Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

4 důvody proč jíst olivy pro naše zdraví

Adéla Beranová

Adéla Beranová

12. 3. 2014

Černé či zelené, oliv snězte alespoň sedm denně, doporučují odborníci. Olivy totiž obsahují významné antioxidanty a další tělu prospěšné látky. A navíc nijak nenaruší vaši dietu, neobsahují nijak závratné množství kalorií.

Olivy se pomalu ze Středomoří propracovávají i do českých kuchyní. Říká se, že se k nim člověk musí projíst, málokomu chutnají hned napoprvé. Snaha a trénink se ale rozhodně vyplatí. Olivy totiž obsahují velké množství tělu prospěšných látek a málo kalorií. Tady jsou hlavní důvody, proč si denně pár oliv dopřát:

1. Jsou zdrojem důležitých látek

Olivy, černé i zelené, jsou bohatým zdrojem vlákniny, sodíku, draslíku či železa a jódu, které tělo nutně potřebuje. Mezi vitamíny, které z oliv získáte patří E, A, K a D.

2. Obsahují antioxidanty

Olivy vám pomohou zbavit tělo jedů, obsahují totiž velké množství antioxidantů a minerálů. Namátkou třeba vápník, hořčík či polyfenoly, které jsou nezbytné pro zdravé fungování organismu. Olivy posilují naši imunitu, zpomalují stárnutí a snižují pravděpodobnost revmatických chorob. Navíc jsou zdrojem cenné vlákniny.

3. Zdravé tuky

Kyselina olejová, která je hlavní složkou obsaženou v olivách, se řadí mezi takzvané mononenasycené mastné kyseliny. Těmi můžete bojovat proti vysokému cholesterolu, protože snižují jeho hladinu v krvi. Zelené olivy mají obsah oleje nižší než černé, které obsahují asi 20 až 30 % oleje na váhu.

4. Mají málo kalorií

Olivy jsou vhodným mlsáním při dietách, protože obsahují málo kalorií, sedm oliv obsahuje pouze 37 kalorií, přitom černé olivy jsou dietnější než olivy zelené.

Olivy jsou při zrání nejdříve zelené a postupně mění svou barvu na vínově červenou, fialovou a nakonec černou. Zelené plody jsou tvrdší, nahořklé a mají nižší obsah oleje. Naopak černé, úplně dozrálé olivy jsou měkčí a jemnější.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

4 důvody proč jíst olivy pro naše zdraví