaučit cucání palce. Zaměřte se na pozitivní jednání a motivaci

5. Nahraďte paleček hračkou

Má-li vaše dítko tendenci si cucat palec hlavně při usínání, zkuste mu nabídnout vždy před spaním jeho oblíbenou hračku, třeba panenku či medvídka. Může se s ní mazlit a odvedete tak jeho pozornost od cucání palce, které může být podporováno jinak nudou při usínání.

6. Vytvořte mu překážky v cucání

Jestli máte pocit, že všechny výše zmíněné rady selhávají a dítě si i dál cucá palec, nebo má sklony si jej cucat i ze spaní, vyzkoušejte různé překážky, které mu cucání buď znepříjemní, nebo plně znemožní. Zde ovšem platí, že čím dřív začnete, tím lépe. Starší děti se už totiž překážek snadno zbaví a veškerá snaha se mine účinkem. Jako překážky můžete využít rukavičky, zauzlování rukávu, aby se dítě nedostalo k palci, oblepení palce náplastí, která už pro dítě do úst není tolik příjemná a palec si také odpočine. V krajních případech je možné zakoupit i speciální náústky, které zabrání dítěti v cucání.

Někteří lékaři dokonce doporučují vyrobit rourky z tvrdého papíru, které se navlíknou dítěti do oblasti loktů. Ty způsobí, že dítě nemůže v lokti ohnout ruce a nedostane se tak s palcem do pusy.

7. Použijte hořké laky na nehty

Je-li vaše dítě starší 2,5 roku, je možné v lékárnách koupit speciální laky na nehty s hořkou příchutí. Ty se používají nejen na cucání palců, ale i jako obrana proti kousání nehtů, s čím se setkáváme spíše u starších dětí. I zde ale může dojít k tomu, že si dítě na hořkou chuť zvykne a lakování mu nebude vadit.

Dudlík ano či ne a kdy ho odebrat?

8. Poukazujte na odstrašující případy

V případě starších dětí, které si už začínají poměrně dobře uvědomovat situaci příčina a následek, také mohou zabrat názorné ukázky, co jim hrozí, pokud s cucáním nepřestanou. Můžete jim ukázat obrázek člověka s velkým předkusem, či někoho, kdo má zdeformované prsty. Nezřídka se ale stává, že takováto negativní motivace mívá spíše krátkodobé účinky.

9. Použijte pozitivní motivaci

Naopak zejména pro holčičky, které jsou větší parádnice, může velmi dobře zapůsobit, pokud jí třeba natřete nehtíky pěkným barevným lakem a ukážete, jak může její prstík vypadat hezky. Udržení takové parády pro ní může být poměrně velkým motivem, aby si prsty necucala.

10. Odnaučujte ho to postupně

Když vidíte, že dítě má s odnaučováním velký problém, zkuste tolik přestat tlačit na pilu. Dostanou-li se totiž děti ještě navíc do období vzdoru, může pro ně být cucání palce i určitý způsob, jak si testovat, co si mohou a nemohou dovolit a může to být i součást jejich provokací. Zkuste jim začít postupně vysvětlovat, proč v určitých situacích by si palec cucat určitě neměly. Např. jsou-li venku, vysvětlete jim, že mají špinavé ruce, které se jednoduše do pusy nestrkají. Pozvolné omezování může mít mnohdy větší výsledky, než definitivní zákaz ze dne na den.

11. Zaujměte dítě

Potřebujete, aby dítě přistoupilo na vaši hru,  zaujměte ho. Pokud mu nalakujete paleček nebo jej namočíte do něčeho, co mu nechutná, můžete u toho pronášet i vymyšlená zaklínadla a vymyslet si příběh, že je paleček zakletý apod.

Skřípání zubů u dětí. Proč je tzv. bruxismus nebezpečný?

12. Nezapomínejte na pochvaly

Nic neudělá dítěti větší radost, než pochvala. Pokud si tedy zrovna na váš podnět dítě vyndalo palec z pusy, vždy ho za to také pochvalte.

13. Zapojujte dítě co nejvíce do kolektivu

Osamělost může být také jedním ze spouštěčů cucání prstů, naopak v kolektivu dětí si jednak dítě může všimnout, že je jediné, které něco takového dělá a také se může stát terčem posměchu svých vrstevníků. Čím je dítě starší, tím je tento faktor pro něj silnějším a silnějším motivem, aby na sobě realizovalo určité změny.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

13 rad jak odnaučit dítě si cucat palec