Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

3 důvody, proč jsou menstruační kalhotky ekologické

Komerční sdělení

Komerční sdělení

30. 10. 2023

O ekologii se mluví víc než kdy dřív v různých oblastech každodenního života a ani menstruace není výjimkou. Menstruační kalíšek nebo látkové vložky už nejsou v ženském světě nic neobvyklého. V posledních letech zažívají velký boom také menstruační kalhotky. Napadlo vás někdy, jak spolu souvisí menstruační kalhotky a ekologie? Pojďme se spolu podívat na 3 důvody, proč jsou menstruační kalhotky ekologičtější než jednorázové vložky a tampóny.

1. Díky menstruačním kalhotkám snížíte produkci odpadu

Počítejme s tím, že žena krvácí průměrně 5-6 dní, během kterých potřebuje zhruba 3 vložky/tampóny na den a 1 na noc. To je celkem 20 až 25 kusů hygienických pomůcek za týden menstruace. Za jeden rok se počet použitých a vyhozených vložek či tampónů vyšplhá až na 300. Ve skutečnosti je však číslo ještě o něco vyšší, protože během cyklu žena někdy použije ještě pár intimních vložek (například v období ovulace).

Protože menstruační kalhotky se používají opakovaně, tento odpad vůbec nevzniká nebo se výrazně redukuje. Po použití kalhotky vyperete a necháte uschnout. Při správné péči budou plnit svou funkci 2-3 roky. To znamená, že při nošení menstruačních kalhotek může žena planetu ušetřit několika set použitých jednorázových pomůcek ročně.

2. Menstruační kalhotky můžete prát s ostatním prádlem

Možná už jste slyšeli názor, že vložky a tampóny se sice vyhodí do koše, ale aspoň se kvůli tomu neplýtvá vodou jako v případě praní menstruačních kalhotek. Mnozí mají mylnou představu, že kalhotky se musí prát samostatně a v celé pračce s několika litry vody se máchá jeden nebo dva kusy tohoto prádla. Jak je to ve skutečnosti s praním menstruačních kalhotek?

Je pravda, že kalhotky se nejdřív musí opláchnout od největších nečistot ručně v umyvadle. Množství vody je ale stejné asi jako když si čistíte zuby. Díky prvnímu propláchnutí jdou kalhotky do pračky relativně čisté, a proto se mohou prát společně s ostatním prádlem podobné barvy. Jen pozor, abyste do várky prádla nepřidali aviváž – ta by snížila absorpční schopnost kalhotek. Většina výrobců doporučuje prát s pracím gelem na 40 °C. Více informací o praní a sušení menstruačních kalhotek můžete najít zde: ecomodi.cz/clanek/6/prani-a-suseni-menstruacnich-kalhotek/

3. Ekologický obalový materiál

menstruační kalhotky Ecomodi - ekologické balení

Obyčejné vložky a tampony jsou obvykle zabaleny ještě do dalších obalových materiálů. Naproti tomu mnoho výrobců menstruačních kalhotek jde cestou ekologie i v oblasti obalů. Při koupi dámského funkčního prádla se tedy často můžete setkat s tím, že jsou dodány v papírovém obalu, který je již recyklovaný nebo vhodný k další recyklaci.

Z vlastní zkušenosti možná víte, že vás mnohem více potěší, když obal nemusíte hned vyhodit, ale můžete jej dále využít nějakým praktickým způsobem. Tuto funkci plní například vodotěsná taštička. Nejen že v ní přijdou menstruační kalhotky zabalené, ale můžete v ní přenášet použité kalhotky třeba z práce nebo ze školy domů. Anebo můžete taštičku využít na něco úplně jiného. Taštičku lze většinou v e-shopech zakoupit i jako samostatný produkt. Materiál se čistí jednoduše mokrým hadříkem, dezinfekcí nebo vypráním v pračce.

Chcete vyzkoušet své první menstruační prádlo? Nebo už jej používáte a rádi byste přikoupily další nebo vyzkoušely nové modely? E-shop Ecomodi.cz nabízí pohodlné střihy za přijatelné ceny.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

3 důvody, proč jsou menstruační kalhotky ekologické