Menu
WomanOnly
Domácnost

4 věci, které se vyplatí zvážit před každou rekonstrukcí

Konečně jste se odhodlali k přestavbě svého bydlení? Pak jistě oceníte 4 užitečné tipy, nad kterými byste se měli zamyslet ještě, než se do rekonstrukce vůbec pustíte.

V rámci rekonstrukce svého bydlení popřemýšlejte také o sjednání pojištění nemovitosti či domácnosti, které vaši domácnost finančně ochrání v případě požáru nebo třeba krádeže. V praxi to znamená, že vzniklé škody pak nemusíte hradit ze své vlastní kapsy, ale pokryje je pojišťovna.

1.     Plánujte a promýšlejte

Předtím, než zahájíte rekonstrukci, si v klidu sedněte a promyslete veškeré kroky a změny, které budete chtít realizovat. Ideálně si dejte dohromady i časový a finanční plán a toho se držte. Zvažte, jaké změny ve vašem bydlení jsou opravdu nezbytně nutné a co ještě nějaký ten rok počká.

2.     Financování řešte včas

Financování rekonstrukce řešte včas, abyste v jejím průběhu nezjistili, že vám chybí peníze na materiál, vybavení nebo na další prioritní položky. Nejlépe si stanovte rozpočet tak, abyste měli alespoň nějakou finanční rezervu, i kdyby jen ve výši pár desítek tisíc korun. Někomu postačí pouze spořicí účet, kam si bude každý měsíc odkládat určitou částku, někdo raději využije pro účely rekonstrukce stavební spoření, kde se mu peníze díky státní podpoře každoročně zhodnotí až o 3,4 %. Pokud už teď víte, že zatím nemáte dostatek naspořených financí, ale chcete začít s přestavbou co nejdříve, neodkládejte své sny a sjednejte si půjčku na cokoliv.

3.     Oslovte odborníky

Nechcete si najímat architekta, interiérového designéra či řemeslníka a máte pocit, že rekonstrukci zvládnete kompletně svépomocí? Ve skutečnosti takový odborník vám i přes počáteční investici může ušetřit nejen čas, ale i peníze. Architekt s vámi prodiskutuje rekonstrukci od A do Z a navrhne vám řešení, které by vás jinak třeba ani nenapadlo. S výmalbou či položením plovoucí podlahy si dost možná poradíte sami, ale některé úkony jako třeba stavbu příček nebo kachličkování se vyplatí přenechat zkušeným řemeslníkům. Sehnat v dnešní době šikovného a spolehlivého řemeslníka může být docela oříšek, proto zkuste dát na doporučení známých, případně vybírejte na ověřených portálech, které zaručují kvalitu živnostníků.

4.     Mějte plán B

Můžete mít vše dokonale promyšleno a naplánováno, ale i tak se mohou objevit okolnosti, s kterými dopředu nepočítáte. Plán rekonstrukce si proto rozdělte na jednotlivé kroky a mějte i náhradní plán. Může se stát, že vám včas nedorazí materiál nebo že vám řemeslník na poslední chvíli práci odřekne. Materiál si proto objednávejte s dostatečným předstihem, ať pak nemusíte různé činnosti posouvat nebo měnit. Smluvené termíny si raději dvakrát ověřte, abyste měli opravdu jistotu, že vše poběží, jak má.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

4 věci, které se vyplatí zvážit před každou rekonstrukcí