Menu
WomanOnly
Láska

4 pravidla, jak se přestat hádat s partnerem

Redakce

Redakce

3. 3. 2014

Hádky k životu patří. Dokáží totiž vyčistit vzduch a uvolnit napětí. Jen jich nesmí být příliš mnoho a nesmí ubližovat. Jak se tedy přestat s partnerem hádat aneb jak se hádat konstruktivně?

1. Stop obviňování!

Nejhorší, co můžete udělat, je začít partnera obviňovat nebo shazovat. „Ty to prostě musíš vždycky zkazit!“ nebo „Už stokrát jsem ti to říkala!“ Takové a podobné fráze pomohou jen na chviličku vám samotným. Uvolníte jimi totiž okamžitý vztek. Čemu ale skutečně nepomohou, je váš vztah. Partner se totiž před takovým útokem stáhne, začne se bránit anebo vám na něj v podobném duchu odpoví.

Pokud tedy nastane chvíle, kdy opravdu supíte, raději se běžte vydýchat do jiné místnosti. Až se vrátíte, budete spíše schopná konstruktivně problém probrat.

2. Mluvte o svých pocitech

Každé sdělení lze vyjádřit mnoha různými způsoby. Pokud po sobě například partner opět neuklidil špinavé oblečení, zatímco vy jste ho na to už mnohokrát upozorňovala, zkuste to tentokrát i s vysvětlením: „Miláčku, zrovna jsem tu uklidila, abychom měli doma útulno. Když si to oblečení po sobě budeš vždycky uklízet, nebudu pak tak utahaná a budeme na sebe mít víc času.“

Zní to možná moc strojeně, ale muž pochopí, že je zrovna tahle věc pro vás důležitá, a protože i on chce mít doma pohodu, bude se alespoň snažit vám co nejvíce vyhovět (i když občas na špinavé trenýrky stejně zapomene).

3. Buďte jasné

Muži obecně nesnáší nezastavitelný proud slov, z něhož pro ně není jasné, co vlastně chcete. Proto než začnete, snažte se nejprve uklidnit. Klidně se třeba párkrát nadechněte nebo napočítejte do tří. Utřiďte si také sama pro sebe, co chcete říct. Pokud je toho více, dejte raději přednost jen tomu, co je pro vás skutečně důležité.

Teprve, až se takto duševně připravíte, začněte diskuzi s partnerem. Snažte se být stručná a věcná. Muži to umí ocenit a spíše se pak snaží najít pro vás i pro sebe vhodný kompromis.

Ze začátku můžete mít pocit, že takovéto duševní cvičení je namáhavé a když vás něco štve nebo jste rozčilená, tak se na něj lze jen obtížně naladit. Pokud to ale párkrát zkusíte a uvidíte, že výsledek se opravdu dostavil, samo vám postupně přejde do krve a nebudete se na něj muset již tolik soustředit.

4. Naučte se oba občas ustoupit

Někdy se může stát, že každý chcete pravý opak a kompromis se zdá nemožný. Najděte si proto s partnerem vaše vlastní řešení takových situací. Každému páru přitom může vyhovovat něco jiného.

Chcete navštívit babičku s dědou, zatímco partner by raději jel na hory? Domluvte se, že pro takové případy si prostě hodíte korunou. Nebo, že jeden ustoupí a ten druhý pro něj na oplátku připraví nějaké speciální překvapení. Nebo vám zrovna může vyhovovat klasické řešení: tento víkend za rodiči, příští měsíc na hory.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

4 pravidla, jak se přestat hádat s partnerem